Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!
09. 07. 2020

Prostředí, v kterém jako děti vyrůstáme, nás do značné míry ovlivňuje. Na vývoj člověka působí především přístup rodičů při výchově a svou roli hrají i určité genetické dispozice. Všechny tyto faktory z nás činí osobnost výjimečnou a zcela nezaměnitelnou. Pokud však vnější i vnitřní vlivy působí na dítě negativně, může dojít k tomu, že bude mít nízké sebevědomí. S ním se pak může potýkat po celý život.

Nízké sebevědomí může potkat kohokoliv, v kteroukoliv životní etapu. Ať v dětství, v období dospívání, nebo i v dospělosti. Pocit méněcennosti je však velice omezující a je dobré jej řešit co nejdříve, aby se negativně nepromítal do běžného života a nepřecházel v závažnější psychické potíže.

Čtěte také:

Jak zvýšit sebevědomí?

Jak si zvýšit sebevědomí? První krok je změna způsobu myšlení

Nízké sebevědomí a jeho příčiny

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit:

  • Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké sebevědomí vznikne velmi snadno i nevědomými ponižujícími výroky ze stran rodičů, prarodičů, nebo jiných dospělých v okolí dítěte, či dospívajícího. Proto je velice důležité, aby si zejména otec a matka uvědomili to, jak svého potomka hodnotí a jaký k němu mají přístup. K vybudování zdravého sebevědomí tedy rozhodně nepřispějí věty typu: „Tohle nedělej, protože bys to nezvládla/nezvládl.“, „Vezmi si příklad ze sestry/bratra, jak je šikovná/šikovný.“ Dítě je naopak potřeba podporovat v tom, aby určité činnosti zvládalo samo a následně jej za to můžete i pochválit. Tím si začne víc věřit. Vzorce chování jsou rovněž neméně důležité, pakliže dítě nebude žít ve zdravém rodinném prostředí, může se potýkat s pocity méněcennosti v budoucím dospělém životě.
  • Traumatické události a změny: nízké sebevědomí může potkat i dospělého člověka, který prožil nějaké těžké období ve svém životě. Na psychickém zdraví se může podepsat například rozvod, rozchod, smrt blízké osoby, nebo úraz s trvalými následky. Dokonce i ženy v období těhotenství a těsně po něm mohou bojovat s pocity méněcennosti, jelikož se jim značně změní život a nejsou již v časté interakci s okolními lidmi.

 nízké sebevědomí2

Nízké sebevědomí a jeho příznaky

Z psychologického hlediska existují dva typy lidí, kteří mají nízké sebevědomí. První skupinou jsou ti, u kterých byste pocity méněcennosti jen těžko hledali. Navenek totiž působí velmi sebevědomě, až tvrdě. Jsou to lidé společenští, velice bujaří v konverzaci, je jich všude plno a někdy mohou působit dokonce i arogantně. Ostatní rádi kritizují, jsou však citliví na kritiku vlastní osoby. Tito jedinci jsou ve skutečnosti ve svém nitru nejistí, bojácní a podvědomě si drží ostatní více od těla. Naděje na změnu je u těchto lidí poměrně malá. Druhou skupinou jsou lidé, u kterých je nízké sebevědomí zjevné na první pohled. Nedokážou se ocenit, ponižují sami sebe a mají tendence se srovnávat s ostatními. Neumí přijmout ani upřímně míněnou pochvalu od druhých. Velice častým problémem je i to, že nedokážou druhé nikdy odmítnout. Pakliže tito lidé na sobě začnou pracovat, mají poměrně dobré vyhlídky na zlepšení a zvýšení sebevědomí.

Nízké sebevědomí – jak se s ním vypořádat?

Nízké sebevědomí je vhodné řešit co nejdříve. Pokud byste ho snad přehlíželi, může se z něj vyvinout řada dalších obtíží. Ti, kteří jej pouze přiživují mohou trpět depresemi, pocitem osamění, uzavřeností před okolním světem, agresivními výpady, častými nemocemi, alkoholismem, celkovým duševním vyčerpáním. Pokud tedy chcete porazit nízké sebevědomí, zkuste do svého života promítnout tyto body:

  1. Stanovte si pevné cíle a pokuste se jich dosáhnout. A když se vám to podaří, odměňte se a pochvalte.
  2. Své názory a potřeby se nebojte projevovat vůči sobě i okolním lidem. Když se vám něco nelíbí, řekněte prosté NE.
  3. Pokud se vám něco v životě nepodaří, zkuste se opět zdvihnout a jít dál s hlavou vztyčenou. Nevzdávejte se po prvním neúspěchu.
  4. Uvědomte si své silné i slabé stránky osobnosti a definujte je. Pracujte na svém duševním rozvoji. Meditujte, relaxujte, čtěte odborné knihy, choďte na kurzy zaměřené na posílení nízkého sebevědomí.
  5. Překonejte svůj strach a vyjděte vstříc tomu, co vás svazuje.
  6. Neobávejte se vlastní omylnosti a nedokonalosti. Pokuste se v ní najít i to dobré.
  7. Hýčkejte se a mějte se rádi takoví, jací jste.

Nízké sebevědomí není nemoc. Je to pouze stav mysli, který se dá změnit. Pakliže na sobě budete zodpovědně pracovat a pečovat o svou duši, postavíte se čelem všem životním výzvám. Hodně štěstí!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

Pokud historii canisterapie vezmeme opravdu od základu, je potřeba začít již ve starověku. V tomto období byl pes společníkem především lékařů.…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…