Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

img
01. 06. 2018 Přečteno: 2293x

Každé dítě je jiné. Zatímco některé už v roce a půl pomalu skládá věty, jiné se stále drží pár naučených slůvek. Ani u jednoho se není potřeba…

Naše děťátko by už mělo mluvit, ale stále nic. Co teď? Naštěstí jsou způsoby, jakými málomluvnost vyřešit. Poradíme vám, jak rozmluvit dítě. Příčinou může být jen to, že se naše ratolest učí pomaleji. Může za tím ale stát i vážnější důvod. Řekneme vám, kdy je málomluvnost už problémem a jak se jí vyvarovat. Také poradíme, co určitě nedělat. Díky našim tipům, jak naučit dítě mluvit, jej rozmluvíte raz dva.

Čtěte také:

Návod, jak správně na první příkrmy - od 4. měsíce

Jak rozmluvit dítě: Varovné signály

Každé dítě je jiné. Zatímco některé už v roce a půl pomalu skládá věty, jiné se stále drží pár naučených slůvek. Ani u jednoho se není potřeba znepokojovat. Kdy už je ale málomluvnost problém a musíme začít řešit to, jak rozmluvit dítě?

 • Když má dva a půl roku a stále nic neříká.
 • Když v roce a půl zapomene naučená slova a místo nich začíná pouze vydávat zvuky anebo jen křičet.

Mluvení ale rozhodně nepodceňujme. Díky řeči se dítě rozvíjí a začíná logicky uvažovat. Schopnost mluvit tak přímo ovlivňuje rozvoj myšlení našeho dítěte.

Jak naučit dítě mluvit? Sledujme vývoj řeči rok za rokem

Každé dítě je individualita a začíná mluvit trochu jinak. Ale pro obecný přehled si můžeme ukázat, jaký je obvyklý vývoj mluvení dítěte. Pomůže nám to v tom, jak rozmluvit dítě. 

 • Půl roku až rok – Dítě začíná s broukáním. To jsou první známky, že naše děťátko začíná mluvit.
 • První až druhý rok – Postupně se zvětšuje slovní zásoba nejrůznějších věcí, aktivit a osob.
 • Druhý až třetí rok – Dítě postupně začíná vytvářet jednodušší věty. Už se s námi dorozumívá a dokonce začíná používat gramatické tvary.
 • Třetí až čtvrtý rok – Nastává všemi rodiči oblíbené období otázek. Dítě se samo a aktivně vyjadřuje, ptá se na nejrůznější věci. Zajímavé je, že často samo o sobě mluví ve třetí osobě.
 • Čtvrtý až pátý rok – Dítě už dokáže rozlišovat odlišné barvy a vyprávět kratší příběhy, jako jsou třeba pohádky.

Pro každé batole je učení řeči jinak obtížné. Má na to velký vliv genetika. Zajímavé je, že holčičky se většinou naučí mluvit rychleji než chlapci. Na to, jak naučit dítě mluvit, má vliv i pohybový vývoj. Pokud má naše děťátko problém i s učením chození anebo vycházením do schodů, pravděpodobně se bude i hůře učit mluvit. Některá batolata ale až do dvou let říkají pouze pár slov a najednou začnou rovnou mluvit ve větách.

Praktické rady, jak rozmluvit dítě

První, co můžeme pro mluvení dítěte udělat, je podporovat jeho fyzický rozvoj. Chození, lezení, otáčení a vše ostatní, co souvisí s pohybem, usnadní to, jak rozmluvit dítě.

 • Začínejme od citoslovcí 

V prvním roce by dítě mělo umět říct nějaké citoslovce. Když vidí pejska tak haf, když spadne na zem tak bum anebo když se s někým loučí tak . Citoslovce významně napomáhají v tom, jak rozmluvit dítě. Z citoslovcí, která jsou většinou krátké a snadno naučitelné, bude mnohem snadněji přecházet na skutečná slova. Proto ho citoslovcím můžeme učit hned, jak si začne broukat.

 • Rozvíjejme sluchové a zrakové podněty 

Rozvíjejme jeho sluchové a zrakové vnímání. Učme ho rozeznávat různé předměty, zvuky a třeba i barvy. Tím se mu začíná zlepšovat vnímání světa a věci se mu budou snadněji pojmenovávat. Ukazujme mu různé předměty a pomáhejme mu je navzájem odlišovat. Můžeme mu dávat úkoly, aby nám ukazoval anebo přinášel různé hračky. K tomu, jak naučit dítě mluvit, nám hodně pomůžou jednoduché věty typu „ukaž méďu“.

Až se naučí předměty rozpoznávat, můžeme přejít na jednoduché knížky. Můžeme mu dávat podobné úkoly. Knížky čtěme stále dokola, dítě samo začne ukazovat a pojmenovávat to, co si bude pamatovat z předchozích čtení.

Stejné je to se zvuky. Můžeme využívat předměty, které vydávají různé zvuky a chtít, aby to dítě zopakovalo. Cinkání klíčů anebo štěrchátek, muchlání papírů a ťukání kostek skvěle pomůžou k tomu, jak naučit dítě mluvit. Napodobujme zvuky auta, když dítě auto vidí anebo houkání vlaku, který zrovna projíždí kolem. Dítěti se jednotlivé zvuky začnou třídit a snáze se mu později budou pojmenovávat.

