Bolest hlavy – co může být příčinou a jak se jí bránit?

img
11. 06. 2020

Velmi častou příčinou bolesti hlavy bývá zatuhnutá nebo zablokovaná krční páteř. Na vině je zpravidla moderní způsob žití. Sedavá zaměstnání,…

Bolest hlavy trápí mnoho žen, ale rozhodně se nevyhýbá ani mužům. Zatímco někdy je spojována se starostmi, nad kterými přemýšlíme, jindy je na vině špatné sezení, průvan anebo blížící se menstruace. Bolest hlavy však může být i příznakem blížící se nemoci. Příčiny bolesti hlavy mohou být tedy různé. Jaké preventivní kroky učinit? A jak se bránit, pokud bolest hlavy zaútočí?

Čtěte také:

Cviky na krční páteř – skoncujte s bolestí za krkem jednou provždy

Bolest hlavy? Protáhněte krční páteř

Velmi častou příčinou bolesti hlavy bývá zatuhnutá nebo zablokovaná krční páteř. Na vině je zpravidla moderní způsob žití. Sedavá zaměstnání, případně dlouhé stání může náš postoj „pokřivit“, obzvlášť pokud střed našeho těla a s ním i břišní svalstvo není v nejlepší kondici. Výsledkem je předsunutá brada a krk vystrčený vpřed. Kvůli tomu se zhoršuje i prokrvení hlavy. Bolest hlavy na sebe nenechá dlouho čekat. Jak na bolest hlavy v tomto případě?

 • Nespěte na břiše. Hlava uvězněná v polštáři často končí ztuhlostí, jež může být následně příčinou bolestí hlavy.
 • Zařaďte cviky na uvolnění krční páteře: úklony, půlkruhy či drobné předklony. Nic nedělejte násilím či do bolesti. Spíš v pozici chvilku vydržte a prodýchejte
 • Pořiďte si masážní míček (ideálně měkký s bodlinkami) a aktivně místo uvolňujte.
 • Choďte na masáž. I 30 minut jemné masáže krční oblasti může být skvělou prevencí na bolest hlavy. Můžete poprosit i partnera. Podpoří to i váš intimní život.
 • Narovnejte se. Vždy když si vzpomenete upravte postavení hlavy tak, jako byste na ní drželi těžkou korunu a pod bradou jablko.

Bolest hlavy příčiny – oči, stres i menstruace

Bolest hlavy může mít řadu příčin. Jednou z nich je i bolest očí. Tím, že jsou naše oči unavené, namáháme i oční nervy, které posléze vyvolají tlak v celé hlavě. Na vině mohou být i nesprávně zvolené brýle. Speciální odrůdou je bolest hlavy, která se u žen objevuje před menstruací. Na vině jsou obvykle velké hormonální bouře. V tomto případě se doporučují i bylinky jako řebříček, kontryhel, které mohou pomoci i s případnými křečemi.

Mezi časté příčiny bolesti hlavy patří stres a s ním spojené napětí, nervozita či strach. Stres navíc dle odborníků oslabuje i náš imunitní systém. Stres ze života vyřadit nelze, ale jeho dopady můžeme zmírnit některou z technik. Doporučuje se pobyt v přírodě, sport, dechová cvičení, omalovánky či práce na zahrádce.

1238 

Bolest hlavy léčba: Co může pomoci?

Základem „léčby“ bolesti hlavy je klidový režim. Zavřete se do místnosti, kde panuje šero. Vyvětrejte. Vyhněte se velkým světelným extrémům či dramatickým vzorům. Bolest hlavy mohou vyvolat i tapety s divokým designem! Pomoci může i akupresura. Zmáčkněte oběma palci místo mezi obočím a držte ho 7–10 vteřin. Zavřete oči a dýchejte. Dalším akupresurním bodem je rýha mezi palcem a ukazováčkem na hřbetu nohy. Na bolest hlavy může pomoci i jemná masáž spánků a zadní části krku. Na tato místa můžete přiložit i studený obklad. Mezi bylinky, které se tradičně na bolest hlavy používají patří kopretina řimbaba (ideálně ve formě kapek).

Bolest hlavy: Prevence je na nás

 • Dodržujte pitný režim. A vyhněte se potravinám, které bolest hlavy mohou zhoršovat (káva, jednoduché cukry, smažené jídlo).
 • Vyhněte se průvanu. Obzvlášť v letních měsících si dejte pozor na klimatizaci.
 • Správný postoj těla a uvolněná páteř.
 • Vybijte přebytečnou energii (může se vázat i k určité emoci), ať už sportem, milováním nebo jiným vám příjemným způsobem.
 • Zdravá komunikace svých potřeb. Držet své emoce „pod pokličkou“ končí většinou právě jako bolest hlavy. Vždyť je v sobě držíme jak v papiňáku a tak výbuch na sebe nedá dlouho čekat. Pak je jen otázka, zda zraníme ty venku nebo sebe.
 • Nesnažte se vše naplánovat. Život je plný překvapení, zkuste povolovat ze svých jasných plánů a někdy se nechat překvapit.

Bolest hlavy nepodceňujte. Může být příznakem jiného onemocnění (v létě například úpalu či úžehu, ale také klíšťové encefalitidy či virové nákazy). V případě, že bolest hlavy dlouho neustupuje, případně se přidají další problémy jako průjem, zvracení či ztráty vědomí, vyhledejte lékaře.

 Autor článku: Markéta Palatin

Napsat komentář: Bolest hlavy – co může být příčinou a jak se jí bránit?

RE: Bolest hlavy – co může být příčinou a jak se jí bránit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.