Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

img
11. 03. 2020

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

S prvními slunečními paprsky vyběhli první běžci. Ale pozor – i když to venku už některé dny vypadá na jaro, stále je poměrně chladno. A to skrýtá mnohá rizika. Běhání v zimě a chladu nám může i ublížit. Rozhodně vás ale od něj nezrazujeme, jen je třeba dodržovat určitá pravidla. Běh patří k oblíbeným sportovním aktivitám napříč celým světem, věkovým spektrem a věnují se mu jak muži, tak ženy.

Běh je oblíbenou volnočasovou aktivitou, sportem i relaxací. Běh je přirozený lidský pohyb, fyzická aktivita, při které posílíme tělo a zlepšíme svoji kondici, rovněž si skvěle vyčistíme hlavu a zvýšíme psychickou pohodu. 

Čtěte také:

Canicross – běhání se psem, které vás bude bavit

Běhání: Správná technika a vybavení

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél těla rovněž naprosto přirozeně, pohyb nějak nebrzděte, avšak ani nepřehánějte. Pohled by měl směřovat k horizontu nebo mírně před nohy. Běh by rozhodně neměli provozovat lidé s obezitou nebo vyšší nadváhou, jejich pohybový aparát by tímto pohybem trpěl. Vhodnější je pro ně začít pravidelnou chůzí. 

Při běhání v zimě a chladných dnech všeobecně je nanejvýš nutné, aby jste se vždy důkladně rozehřáli. Stačí několik minut rychlé chůze a protažení celého těla strečinkem. Tuto přípravu a správnou techniku běhu nepodceňujte, předejdete tak nežádoucím zraněním, natažení či natržení svalu.

Zajímá vás, proč je pro vás dobré začít běhat? Máme pro vás i osvědčené tipy, jak začít běhat!

Jak často se rozhodnete běhat záleží na vaší kondici, času a cílech. U začátečníků by doba běhu neměla přesáhnout třicet až šedesát minut. Pokud se chcete běhání věnovat každý den, pak je nutné minimálně jednou týdně zařadit místo běhu nějakou kompenzační aktivitu, například plavání nebo jógu.  Pro běh rozhodně potřebujete kvalitní obuv, je to jediná větší investice, která je pro běhání nutná, avšak bohatě se vyplatí. Ideální oblečení pro běh v zimě a chladu vám zajistí dostatek pohodlí při pohybu, odvádí pot a také vás ochrání před negativními vlivy okolí.

Zásady běhání v zimě a chladu

beh boty 

  1. Od běhání v zimě a chladu někteří lidé upouštějí, dodržíte-li některé zásady, pak by celoroční běh neměl představovat žádný problém.
  2. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a to ani zimních nebo časných jarních dnech.
  3. V zimě netrhejte rychlostní rekordy, běhání v zimě a chladném období oproti létu představuje většinou větší objemy kilometrů a pomalým tempem.
  4. Při běhání v zimě a chladu dýchejte vždy nosem a vydechujte ústy, vyvarujte se vdechování studeného vzduchu.
  5. Oblečení pro běhání v zimě a chladu si vždy předem dobře promyslete. Není ho potřeba přecenit, ale ani to přehánět. V minusových teplotách vrstvěte dle potřeby, v první vrstvě by však vždy mělo být funkční tričko s dlouhým rukávem, odvádějící pot nebo termo triko. Na běhání v zimě a chladu je skvělá kukla, nebo aspoň tunel na krk a čepice, rozhodně nezapomínejte na rukavice. Lepší službu vám odvedou materiály syntetické než pletenina, sáhnout můžete po běžkařských rukavicích, ve kterých vám bude teplo a zároveň ochrání vaše zápěstí. Boty na běhání v zimě a chladu by měli být vždy o trošku větší, tak abyste se v nich cítili pohodlně i s tlustými ponožkami. Do bot lze pořídit i speciální vložka, která zahřívá chodidlo a zároveň odvádí pot. 
  6. Ve dnech, kdy fouká mrazivý vítr se běh neobejde bez kvalitní větrovky. Vybavte svoje oblečení reflexními prvky, zejména pokud běháte v době, kdy se stmívá nebo rozednívá se, jedná se prakticky o nutnost.
  7. Po doběhnutí se svižně vracejte domů do tepla. Nějaké postávání a klábosení po doběhnutí je v chladných dnech naprosto vyloučené. Po vašem tréninku běhání v zimě a chladu zamiřte co nejdříve do sprchy a vyměňte mokré oblečení za suché. 
  8. Pokud je venku ranní mráz, je mnohem rozumnější běh vynechat než splnit za každou cenu nastavený plán. Případně si běžte zabět až odpoledne, kdy bude tepleji. Berte v úvahu i aktuální rozptylové podmínky a smogovou situaci. Pokud počasí nebo smogová situace běhu venku nenahrává, volte náhradní sportovní aktivitu.

Napsat komentář: Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

RE: Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.