Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

img
21. 03. 2019

V posledních letech se u nás v Česku ve fitness světě rozmohl velký trend. Jsou jimi ořechová másla. Proč? Mají totiž unikátní složení, díky čemuž…

 

Cvičíte a pravidelně se věnujete nějakému sportu. Hlídáte si jídelníček a moc dobře víte, že sladké jako je čokoláda by do něj patřit nemělo, alespoň ne příliš často. Přesto vás ale chytává chuť na něco sladkého, co vaše chuťové pohárky uspokojí. Nemusíte se hned pouštět do čokolády, abyste si dopřáli to, co vaše tělo žádá. Ořechová másla jako jsou arašídová, mandlová nebo kešu máslo jsou skvělou alternativou zdravého mlsání. Už jste je vyzkoušeli?

Čtěte také:

Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu

Proč jsou ořechová másla zdravá?

V posledních letech se u nás v Česku ve fitness světě rozmohl velký trend. Jsou jimi ořechová másla. Proč? Mají totiž unikátní složení, díky čemuž nebudete přibírat kila jako po tabulce čokolády, ale zároveň jimi zaženete chuť na sladké.

Příznivci sportu i zdravého životního stylu si ořechová másla nemohou vynachválit. Každý přece ví, že bez tuků se a bílkovin se žít nedá. Je ale potřeba vědět, pro jaké zdravé tuky sáhnout. Zdravé tuky bez cholesterolu jsou obsaženy právě v oříškách, semínkách, ale i olivovém oleji nebo rybách.

Ořechová másla obsahují hodně bílkovin

Další výhodou ořechových másel není jen to, že obsahují zdravé tuky, které tělo potřebuje, ale především mají vysoký podíl bílkovin. To jsou všechno složky, které naše tělo potřebuje, a to především v těch případech, kdy je vystavováno nějaké sportovní aktivitě.

A co vše ještě ořechová másla obsahují?

  • Vitamín E

  • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

  • Minerální látky

  • Vlákninu

Ořechová másla vybírejte pečlivě a čtěte etikety

Ne všechna ořechová másla jsou ale tak zdravá, jak se na první pohled tváří. Některá kromě zdraví prospěšných látek obsahují i nezdravé tuky a cukry. Proto je vždy dobré si důkladně prohlédnout etiketu.

Pro srovnání: na 100 g obyčejného másla vychází přibližně 3130 kJ, ovšem arašídové máslo má na 100g jen 2400 kJ, což je skoro o 100 méně! A jaké druhy ořechových másel uspokojí vaše chutě?

Arašídové máslo je nejoblíbenější

Když se řekne arašídové máslo, určitě si ho spojíte s americkou tradicí. A není divu, lidé ho tam doslova milují. Velice oblíbený je i u sportovců. Výtečné je například na waflích, banánu anebo jako přísada do sladkých snídaní na tisíce variací. A výborné je na něm to, že při jeho konzumaci nemusíte mít výčitky. Arašídové máslo obsahuje jen zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu a další látky, které tělo potřebuje.

ořechová másla ve fitness1

Mandlové máslo je nejzdravější

Patří mezi nejzdravější ořechová másla vůbec. Důvodem je vysoké množství bílkovin a vlákniny. Navíc mandle pomáhají se stabilizací hladiny cukru v krvi. Ideální je třeba na snídani, protože pokud je hladina cukru vyrovnaná, budete mít mnohem více energie a menší chuť k jídlu. Pro sport je mandlové máslo ideálka.

Kešu máslo podporuje krvetvorbu

Je sice dražší než ostatní másla, ovšem pyšní se vysokým podílem mononenasycených tuků. Vyskytuje se v něm železo podporující krvetvorbu. Kešu pomáhá také stimulovat růst u dětí. Má lahodnou chuť a skvěle se hodí třeba na palačinky, do jogurtů nebo ovesných vloček. Kešu máslo vás nikdy nezklame.

Sójové máslo je alternativou pro alergiky

To je na rozdíl od burákového másla zdravější, jelikož obsahuje méně tuku, kalorií a více prospěšných látek. Chutí se mu podobá a je mnohem více vhodný pro ty, kteří trpí alergií na oříšky.

Ořechová másla si můžete snadno připravit doma

Všechna arašídová másla si můžete udělat sami doma. Stačí jen vaše oblíbené ořechy, které rozmixujete společně se lžící kokosového oleje, lžící medu a špetkou soli. Přidat můžete na dochucení třeba kakao nebo větší kusy oříšků.

Napsat komentář: Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

RE: Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.