Strie

img
25. 03. 2015

Kůže se skládá ze tří základních složek: pokožka, škára a podkožní tuková tkáň. Svrchní tenká vrstva pokožky (epidermis) je tvořena několika vrstvami…

Trhlinky těsně pod povrchem kůže růžové až purpurové barvy se označují jako strie neboli pajizévky. Jedná se o různě dlouhé a široké proužkovité ztenčení kůže, které není nijak nebezpečné, ale představuje nepříjemný kosmetický problém.

Stavba kůže

Kůže se skládá ze tří základních složek: pokožka, škára a podkožní tuková tkáň. Svrchní tenká vrstva pokožky (epidermis) je tvořena několika vrstvami kožních buněk zajišťujících odolnost kůže. Její buňky směrem k povrchu rohovatí a olupují se.

Škára (korium neboli dermis) je vazivová střední vrstva kůže tloušťky 0,5 – 3 mm. Vazivové buňky (fibroblasty) vytvářejí tři typy vláken. Nejsilnější jsou kolagenní vlákna, probíhají paralelně s kožním povrchem a jsou zodpovědná za pevnost kůže. Elastická vlákna v horní části škáry vytvářejí jemnou síť, čímž zajišťují pevnost a elasticitu kůže. V dolní části škáry probíhají rovnoběžně s povrchem kůže. Po 30. roce života jich začíná ubývat, což způsobí stárnutí kůže. Dále je ve škáře přítomné jen velmi malé množství retikulárních vláken. Vlákna a buňky spojuje mezibuněčná hmota. Lze si ji představit jako pórovitý gel, jehož otvory jsou vyplněny vodou, ionty, bílkovinami a cukry. Škára také obsahuje cévy, nervy a přídatné orgány kůže - mazové či potní žlázy, chlupy, vlasy a nehty. Podkožní tkáň je nejhlubší vrstvou kůže, tvoří ji tuková a vazivová složka.

Výskyt strií

Větší předpoklady ke tvorbě strií mají ženy. Objevují se u až 70% dívek a 40% chlapců v období dospívání a 90% žen v těhotenství. V graviditě se stávají viditelné až během posledního trimestru, ale u některých žen se mohou tvořit od prvního nárůstu hmotnosti či zvětšení břicha. U mužů se strie tvoří v období dospívání, při výrazném zvýšení hmotnosti a rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování, zejména pokud je podpořeno užíváním anabolických steroidů.

Pajizévky častěji vznikají u osob s tmavší pokožkou než u těch, co mají světlou pokožku. Zajímavostí je, že se snadněji tvoří v mladším věku než ve stáří. Dalším rizikovým faktorem usnadňujícím vytvoření strií jsou chronická onemocnění jako diabetes mellitus či tuberkulóza.

Porucha vaziva

Strie se řadí mezi atrofické poruchy vazivové tkáně kůže. Atrofie (ztenčení normálně vyvinutého orgánu) je výsledkem degenerativních a regresivních (ústupných) změn pokožky a vazivové tkáně škáry. Při atrofii dochází ke ztenčení a ztrátě elasticity kůže, zmenšení počtu vlasových váčků a prosvítání žilek. Kůže bývá suchá a svědící.

Jak strie vznikají

Strie jsou podmíněné degenerací vaziva, především její elastické složky, ale jejich vznik není zcela jasný.
Největší mírou se podílí mechanický tah kůže. Kůže je sice elastická a pružná a dokáže se přizpůsobit změnám těla. Pokud však dojde k náhlé změně způsobené růstem, vznikem otoků nebo rychlým nabytím tělesného objemu, způsobí to vnitřní natržení kožní tkáně. Při vzniku strií nedochází k poškození zevního povrchu kůže, tedy pokožky, ale praskají elastická vlákna ve škáře. Pajizévky probírají kolmo na směr rozpínající tahu.

Často se tvoří strie podmíněné hormonálními změnami. Změna hormonálních hladin může být způsobena dospíváním, podáváním kortikosteroidů nebo některou z endokrinních poruch (Cushingovou chorobou). Kortikosteroidní léky podmiňují vznik strií nejen při celkovém podávání (perorálním), ale také při lokální léčbě, pokud jsou na kůži aplikovány silné kortikosteroidy. Tyto látky totiž snižují tvorbu kolagenu.

Vliv na tvorbu strií má i dědičnost. Osoby, jejichž rodičům se strie tvořily, mají vyšší pravděpodobnost jejich vzniku.

Vzhled strií

Vzniku strií předchází svědění pokožky, jež bývá napjatá a zeslabená. Zpočátku jsou nenápadné, mají světlou barvu, ale postupně se prodlužují, rozšiřují a tmavnou. Nabývají červenofialové barvy a mírně vystupují nad povrch. Jestliže již pokožka není napnutá, začnou blednout, vznikají bělavé až stříbřité vkleslé pruhy se svraštělým povrchem a ztenčenou kůží. Strie nikdy nemizí, postupem času jsou však méně nápadné.

Kde strie vznikají?

Nejčastěji se objevují na hýždích, bocích, horních partiích stehen, v podpaží a na ramenou. Při rychlém růstu probíhají strie jako příčné proužky v bederní krajině. U těhotných se nejvíce tvoří na prsou a břichu. V podstatě se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji v místech, kde je uloženo větší množství tuku.

