Červená řepa: 7 důvodů, proč ji zařadit na jídelníček

img
23. 09. 2019

Důvodem, proč je červená řepa na zdraví blahodárná, jsou cenné živiny, které obsahuje. Patří mezi ně vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina a…

Kdo by neznal červenou řepu. Pro svou jedinečnou chuť se používá na přípravu řady pokrmů a díky své barvě je i ozdobí. Známe ale i její skvělé účinky na zdraví? Dokáže snížit tlak i cholesterol, bojovat proti rakovině nebo zlepšit činnost mozku. Proto bychom ji měli zařazovat na jídelníček co nejčastěji. Řekneme, proč je červená řepa zdraví doopravdy prospěšná a jaké všechny má červená řepa účinky.

Čtěte také:

Červená řepa je královna české kuchyně: Vyzkoušejte 6 receptů, se kterými oslníte

Červená řepa obsahuje řadu cenných živin 

Důvodem, proč je červená řepa na zdraví blahodárná, jsou cenné živiny, které obsahuje. Patří mezi ně vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina a další látky. Důležitá je ale i kombinace, ve kterých nám je červená řepa dodává. Díky vzájemnému působení těchto živin má červená řepa účinky ještě silnější. To věděli již starověcí olympijští sportovci, kteří pili šťávu právě z této zeleniny. Co všechno červená řepa obsahuje?

  • Vitamíny: vitamín A, vitamín C a kyselina listová v řepě
  • Minerální látky: železo, mangan, draslík a vápník
  • Další cenné látky: vláknina, betacyanin, glutamin, nitráty, betalaniny a další

1. Červená řepa bojuje proti rakovině 

Červená řepa dokáže nejenom předcházet určitým druhům rakoviny, ale také zpomalovat růst už existujících onemocnění. Vděčí za to betacyaninu, látce, díky které má červená řepa své charakteristické zbarvení. Navíc je červená řepa plná různých antioxidantů, které ničí volné radikály a toxiny. Tyto škodlivé látky v našem těle mohou vést ke vzniku rakoviny. Červená řepa podporuje tvorbu bílých krvinek, které radikály ničí. Dokonce má červená řepa účinky, díky kterým ji zařadili mezi 10 druhů zeleniny s nejsilnějšími antioxidačními vlastnostmi. Přečtěte si, jaké další má řepa účinky na zdraví.

2. Je prospěšná pro zdraví našich střev

Vláknina je pro naše zažívání obzvlášť důležitá. Napomáhá pohybu potravy střevy a brání zácpě. Navíc slouží jako prevence zánětu slepého střeva. Červená řepa obsahuje hned 2 % vlákniny. Tato zelenina je jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny glutamin, která je obzvlášť výborná pro dobré zažívání. Proto červená řepa zdraví střev dokáže zlepšit.

červená řepa a zdraví 1

Vyzkoušejte si doma připravit zdravý řepný kvas

3. Má účinky pro nižší cholesterol a tlak

Na zdravý krevní oběh má červená řepa účinky přímo vynikající. Vysoký cholesterol a tlak mohou stát za řadou onemocnění kardiovaskulárního systému. Červená řepa ale snižuje škodlivý LDL cholesterol v krvi, stejně jako snižuje krevní tlak. Brání tím mrtvici, infarktu a dalším onemocněním. Červená řepa tak udržuje zdravé srdce i krevní oběh. To dokazují i výzkumy. Navíc tato zelenina prospívá i krevní buňkám.

4. Červená řepa zlepšuje naši fyzičku

Červená řepa zdraví podporuje celkově. Zlepšuje fyzický výkon, což se bude hodit hlavně těm z nás, kteří sportují. Zelenina za tuto svou vlastnost vděčí hlavně obsaženým nitrátům. Ty zlepšují činnost mitochondrií, které stojí za tvorbou energie v buňkách. Výzkumy ukazují, že výkonnost sportovců pijících šťávu z červené řepy je větší než u těch, co ji nepijí. Známý paralympionik dokonce přisuzuje své vítězství na paralympiádě právě konzumaci červené řepy.

5. Červená řepa účinně pomáhá proti zánětům

Záněty v těle jsou pro nás nebezpečné. Zejména ty chronické. Mohou způsobit nemoci orgánů jako například jater nebo srdce. Stojí i za rakovinou. Červená řepa obsahuje betalaniny, které jsou silnou protizánětlivou látkou. Například u listeriózy má červená řepa účinky zklidňující a ulevující.

červená řepa a zdraví 3

Přečtěte si, jak na zavařování řepy

6. Prospívá mozku

Přirozenou součástí stárnutí je snižování některých funkcí mozku, například té kognitivní. Takový pokles může vést až k onemocnění demencí. Červená řepa zdraví mozku zlepšuje. Obsažené nitráty podporují rozšiřování cév a tím i lepší okysličování mozku. Zejména v přední části mozku, která je spojená s pamětírychlostí myšlení a rozhodování.

7. Červená řepa napomáhá hubnutí 

Pokud nás trápí nadbytečná kila, vyzkoušejme červenou řepu. Obsahuje hned několik látek, které s hubnutím pomůžou. Navíc má vysoký podíl vody, a naopak nízký podíl kalorií. K hubnutí přispívá také vyšší obsah vlákniny a bílkovin. Navíc červená řepa účinky hubnutí podporuje i snižováním chuti k jídlu a větším pocitem plnosti. Vyzkoušejte 6 receptů z řepy nebo zkuste salát z červené řepy 3x jinak

Napsat komentář: Červená řepa: 7 důvodů, proč ji zařadit na jídelníček

RE: Červená řepa: 7 důvodů, proč ji zařadit na jídelníček

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.