Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

img
01. 10. 2019

Říše – houby (Fungi) Oddělení – houby stopkovýtrusné (Basidiomycota) Třída – Agaricomycetes Pododdělení – Agaricomycotina Řád – hřibotvaré …

Hřib žlutomasý zvaný také hřib babka patří k nejčastěji sbíraným houbám u nás. Milovníci pravých hřibů jej sice považují za méně hodnotný. Jiní houbaři jej ale naopak preferují, protože v případě záměny s jinou houbou se jedná pouze o houby jedlé, a tím pádem je jeho sběr docela bezpečný. Hřib babka se hodí téměř do každého jídla, kam běžně dáváte houby – vhodnými recepty se můžete také inspirovat na konci článku.

Čtěte také:

Atlas hub

Hřib žlutomasý – taxonomie

 • Říše – houby (Fungi)
 • Oddělení – houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
 • Třída – Agaricomycetes
 • Pododdělení – Agaricomycotina
 • Řád – hřibotvaré (Boletales)
 • Čeleď – hřibovité (Boletaceae)
 • Rod – hřib (Xerocomellus)

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) má mnoho lidových názvů – nejznámější je hřib babka, ale také třeba máslový hřib, podmáselník, sameťák nebo třeba praskáč. Velikostně narůstá s kloboukem od 3 do 12 centimetrů. Povrch klobouku je nejprve hladký, sametový, později rozpraská. Barvu má klobouk od světlešedé po tmavě hnědou, pod horní vrstvou je vrstva červená, a proto mají i praskliny červený vzor.

Dužina, jak název napovídá, je žlutá a měkká. Hřib babka je charakteristický tím, že poškozená místa dužiny se zbarvují do zelenomodra. Třeň je spíše užší, přibližně 3-10 centimetrů vysoký, žluté nebo červené barvy. Pokud byste si při sběru hub někdy nebyli jistí jejich určením, od toho je tu náš ATLAS HUB.

Hřib babka – hrozí při sběru nějaké nebezpečí?

Hřib žlutomasý je velmi rozšířený po celé České republice, v nížinách i na horách. Roste většinou v lesech, listnatých, jehličnatých i smíšených, ale najít ho můžete na zahradě i v parku. Hřib babka se často vyskytuje ve skupinách, takže pokud najdete to správné místo, bude úlovek bohatý. Poradíme vám, kam na houby! Přečtěte si náš článek. Hřib babka roste v lese většinou od května do listopadu. Zaměnit hřib žlutomasý lze nejčastěji za hřib sametový, plstnatý nebo osmahlý, což jsou ale vše jedlé houby.

Nebezpečnou vlastností této houby je, že ji napadá nedohub zlatovýtrusný. Ten na hřibu poznáte podle bělavého, žlutého nebo žlutohnědého povlaku. Nedohub uvolňuje jedovaté mykotoxiny a houby, které napadne, jsou pak jedovaté. Koncentrace mykotoxinu v napadené houbě není závratná, ale jejich konzumace není pro zdraví vhodná. Proto je vhodnější, když se hřib žlutomasý sbírá ještě mladý a nerozpraskaný – u takové houby je napadení nedohubem méně pravděpodobné.

Sušení a zpracování babky

Ze stejného důvodu se můžete setkat s informací, že hřib babka se nemá sušit. Sušit jej můžete, ale protože rychle zpětně natahuje vlhkost, doporučuje se sušit hřib žlutomasý při nekolísavé teplotě a pokud možno rychle – například v elektrické sušičce. V každém případě je důležité hřib žlutomasý po nasbírání zpracovat rychle, protože snadno podléhá zkáze. Přečtěte si, jak správně na sušení hub

babky1

Pokud nevíte, jak na zpracování hub, přečtěte si následující článek.

Hřib žlutomasý – recepty

Ve srovnání s jinými houbami má hřib babka méně intenzivní houbovou vůni, takže ho můžeme přidat i do jídel pro strávníky, kteří houby příliš nemilují. Chuťově je hřib žlutomasý lehce nakyslý a hotová jídla tak spíše jen doladí a nepřebije chuť ostatních přísad. Nejčastěji ho tak využijete do polévek a omáček.

Houbová bramboračka s babkami

Na polévku si nachystáme:

 • 3 hrsti čerstvých babek
 • 2-3 brambory
 • 4 lžíce oleje
 • 1 cibuli
 • 2 stroužky česneku
 • 250 ml smetany
 • 2 lžíce hladké mouky
 • majoránku
 • sůl
 • pepř 

Cibuli, česnek a houby očistíme. Brambory oloupeme. Cibuli nakrájíme najemno. Na pánvi na menším množství oleje osmahneme cibuli a poté i na kousky nakrájené houby. V hrnci z větší části oleje a hladké moukyumícháme jíšku, kterou zalijeme teplou vodou a důkladně rozmícháme. Do hrnce přidáme houby a na kousky nakrájené brambory, vše osolíme a opepříme. Polévku vaříme 20-30 minut, dokud brambory nezměknou. Poté ji dochutíme majoránkou a utřeným česnekem a zjemníme smetanou.

recept

Nestačil vám tento houbový recept? Přečtěte si také recepty na houbovou omáčku

Hřib babka – smaženice – recept

Na přípravu smaženice budeme potřebovat:

 • 1 polévkovou lžíci sádla nebo másla
 • 1 cibuli
 • 500 g babek
 • 2 stroužky česneku
 • 5 vajec
 • sůl
 • pepř

Babky očistímea nakrájíme na menší kousky. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme najemno. V pánvi rozpustíme sádlo, lehce na něm osmahneme cibuli a česnek a přidáme nakrájené babky. Po krátkém orestování babky na pánvi přikryjeme poklicí a asi 10 minut podusíme. V hrnku rozkvedláme vejce a přidáme je k změklým babkám. Smaženici ochutíme solí a pepřem a za stálého míchání dosmažíme tak, aby vejce zůstala vláčná. Hotovou smaženici podáváme s pečivem a nakrájenou čerstvou zeleninou. 

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

 1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
 2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
 3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
 4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
 5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
 6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
 7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
 8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
 9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
 10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
 11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
 12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
 13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
 14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
 15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
 16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
 17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
 18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
 19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
 20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
 21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka

Napsat komentář: Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

RE: Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.