Nejlepší sport pro začátečníky? Obyčejná chůze - díky ní zhubnete a získáte kondičku

img
27. 03. 2019

Na to, abychom s chůzí začali, není nikdy pozdě. Každý z nás si může chůzi přizpůsobit svému vlastnímu tempu, kondici a také svému věku. Avšak…

Rádi byste se začali věnovat nějakému sportu, ale doposud jste žádný nedělali, nebo nejste po delší pauze v kondici? Nemusíte hned začít běhat maratony, vyhrávat turnaje ani stát na stupních vítězů se zlatou medailí na krku. Stačí úplně obyčejná procházka! Chůze je sportem pro každého, dokonce i pro ty, kteří trpí onemocněním pohybového aparátu.  

My lidé začínáme být čím dál tím více pohodlní. Většina z nás jezdí do práce nebo do školy autem, či městskou dopravou, běžně využíváme výtahy a jezdící schody. Ačkoliv je chůze pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem, stále častěji se jí mnozí z nás vyhýbají a volí jinou, pohodlnější možnost. Nedostatek pohybu se začal podepisovat na našem zdraví – roste počet lidí s nadváhou nebo například přibývají civilizační choroby. Chcete se udržet v kondici nebo shodit pár kilo? Rada je jednoduchá, choďte!

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky - jak vypadá, pro koho je určená a co musíte vědět?

Chůze jako sport? Rozhodně ano!

Na to, abychom s chůzí začali, není nikdy pozdě. Každý z nás si může chůzi přizpůsobit svému vlastnímu tempu, kondici a také svému věku.

Avšak lékaři se jednoznačně shodují na tom, že bychom denně měli ujít alespoň 10 000 kroků.

Pokud byste rádi shodili nějaké to kilo, měli byste do terénu vyrazit 3-4x týdně a ujít přibližně 45 minut, a to rovnoměrným tempem. Jestliže plánujete shodit více a zároveň zlepšit svůj celkový zdravotní stav, za optimální se považuje rychlochůze doplněná o takzvané nordic walking hole, tímto stylem byste měli ujít přibližně 9 km během devadesáti minut. Výše zmíněné turistické hole k nám dorazily ze severských zemí a slouží zejména pro zajištění stability starším chodcům. Kromě toho s jejich pomocí ulevíte kloubům a jako bonus zvýšíte svůj energetický výdej.

Chůze – sport pro začátečníky aneb na co nezapomenout

I když patří chůze mezi nenáročné sporty, zejména co se vybavení týče, i tady je dobré mít na paměti několik bodů, na které byste neměli zapomínat.

  • Kvalitní boty jsou základem – stejně tak, jako u běhu, byste neměli ani při chůzi obuv podceňovat a vybrat kvalitní boty, které pomohou šetřit vaše kluby. Vybírejte takové, jež mají odpruženou podrážku a jsou z prodyšného materiálu. Vaše chodidla se tak budu cítit jako v bavlnce i při chůzi v náročnějším terénu.
  • Neexistuje špatné počasí, pouze špatně zvolené oblečení – nečekejte na to, až přestane pršet, nebo až nebude takové vedro. Zvolte oblečení, které bude nejen pohodlné, ale také bude z materiálu, jež odvádí pot a ideálně neprofoukne. Ani v případě deště nemusíte zůstat sedět doma, stačí si obléct nepromokavou horní vrstvu.  
  • Nepřepalte start – častá chyba, kterou dělají nejen začátečníci, ale i zkušení sportovci. Pokud jste se dlouhou dobu nevěnovali žádnému sportu, dejte si pozor na to, abyste hned na začátku nepřecenili své síly. Proto začínejte pozvolna a postupně navyšujte tempo i ujité kilometry. Rozhodně nedoporučujeme začít vysokohorskou túrou. Choďte tak, abyste se mírně zadýchali, ale zároveň zvládli během chůze mluvit.
  • Přidávejte, přidávejte, přidávejte – po několika týdnech pravidelné chůze si vaše tělo zvykne na zvolenou zátěž, proto ji postupně zvyšujte. Změňte terén, zrychlete tempo a zvyšte počet kilometrů, které během jednoho dne ujdete.

Chůze jako sport. Je vhodná pro každého?

Chůze je hodná téměř pro každého. Vyhnout by se jí měli akorát těžce obézní lidé, kteří místo toho mohou zvolit například plavání. Pozor by si měli dát také diabetici, u nichž mohou i malé otlaky společně se špatným prokrvením vést k poškozeným nohám.

Přečtěte si také další články na téma Sporty pro začátečníky

Fitness pro začátečníky

Běhání pro začátečníky

Pilates pro začátečníky

Jóga pro začátečníky

Plavání pro začátečníky

Napsat komentář: Nejlepší sport pro začátečníky? Obyčejná chůze - díky ní zhubnete a získáte kondičku

RE: Nejlepší sport pro začátečníky? Obyčejná chůze - díky ní zhubnete a získáte kondičku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.