Diagnostika strií

Jestliže se vám na těle objeví strie, zamyslete se, čím mohou být způsobené. Pokud jste náhle a výrazně nezvýšili svou hmotnost, nejste těhotná, neužíváte kortikosteroidní léky (Prednison), vyhledejte svého lékaře. Je důležité zvážit, zda není vznik strií podmíněný některým onemocněním jako Cushingův nebo Marfanův syndrom.

Cushingův syndrom je endokrinní porucha, při které je v krvi vysoká hladina kortikoidů způsobená nejrůznějšími příčina (nádorem, zevním podáváním,...). Kortikoidy snižují tvorbu kolagenu, proto se strie tvoří snadněji.

Marfanův syndrom je genetická porucha pojivové tkáně. Vysoké štíhlé osoby s dlouhými prsty i končetinami trpí deformacemi kosterního aparátu, anomáliemi srdce a cév a na kůži se jim často tvoří strie.

Strie v těhotenství

Strie a jejich léčba

Uspokojivá léčba strií neexistuje. Proto je nezbytné spíše striím předcházet, než je léčit. Přímo kožním lékařem (dermatologem) je nabízena lokální terapie retinoidy a chirurgická léčba mikrodermabrazí. Současně se doporučuje pravidelné promazávání postižené kůže a jejího okolí speciálními krémy, gely a oleji. Vede totiž k zesvětlení strií.

Ke zlepšení vzhledu strií, zejména k jejich zesvětlení, se používá celá řada doplňkových metod - laser, biolampa, masáže a lymfodrenáže. Jejich účinnost se liší pacient od pacienta, nesplňuje vždy očekávání léčeného.

Lokální léčba strií

Částečného vymizení strií můžete docílit dlouhodobou aplikací lokálního tretinoinu. Jedná se o retinoid, derivát vitamínu A, který se používá ve formě masti či gelu jako Airol, Locacid, Retin – A nebo Vesanoid. Terapie nesmí probíhat v těhotenství, protože retinoidy jsou teratogenní (mají schopnost způsobit vrozené vývojové vady). Je tedy vhodné začít po porodu.

Chirurgická léčba strií

Mikrodermabraze je chirurgická metoda spočívající ve vyhlazení povrchu kůže zbroušením horních vrstev kůže. Provádí se při částečnému útlumu vědomí a vnímání bolesti navozené léky (analgosedaci) pomocí vysokorychlostní elektrické frézky. Je vhodná k vyhlazení starších stříbrošedých pajizévek. Výsledný efekt je poměrně dobrý.

Doplňková léčba strií

Léčba laserem je metoda poměrně nákladná a nikdy nelze zajistit její úspěch dle přání pacienta. Nejlepší efekt má u mladších strií s růžovofialovým zabarvením. Frakcionovaný CO2 laser vybrousí strie, takže budou bledé a zahlazené.

K zesvětlení strií se používá i biolampa. Vydává polarizované záření, jež po proniknutí do kůže posiluje buněčný metabolismus a urychluje hojení.

Méně nákladnou alternativou léčby mladších strií jsou různé masáže a lymfodrenáže.

Prevence strií

Nejúčinnějším opatření proti tvorbě strií je zajistit, aby byla kůže dostatečně hydratovaná a vláčná, a tak si zachovávala maximální pružnost. Toho dosáhnete správnou výživou, hydratací a aplikací podpůrných přípravků.

Správná výživa

Pevnost kůže zajišťují kolagenní a elastická vlákna ve škáře. Čím jsou silnější, tím je menší pravděpodobnost jejich přerušení a vzniku strií. Pro tvorbu kolagenu je nezbytný dostatečný přísun vitamínu E a C, zinku a oxidu křemičitého.

Vitamín C jako antioxidant chrání kůži před poškozením. Jeho dostatečný příjem si zajistíte konzumací zeleniny – paprik, rajčat, brokolice, zelených fazolek i ovoce – citrusových plodů a jahod. Na zinek jsou bohatá červená masa, drůbež, obiloviny, mléčné výrobky, ořechy a fazole. Vitamín B2 a B3 udržuje zdravou pokožku. Jezte proto maso, drůbež, cereálie, ryby, vejce a mléčné výrobky.

Hydratace

Dodržujte pitný režim. Optimální denní příjem tekutin je 2,5 litru. Samozřejmě se nepočítá káva a alkohol, které mají spíše dehydratační účinek. V parných dnech nebo při horečnatém onemocnění organismus ztrácí více tekutin potem, a proto je nutné jejich příjem zvýšit. Dostatečná hydratace organismu kůži posiluje a napomáhá její obnově.

Pravidelné promazávání

Podpůrnou péči představuje aplikace speciálních krémů, gelů a olejů na místa, kde se strie tvoří nejčastěji. Pravidelné promazávání „problémových partií" zvyšuje elasticitu kůže, zlepšuje prokrvení a tak omezuje její napínání. Přípravky kromě možnosti snižovat tvorbu strií rovněž napomáhají zlepšovat vzhled již existujících strií. Obsahují látky, které dokážou doplnit matrix poškozeného elastického vlákna (kyselina hyaluronová), zabránit nadměrnému odpařování vody. Aplikují se zpravidla 2x denně pomocí lehké prokrvující masáže.

Doporučení při problémech se striemi

Nejlepších léčebných výsledků lze dosáhnout při časném řešení strií. Zbytečně tedy neodkládejte návštěvu kožního lékaře. Dostatek tělesné aktivity zlepšuje krevní oběh, jenž napomáhá udržení elasticity kůže. Proto se minimálně dvakrát týdně věnujte aerobní sportovní aktivitě.

Napsat komentář: Strie

RE: Strie

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.