 • Rozlišujme osoby 

Dítě kolem třetího roku o sobě často mluví ve třetí osobě. Stačí, když mu začneme často pokládat otázky, na které od něj budeme chtít odpovědět. Tím se postupně naučí, že má o sobě mluvit v první osobě. Jemně ho opravujme a učme ho říkat slovo „já“.

 • Hodně si kresleme a hrajme 

Důležitými pomocníky v tom, jak rozmluvit dítě, jsou hra a kresba. Zpočátku to jsou bezmyšlenkovité čáranice, posléze první pokusy o kreslení předmětů a osob. V tom ho určitě podporujme. Právě kreslení totiž pomáhá dítěti se všestranně rozvíjet, včetně mluvení. Stejné je to s hrou. Díky hrám se učí o věcech i osobách, proto si s ním hrajme často, pomáhejme mu pojmenovávat jednotlivé věci a chtějme, aby je postupně opakovalo.

 • Pomůže i školka 

Pokud má naše děťátko nastoupit do školky a stále ještě dostatečně nemluví, nemusíme mít obavy. Naopak, školka a dětský kolektiv mu s komunikací můžou pomoct. Ideální je ale menší třída zhruba deseti dětí. Bude zde chtít komunikovat s ostatními. Pokud by ale naše dítě moc mluvit neumělo a ocitlo by se ve třídě s dalšími třiceti dětmi, moc by to k tomu, jak naučit dítě mluvit, nepomohlo. Dítě by si také mohlo začít vynucovat pozornost násilím. 

 • Nebojme se navštívit logopeda 

Pokud je naše ratolest už starší, vyzkoušeli jsme vše, dítě navštěvuje školku a má s mluvením stále problémy, návštěva odborníka nám jen pomůže. Náš pediatr nám určitě doporučí spolehlivého logopeda. Anebo se můžeme zkusit poptat po známých.

Jak rozmluvit dítě1

Jak naučit dítě mluvit? Vyhněme se těmto návykům!

 • Hlavně jednoduše

Rozvité a komplikované věty zpočátku k tomu, jak naučit dítě mluvit, rozhodně nepomůžou. Stejně jako v každém jiném učení, se i v mluvní musí začít od jednoduššího ke složitějšímu. Místo vět jako „Natálko, půjdeme se rozloučit s babičkou, která odjíždí,“ si vystačíme s kratším a výstižnějším: „Babička pápá.“ Teprve poté, co se naše děťátko naučí používat základní věty s citoslovci, můžeme postupně přecházet na složitější útvary.

 • Vyhněme se zdrobnělinám

Je už známé, že používání zdrobnělin našemu dítěti s mluvením příliš nepomůže. Nejenže se tak nenaučí základní slova, ale zdrobněliny jsou pro něj velmi těžko zopakovatelné. Místo maminečka volme jednoznačně kratší označení máma. Vzpomeňme si, že kolikrát se do zdrobnělin zamotáme i my, dospělí.

 • Nebuďme příliš nároční

Nemůžeme od našeho děťátka čekat zázraky. Dlouhé lekce mluvení příliš neuspějí, dětská pozornost je krátká. Raději učení mluvení zařaďme do každodenních aktivit jako je hraní, jedení anebo vycházky. Díky tomu budeme způsoby, jak rozmluvit dítě, dělat několikrát za den.

 • Pozor na oslovování 

Nepoužívejme maminkami oblíbené oslovování „MY.“ Věty jako „teď jsme se dobře napapali,“ budou dítě mást. Podobně je to i s třetí osobou. Vynechejme věty jako „maminka ti uvařila.“ Mluvme o osobách ve stejných tvarech, jako bychom mluvili obyčejně.

Jak tedy na dítě mluvit správně?

SPRÁVNÁ VARIANTA

 • Teď ses najedl a půjdeš spát.
 • Uvařila jsem ti oběd. 

ŠPATNÁ VARIANTA

 • Teď jsme se napapali a půjdeme spinkat. 
 • Maminka ti uvařila oběd.
 • Časté kojení starších dětí může škodit 

Jak dlouho chceme kojit, je na každé ženě. Ale u starších dětí bychom neměly kojení přehánět. Žvýkání tuhé stravy totiž dítěti pomáhá rozvíjet žvýkací svaly, které jsou velmi důležité i k mluvení. Podobně je to i s jazykem. Když dítě krmíme, lžičku mu směřujme na zadní stoličky, ne do středu pusy. Tím pomáháme k rozvoji čelistního kloubu. K tomu, jak rozmluvit dítě, nám pomůže také hrníček, dítě musí ústy vyvinout větší úsilí, než při sání z lahvičky. Samozřejmě je sací lahvička a rozmixovaná strava do určitého věku nezbytností. Ale jak bude dítě stárnout, zkusme stravu a nádobí postupně měnit.

Podívejte se na nejdůležitější okamžiky ve vývoji dítěte. 

Napsat komentář: Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

RE: Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.