Pilates pro začátečníky - zlepší držení těla, posílí svaly. A zvládne ho každý!

img
20. 02. 2019

Ke cvičení pilates pro začátečníky toho mnoho nepotřebujete, nejdůležitější je zejména vaše pohodlí. Chybu neuděláte se sportovním oblečením, dávejte…

Nepřišli jste na chuť hopsání na lekcích aerobiku, fitness v posilovně vám připomínají mučírnu a s běháním pro začátečníky si také netykáte? Možná je na čase vyzkoušet pilates, které se zaměřuje zejména na zpevnění těla, obzvláště jeho středu, správné držení těla, rovnováhu a flexibilitu. Jedná se o tzv. body and mind cvičení, což znamená, že během něj protáhnete nejen tělo, ale povzbudíte i svou mysl. Jak tedy na pilates pro začátečníky?

Pilates není žádnou novinkou, toto cvičení vymyslel na počátku 20. století Joseph Hubertus Pilates. Sám autor od malička trpěl několika zdravotními neduhy, mezi nimi byla například křivice či astma. J. H. Pilates byl přesvědčen, že tělo i duše jsou propojené, z toho také vychází cvičení pilates. Během lekcí se naučíte kontrolovat své tělo, rozumět mu a správně vnímat téměř každý sval.  

Čtěte také:

Cvičení pilates – kombinace jógy, rehabilitačního cvičení, posilování i protahování

Pilates pro začátečníky – co potřebujete, než se vydáte na první lekci?

Ke cvičení pilates pro začátečníky toho mnoho nepotřebujete, nejdůležitější je zejména vaše pohodlí. Chybu neuděláte se sportovním oblečením, dávejte si pozor, aby vás nic neškrábalo, ani netlačilo a vy se mohli plně soustředit na průběh lekce.

 • Na několik prvních lekcí se nedoporučuje příliš volné oblečení, a to zejména z toho důvodu, že budete nejen vy, ale také lektor, sledovat, zda jednotlivé cviky provádíte dobře.
 • Oblečte si tedy například legíny a tričko.
 • Zvolit byste měli také sportovní podprsenku, místo klasické, díky které si během cvičení neotlačíte záda.
 • Pilates pro začátečníky se cvičí naboso, nemusíte si tedy dělat starosti s výběrem vhodné obuvi. Ti, kteří jsou zimomřivější, si mohou samozřejmě vzít ponožky.

Chybět by vám neměla nejen lahev s pitnou vodou, ale také podložka. Tu si můžete za malý poplatek v některých studiích zapůjčit, nebo si kupte svou. Dejte si ale pozor, aby se jednalo o protiskluzovou podložku a vy se tak mohli soustředit na správné provádění cviků.

Pilates cviky pro začátečníky

Pilates můžete cvičit doma, například podle videí na YouTube nebo v některém ze studií, kde se pilates věnují. Pro začátek se ale raději svěřte do rukou zkušenému lektorovi, který vás naučí nejen správně provádět základní cviky, ale také správně dýchat, protože dýchání je naprostým základem pilates pro začátečníky.

 • Dýchání – jak stojí výše, dýchání je naprostým základem. Soulad dechu a pohybu zlepšuje náš krevní oběh a během něho je odstraněno nadbytečné svalové napětí.
 • Pohyb – speciálně u pilates vychází pohyb ze středu těla, což může být, zejména pro začátečníky, náročné. Snažte se tedy nejen o soulad pohybu a dechu, ale také o plynulý pohyb.
 • Svaly – pilates je koncipováno tak, abyste během lekce zapojili aktivně každý sval, který máte v těle. Kromě dechu a pohybu se soustředíte také na své svaly. Cviky, které jsou určeny pro začátečníky, zapojují zejména menší svaly. Po lekci budete cítit i ty svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.
 • Pravidelnost – abyste dosáhli kýžených výsledků, měli byste se pilates věnovat minimálně dvakrát týdně. Po deseti lekcích se začnete cítit lépe, po třiceti lekcích si změny všimne i vaše okolí.

Pilates pro začátečníky – co vám přinese?

 • Naučíte se vnímat své tělo – během cvičení se vaše tělo naučí komunikovat s vaší hlavou.
 • Správné držení těla vám nebude cizí – během cvičení musí být vaše tělo neustále v rovině, a to přispívá k tomu, že se naučíte správnému držení těla, které zamezí bolestem zad.
 • Zlepšíte svou rovnováhu – pilates pro začátečníky stojí na spojení těla a mysli, i díky tomu si uvědomíte, jak se vaše tělo hýbe a funguje.
 • Zvýšíte svou ohebnost – nedosáhnete si rukama na špičky prstů u nohou? I to byste měli díky pravidelnému cvičení pilates zvládnout.
 • Budete mít ploché břicho – pilates se soustředí na zpevnění středu těla, proto časem zjistíte, že máte krásně pevné také břicho.

Vyzkoušíte pilates pro začátečníky?

Přečtěte si také další články na téma Sporty pro začátečníky

Fitness pro začátečníky

Běhání pro začátečníky

Jóga pro začátečníky

Chůze jako sport

Plavání pro začátečníky

Napsat komentář: Pilates pro začátečníky - zlepší držení těla, posílí svaly. A zvládne ho každý!

RE: Pilates pro začátečníky - zlepší držení těla, posílí svaly. A zvládne ho každý!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.