Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

img
09. 09. 2020

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Jóga je na vzestupu. Patří mezi jedno z nejpopulárnějších cvičení ve fitness centrech. Čím to? Jóga není jen o tělesném cvičení, je to cesta k sebeuvědomění, k tomu, jak se stát lepším, k duchovnímu rozvoji, je to komplexní věda o člověku. Okuste, jak se cvičí jóga pro začátečníky, jistě vás bude bavit.

Dnešní doba vyznává kult mládí a rychlosti. Celý život je jeden velký běh. Říká se tomu žít naplno, ale je to tak? Skutečně to tak chceme? Pokud ano, tak proč tolik z nás bere antidepresiva, proč nemůžeme spát a proč nás trápí různé psychosomatické neduhy? Jóga (a nejen jóga pro začátečníky) se stala jedním z prostředků, jak dojít k „věčnému mládí“, jak mít hodně energie a ještě více toho stihnout.

Jóga na vzestupu

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga, hormonální, powerjóga, těhotenská… Stal se z ní zkrátka dobře prodejný artikl. Často i samotní cvičitelé zapomínají na původní principy, na podrobně propracovaný systém – přidávají vlastní nápady, přizpůsobují ji různým moderním trendům, a tak v podstatě likvidují její jedinečnost. Jóga pro začátečníky je hitem. Málokdo si však uvědomuje, že jóga není jen o tělesném cvičení, je to cesta k sebeuvědomění, k tomu, jak se stát lepším, k duchovnímu rozvoji, je to komplexní věda o člověku.

Jóga pro začátečníky

U nás se nejčastěji setkáváme s rádžajógou neboli královskou cestou. Je metoda, jak se stát sám sebou, jak ovládnout vlastní tělo a smysly. Byla sepsána jako sbírka pouček o systému jógy v knize Jógasútra Pataňdžaliho (tisíc let před naším letopočtem). Celý tento systém je znám pod pojmem Osmidílná stezka. Je to ideální jóga pro začátečníky.

Jóga pro začátečníky: Ásany

Všeobecně je známo, že jóga cvičí ásany, co to ale vlastně je? Lidské tělo si můžeme představit jako mnohaúrovňovou sít kanálů, orgánů a obvodů. Při aktivním cvičení ásan jogín přes marmy (citlivé body, skrze které se rozvádí prána do celého těla, těch hlavních je v těle sedm) aktivuje jednotlivé prány a tím ovlivňuje ve svém těle fyziologické i psychologické procesy. Jógové pozice jsou koncipovány tak, aby působily na tyto body tlakem, tahem nebo kontrakcí.

yoga woman

Při aktivizaci těchto kanálků dochází k zásobování celého těla pránou. V ájurvédě se říká, že správná ásana, pokud je provedena špatně, nemá žádný přínos. Správně prováděnou pozici je potřeba spojit s dechem. Jak na to, učí jóga pro začátečníky.

Jóga pro začátečníky: Působení na lidské tělo

Ásany dovedou udržovat tělo v ideálním zdravotním stavu. Zachovávají pružnost páteře, čímž zajišťují optimální průtok energie prostřednictvím nervů. Při jejich pravidelném cvičení dochází k systematické očistě tkání. Dle ájurvédy jsou ásany a potrava nejdůležitější způsoby fyzických léčebných prostředků. Ásany tedy zlepšují prokrvování v jednotlivých částech těla, zvyšují flexibilitu, maximalizují průtok energie a odstraňují vnitřní tření. Tento systém využívá i dnešní psychologie, některé psychoterapeutické směry pracují nejenom s myslí, ale i s tělem klienta.  

Jóga pro začátečníky: Kdy je vhodné cvičit?

Říká se, že stromek se musí ohýbat, dokud je mladý. Podobné je to i s naším tělem. Začne-li se jóga pro začátečníky cvičit v dětství, mladý organismus si zafixuje správné držení těla a vytvoří správný pohybový vzorec. Pak pro nás bude nepřirozené mít ohnutá záda, stažené hýždě nebo jiné typické projevy dnešního sedacího stylu. V našem moderním světě lidé začínají cvičit jógu spíše ve středním věku, kdy dochází ke zklidňování, nebo když přestávají stačit na dynamické sporty. Mnoho lidí, které jóga pro začátečníky nikdy nezasáhla, mají pocit, že to je „pomalé válení se po karimatce“. Ovšem to je velký omyl. Každý, kdo se józe věnuje, ví, že to je náročné, ale přitom dokonale vyvážené protažení i posílení těla.

Jóga pro začátečníky: Praktické rady

  • Jóga by se měla cvičit v absolutním klidu.
  • Neměla by bolet a rozhodně bychom neměli mít propocená trička jako u dynamických sportů.
  • Po hodině je důležité se alespoň hodinu nesprchovat a nechat v klidu cvičení doznít.

Autor článku: Monika Poledníková  

Napsat komentář: Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

RE: Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.