Jak odstranit kruhy pod očima

img
30. 07. 2011

Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a…

Kruhy pod očima - příčina

Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností.

Kruhy pod očima mohou být také indikací přítomnosti hemoglobinu z cév z okolí. Váčky a otoky vznikají v důsledku zadržování tuku a vody v oblasti očí, což může být následek spánku, kdy podkožní tkáň nasává tekutinu (například přebytečné slzy) mnohem snadněji, a jsou také znakem proběhnutých změn prokrvení.

Rychlá pomoc na kruhy pod očima pochází z chladničky

Snadno dostupným způsobem, jak pokožku kolem očí rozjasnit a zmírnit nechtěné projevy v podobě váčků a kruhů pod očima, je chlad. Stačí z mrazáku vytáhnout kostku ledu, přiložit ji na postiženou oblast a jemně masírovat. Stejnou službu vykoná i kávová lžička, kterou na chvíli vložíte do lednice a poté s ní přikryjete celé oko. Případně si můžete napustit umyvadlo příjemně studenou vodou, ponořit do ní obličej a intenzivně mrkat. Pokud jste měli k snídani šálek zeleného či heřmánkového čaje, sáček nevyhazujte a dejte ho taktéž na několik minut vychladit. Poté opět můžete přiložit na oči, které jsou tak nejen ochlazeny, ale také oživeny působením blahodárných látek z čaje. Podobného výsledku docílíte i s plátky čerstvé salátové okurky.

Chlad na kruhy pod očima velmi pomáhá, a to z toho důvodu, že jeho působením se pokožka prokrví. S tímto snadným řešením si však vystačíte v případě, že vás kruhy pod očima a váčky pod očima trápí jednou za čas. Pokud s nimi bojujete delší dobu, bude potřeba zvážit vícero možností – návštěvu lékaře nevyjímaje.

Zjistěte, kdy vám kruhy pod očima vznikají

Pokud chcete na kruhy a váčky pod očima jednou provždy vyzrát, je třeba odhalit příčinu jejich vzniku. Objeví se u vás kruhy pod očima po pracovním vypětí, kdy jste převážnou část dne pracovali na počítači? Či jsou snad jen následek večírku, kde byl v uzavřené místnosti cigaretový kouř? Pak bude stačit se těmto činnostem vyhnout, omezit je, nebo se smířit s tím, že po takových akcích se kruhům a váčkům pod očima zkrátka nevyhnete. Jaké mohou být další příčiny?

 • zadržování tekutiny v těle
 • působení cigaretového kouře
 • špatná životospráva
 • chudokrevnost
 • působení slunečního záření
 • ekzém
 • alergie
 • změny hladin hormonů v těle
 • nedostatek/nadbytek spánku
 • stres
 • nadměrná námaha očí
 • nedostatečná péče o pokožku kolem očí

Je tedy zřejmé, že kruhy pod očima jsou ovlivněny klíčovým slovem - životní styl, kam spadají všemožné návyky, denní rytmus, strava a vše ostatní, co ve větší či menší míře ovlivňuje lidské tělo. Pokud se nad ním dokážete zamyslet a eliminovat to špatné, pak může být boj proti nepěkně vyhlížející pokožce kolem očí mnohem snazší. Co když jsou ale kruhy a váčky pod očima signalizací onemocnění?

Když je čas navštívit lékaře

I když dá někdy genetika do vínku přetrvávající přítomnost kruhů pod očima bez konkrétní příčiny, měli byste být ostražití. Tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varujícím vykřičníkem. Pokud je tedy váš boj proti kruhům a otokům dlouhodobě marný a i přes veškerou snahu nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře. O čem nejčastěji kruhy pod očima a otoky informují?

 • narušené činnosti štítné žlázy
 • špatně fungujícím metabolismu
 • onemocnění srdce
 • onemocnění ledvin
 • onemocnění jater
 • onemocnění střev

Kruhy pod očima - odstranění

Existuje celá řada možností, jak se s tímto problémem poprat. Od již zmiňovaných změn v životním stylu, ke speciálním kosmetickým přípravkům a úpravám až k domácím postupům s pomocí běžně dostupných prostředků. Ty nejrychlejší jsme si popsali již na řádcích výše. Nyní si nastíníme takové, které je třeba provádět s notnou dávkou pravidelnosti a trpělivosti.

Pijte vodu

Základem je určitě dostatečný pitný režim, kam se nepočítá káva, černý čaj a alkohol. Myslete na to a postupně během dne dodávejte tělu 2 litry tekutin. Tím docílíte toho, že se vylepší činnost ledvin a voda se nebude zadržovat v těle, a působit tak problémy.

Doplňte železo

Také zařaďte do jídelníčku pokrmy, v nichž je dostatek železa. To znamená, že si čas od času pochutnáte na luštěninách, játrech, zvěřině nebo třeba slunečnicových semínkách.

Vhodné krémy

Příhodná je samozřejmě péče o pokožku kolem očí s pomocí speciálních krémů, ve kterých musí být dostatek vitaminu K a C. Nikdy nepoužívejte na citlivou a křehkou pokožku kolem očí krémy, které pro ni nejsou určeny. Riskujete tak, že oblast kolem očí bude rychleji stárnout a kruhy a váčky budou intenzivnější.

Masáž

V neposlední řadě je tu doporučení na pravidelné masáže, které můžete absolvovat v kosmetickém salónu, nebo si jejich zjednodušenou podobu provádět svépomocí. Pokožka kolem očí tak bude odolnější vůči negativním vlivům a bude také lépe vypadat.

Masáže pokožky kolem očí je vhodné provádět s krémem, který se tak lépe vstřebá a dostane se do všech potřebných míst. Buďte opatrní a jemní s ohledem na citlivost této oblasti. Masáž můžete provádět na obou očích zároveň, nebo střídavě. Zde jsou tři základní techniky, které hravě zvládnete doma a nezaberou více jak pár minut. Oplatí se je vykonávat večer před ulehnutím ke spánku:

1/ Bříšky prstů ukazováčku a prostředníčku lehce poklepávejte na pokožku kolem očí, vydržte alespoň minutu.

2/ Přiložte na pokožku pod okem kloub palce a jemnými krouživými pohyby promasírujte oblast kolem oka. Prvně začínáte pod okem směrem k vnitřnímu koutku a končíte u vnějšího koutku. Poté novým pohybem stejným způsobem začnete od vnitřního koutku, přes oblast u vnějšího koutku a skončíte pod okem, tedy tam, kde jste původně začínali. Nejste-li si jisti, podívejte se na obrázek vpravo, kde je potřebný pohyb naznačen modrou a zelenou čárou.

3/ Přiložte palec pod oko a ukazováček hranou nad oko (jako byste drželi dalekohled), poté zlehka kůži napínejte rozevíráním polohy prstů. Opakujte 25krát.

Kruhy pod očima a váčky pod očima dokážou znepříjemnit začátek každého dne. Jestliže se však rozhodnete proti nim bojovat, můžete se jich po čase zbavit, nebo alespoň zmírnit intenzitu, s jakou se kruhy pod očima projevují. Chce to ale trpělivost a odhodlání, při kterém zůstanete nad věcí. Vždyť když se budete každé ráno při pohledu do zrcadla rozčilovat, jak to zase kvůli tmavým a opuchlým místům okolo očí vypadáte, sami sobě tím budete škodit, protože stresem budete zadávat příčinu k nově vznikajícím kruhům a otokům.

Napsat komentář: Jak odstranit kruhy pod očima

RE: Jak odstranit kruhy pod očima

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.