Jak urychlit hojení zlomenin? Zvyšte příjem vápníku, nekuřte a buďte psychicky vyrovnaní 

img
13. 06. 2019

Zlomeninu si můžete způsobit nejen na zledovatělém chodníku či na horách, ale také v létě při sportování. Jezdění na bruslích, kole nebo túry se…

Zlomenina nohy či ruky patří mezi ta zranění, která chtělo v dětství spousta dětí kvůli sádře, na kterou se dalo kreslit. V dospělosti je to ale jiné, zlomeniny nejsou nic příjemného. Hojení zlomenin mnohdy trvá dlouho a je to navíc nepříjemný i bolestivý proces. My ale víme, jak na urychlení hojení zlomenin, abyste byli zase brzy fit a mohli si užívat všech aktivit, které jste museli na čas omezit.

Hojení zlomenin je dlouhý proces. Může trvat až 4 měsíce

Zlomeninu si můžete způsobit nejen na zledovatělém chodníku či na horách, ale také v létě při sportování. Jezdění na bruslích, kole nebo túry se občas bez úrazu neobejdou. Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, víte, co se při jejím hojení děje?

Hojení zlomeniny je někdy dlouhý proces. Poškozená tkáň postupně odumírá a buňky zvané osteoklasty ji začnou odstraňovat. Po zhruba 10 dnech se vytvářejí kolagenní vlákna a mezi zlomenými kostmi vzniká „most“ vaziv, který se poté promění na kostěný. Tato fáze může trvat i 4 měsíce. Přečtěte si článek zlomeniny z lékařského pohledu

Hojení zlomenin - dětské kosti se hojí dvakrát rychleji

Zajímavostí je, že horní končetiny se hojí rychleji. Doba uzdravení je zhruba 4 až 8 týdnů. U zlomeniny dolní končetiny ale budete čekat mnohem déle - 8 až 14 týdnů.

Hojení zlomenin probíhá u každého jinak dlouho. Největší vliv má na hojení věk. Věděli jste třeba, že u dětí je doba hojení zlomenin až o polovinu kratší než u nás dospělých? Nezoufejte ale. Hojení můžete urychlit.

Hojení zlomenin můžete podpořit i vy sami

Věděli jste ale, že hojení zlomené ruky nebo nohy můžete urychlit a podpořit? Samozřejmě vás nemine zafixování končetiny, sádra ani klid. Ale k hojení vám nepomůže jen čas, ale také několik našich tipů a rad. Hojení urychlíte a brzy se budete moci věnovat všem aktivitám, které jste kvůli zranění museli odsunout na později.

Urychlení hojení zlomenin není nic těžkého. Stačí dodržovat pár rad

Urychlení hojení zlomeniny není žádná věda. Pokud budete dodržovat několik základních a snadných rad a tipů, sádry se zbavíte i o několik dní dříve. Jak na to?

  • Vyvážená zdravá strava

Hojení zlomeniny je pro každé tělo velkou zátěží. Tělo bude potřebovat skutečně vyváženou stravu, která poskytne všechny potřebné minerály a vitamíny. Jezte proto dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a zdravé tuky. Přidejte i více ryb.

  • Důležitý je zvýšený příjem vápníku a vitamínů

Pro obnovu kostí je velice důležitý vápník. Dospělý člověk by měl mít 1000 mg přírodního vápníku denně. Nejvyšší obsah vápníku je v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán. Také oříšky byste si měli do jídelníčku zařadit. Kde všude najdete vápník? Přečtěte si náš článek. 

hojení zlomenin2

  • Doplňte si také vitaminy D3, K2 i C 

Vyvážená strava nebo vápník není jediná pomoc. Pro podporu hojení zlomenin je nutné zařadit do jídelníčku také vitaminy K2 a D3. Důvodem je, že bez nich se vápník v těle nedostane přesně tam, kam má. Vitamin D3 pomáhá vstřebávat vápník ve střevě. Vitamin K2 směřuje vápník do kostí a zubů a zabraňuje, aby se usazoval v cévách a měkkých tkání.

Vitamin C pomáhá obnovovat kolagen, tudíž jezte papriky, jahody, citrusové plody nebo sáhněte po doplňku stravy.  

  • Omezte sůl 

Sůl je ve většině potravin, které se průmyslově vyrábí. Omezit byste ji měli proto na půlku čajové lžičky denně. Pokud chcete urychlení hojení zlomenin skutečně výrazně podpořit, pak po dobu hojení dávejte skutečně pozor na to, co jíte

  • Pozor na alkohol a cigarety 

Kouření a alkohol byste měli rozhodně během hojení vynechat. Dlouhodobé užívání alkoholu má za následek ztrátu kostní hmoty. Riziko zlomeniny je navíc větší. Kuřákům se hojí zlomeniny déle, jelikož kouření ovlivňuje průtok krve, která přenáší vitaminy a minerály ke kostem.

Urychlení hojení zlomenin - buďte psychicky v pohodě

I když musíte být v klidu a sádra vás jistě otravuje, věřte, že psychika dělá při hojení skutečně hodně. Nepropadejte frustraci a depresi. Zkuste být kreativní a myslete pozitivně. Třeba si najdete jiný koníček, který by vás předtím ani nenapadl.

Napsat komentář: Jak urychlit hojení zlomenin? Zvyšte příjem vápníku, nekuřte a buďte psychicky vyrovnaní 

RE: Jak urychlit hojení zlomenin? Zvyšte příjem vápníku, nekuřte a buďte psychicky vyrovnaní 

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.