Houslařství jako prastaré umělecké řemeslo

img
11. 08. 2020

První housle spatřily světlo světa již ve století šestnáctém. Jejich tvůrcem byl známý houslař Andrea Amati. Tento zručný Ital pocházel z velmi…

Houslařství je velice staré umělecké řemeslo, jehož hlavní doménou je výroba a případná oprava houslí. Soustředí se však i na jiné smyčcové nástroje, mezi které lze zařadit například kontrabas, nebo violu. Samotná výroba houslí je poměrně složitým procesem, který vyžaduje určitou zručnost zhotovitele.

Pro houslařství je typická zejména práce se dřevem. Houslaři nejčastěji vyrábí housle ze dřeva smrkového a javorového. Materiály se ale mohou u každého výrobce lišit. Některé firmy pracují i s dřevy exotickými, které se dováží z celého světa.

Houslařství a historický vývoj

První housle spatřily světlo světa již ve století šestnáctém. Jejich tvůrcem byl známý houslař Andrea Amati. Tento zručný Ital pocházel z velmi tradiční houslařské rodiny. Další proslulý italský houslař Antonio Stradivari zhotovil v osmnáctém století housle známé pod pojmem „Le Messie“. Tito dva muži se stali ikonami ve světě houslařství. Díky nim zaznamenalo řemeslo velký rozvoj po celé Evropě. Celkový vzhled houslí se postupem času příliš neměnil. Ladily se hlavně menší konstrukční záležitosti. Výroba houslí bývala z historického hlediska precizní ruční prací a produkty vynikaly vysokou kvalitou. V moderní době se však přistoupilo k hromadnému strojovému vyrábění houslí, což podstatně snížilo jejich hodnotu a současně ochudilo jednotlivé nástroje o mimořádné vlastnosti. Velkým producentem v této oblasti je zejména Čína. V naší zemi je ale houslařství co do tradice pevně zakotvené a stále existují podniky, které se ruční výrobě unikátních houslí věnují.

Houslařství v České republice

Neznámější firmou, která dominuje v oboru houslařství v Čechách, je ta v Lubech u Chebu. Jmenuje se Strunal Schönbach. Dříve nesl tento podnik název Cremona, což je rodné město Antonia Stradivariho. Strunal Schönbach je proslulý především ruční výrobou houslí a tradicí dlouhou již 300 let. Ročně zde zhruba šedesát zručných houslařů zhotoví necelé dva tisíce houslí a kolem 800 kusů jiných smyčcových nástrojů. Původně se dřevo na housle získávalo přímo v České republice, vhodného materiálu však ubývá a nyní je z větší části zajišťován z Rakouska a Německa. K výrobě kvalitních houslí používají houslaři nejen smrkové a javorové dřevo. Často se vyrábí i z cedru, palisandru, nebo mahagonu.

 houslařství

Houslařství jako precizní umělecká práce

V případě ruční výroby houslí se skutečně jedná o velmi zdlouhavou práci, která vyžaduje notnou dávku zručnosti, trpělivosti a mimo jiné i hluboké znalosti houslařství. Je to zkrátka řemeslo pro šikovné a nadané umělce. Samotné housle se skládají z těchto součástí:

  • Trup: je tvořen horní a spodní dřevěnou deskou. Použitý materiál se liší. K výrobě horní desky se používá smrkové dřevo a k zhotovení té spodní dřevo z javoru. U krajů jsou desky spojené takzvanými luby. Ty celkově dotváří ozvučnou skříň. Aby vzduch volně z trupu houslí odcházel, je na horní desce vytvořena „efa“, což je otvor ve tvaru f.
  • Krk: vyrábí se nejčastěji z dřeva javorového. Na jeho horní části najdeme hmatník, který houslaři u kvalitních nástrojů zhotovují z ebenu. Součástí krku u houslí je i takzvaný količník, šnek, malý pražec a čtyři kolíčky.
  • Struník a kobylka: struník, jak již samotný název napovídá, je konstruován tak, aby připevnil struny k houslím. K jeho výrobě se používá různorodý materiál. Nejvíce však plast, kov, nebo dřevo. Kobylka zase udržuje struny v určité poloze a slouží jako zvukový filtr, zabezpečující správný tón houslí.
  • Struny a smyčec: historie houslařství je spojená s používáním ovčích střev k výrobě strun. Avšak s moderní dobou houslaři přešli na materiál kovový, který nepodléhá změnám v ladění, tak jako k tomu docházelo u strun z ovčích střev. Smyčec je velice potřebná hůlka, sloužící k samotnému hraní na nástroj. Je vyráběna z exotických druhů dřeva a opatřena napnutými koňskými žíněmi.
  • Svrchní lak: kvalitnější housle se lakují již od počátku houslařství přírodní pryskyřicí v kombinaci s olejem a ethanolem. Na levnější produkty se používá pryskyřice umělá. Různí výrobci pak do směsi přidávají ještě další látky. Lakování je důležité pro ochranu hudebního nástroje před působením vnějších vlivů.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Houslařství jako prastaré umělecké řemeslo

RE: Houslařství jako prastaré umělecké řemeslo

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.