MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

img
18. 09. 2020

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů. Soustředí se však nejen na fyzickou stránku zápasníka, ale i na tu psychickou. Obě musí být ideálně v harmonii. Potřebná je při zápase i vytrvalost a odolnost.

Zápasníci MMA jsou často označovaní jako gladiátoři moderní doby. Styl boje se může zdát obdobný. V podstatě i vychází ze starověkých olympijských her. V tehdejší době byl populární takzvaný Pankration, který v sobě snoubil techniky jakéhosi boxu s nejrůznějšími chvaty a kopy. Zápasníkům bylo tehdy povoleno v podstatě vše. MMA má však svá pravidla.

MMA a jeho vznik

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n. l. Jak již bylo zmíněno, tyto zápasy neměly žádná pravidla. Byly tedy ze své podstaty poměrně kruté a obvykle končívaly i smrtí protivníka. Soudobá podoba smíšených bojových umění se začala rozvíjet v roce 1993 v Brazílii. Právě v tomto roce se také odehrál v Americe historicky první amatérský šampionát MMA. Používaly se různé bojové styly jako například box, karate, jiu-jitsu, nebo savate (známé také jako kick-box).

 mma women

MMA a současnost

MMA představuje velmi komplexní sestavu bojových umění, které mají vést k efektivní obraně vůči protivníkovi. Nepoužívá se jen kopů a chvatů, ale také mysli. MMA má své přesné postupy a pravidla, která zápasníci nesmí porušit, jinak jsou diskvalifikovaní. Bojuje se na zemi, v postoji a užívají se i nejrůznější zápasnické techniky. Jednotliví zápasníci jsou rozděleni do příslušných váhových kategorií, načež u mužů jich je osm (muší váha až těžká váha) a u žen pouze tři (women strawweight až „pérová“ váha). Smíšená bojová umění neprovozují tedy pouze muži, ale i ženy. Zápas probíhá v takzvaném „oktagonu“, což je osmiúhelníková aréna ohraničená pletivem. Oděv na provozování MMA je obvykle přesně daný. Muži nosí pouze šortky, či kraťasy a ženy samozřejmě také sportovní podprsenku. Bojuje se na boso. Zakázané jsou jakékoliv náušnice, piercingy a také použití tělových krémů a olejů. Nutné je použít rovněž chránič na chrup, suspenzor a chránič hrudníku u zápasnic. Na rukách mají zápasníci nasazené speciální bezprsté rukavice.

MMA a podstata boje

Pokud si pod MMA stále představujete nelidský zápas, který končí nepříjemným zraněním, pak jste na omylu. Dávno jsou pryč ty doby, kdy bojové umění bylo spojené s velmi brutálními útoky na protivníka, které končívaly zdravotními indispozicemi. Samozřejmě může dojít k menším poraněním, ta ale nejsou fatální. Zakázané jsou v boji především údery hlavou, kousání, údery do oblasti páteře a zátylku, plivání, tahání za vlasy, útok na oči, škrábání, stisk kůže, úchyt za oděv protivníka, slovní agrese vůči protivníkovi, kopání a dupání do oblasti rozkroku a hlavy. To je pouze základní výčet zakázaných technik při zápasu MMA. Je jich totiž celá řada. Jasně vymezují chování zápasníků, kteří by si měli během boje zachovat vzájemnou úctu. Cílem není protivníka zneškodnit a zdravotně poškodit, ale pokořit ho co nejefektivnější technikou s použitím fyzické i mentální síly. Vítězem kola je ten zápasník, který získá od rozhodčího 10 bodů. Zápasy, kde se hraje o titul, jsou rozdělené do pěti kol, které trvají tři minuty. Mezitím jsou dané minutové pauzy. Mezi známé české zápasníky MMA můžeme zařadit například Karlose Vémolu, nebo Davida Dvořáka.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

RE: MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.