Jak vyčistit pračku bez zbytečné chemie? Pomůže nám ocet a kyselina citronová

img
02. 08. 2019 Přečteno: 6976x

Jak poznáme, že je pračku potřeba vyčistit? Napoví nám nepříjemný odér, který z bubnu pračky začneme cítit. Dokonce nám od něj může začít zapáchat i…

Každá pračka potřebuje jednou za čas vyčistit. Usazená špína může způsobit zápach, kvůli vodnímu kameni zase může pračka přestat fungovat. Nemusíme si ale pouze kupovat chemické prostředky. Na způsob, jak vyčistit pračku, najedeme ingredience i doma. Poradíme, jak vyčistit pračku octem. Stejně tak, jak vyčistit pračku kyselinou citronovou. 

Čtěte také:

Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám

Jak vyčistit pračku? Nejprve zabraňme usazování špíny

Jak poznáme, že je pračku potřeba vyčistit? Napoví nám nepříjemný odér, který z bubnu pračky začneme cítit. Dokonce nám od něj může začít zapáchat i vyprané prádlo. Pach se podobá zatuchlině. Někdy ale za zápachem může stát více, než jen časté používání pračky.  Přečtěte si, proč prádlo z pračky nevoní.

Nejčastější důvody zápachu z pračky

 • Pokud máme v domácnosti pračku umístěnou na nevhodném místě, může se snadněji zanášet. Neprospívá ji vlhké a špatně větrané prostředí.
 • I poloha odpadní hadice může zapříčinit nepříjemný zápach. Než začneme řešit, jak vyčistit pračku, podívejme se na odpadní hadici. Pokud je v nevhodné pozici, můžou se v ní tvořit bakterie anebo plísně.
 • Za zápachem mohou stát i programy praní. Při kratších programech na méně stupňů se nemusí všechna špína z bubnu pračky dostat a může se zde usazovat. Přečtěte si, jak prát funkční sportovní prádlo
 • Pravidelné přeplňování pračky brání dostatečnému odtoku vody a způsobuje usazování špíny v bubnu. Problém, jak vyčistit pračku, pak můžeme řešit opravdu často.

Jak vyčistit pračku octem?

Ocet je levným a účinným prostředkem na čištění pračky. S tím, jak vyčistit pračku octem, nám pomůže i jedlá soda. Zatímco ručně bychom všechna zákoutí pračky čistili jen těžko, ocet odstraní nečistoty a soda zase vodní kámen. Jak vyčistit pračku octem?

Jak vyčistit pračku octem - návod

 • Budeme potřebovat půl hrnku sody. Tu dejme do oddílu pro prací prášek.
 • Celý oddíl určený na máchání naplňme octem. Do bubnu pak nalijme další dva hrnky octa.
 • Na pračce vybere nejdelší prací program. Zvolme také nejvyšší teplotu
 • Spusťme pračku na prázdno.
 • Než pračka začne máchat, program přerušme. Nechejme ji v pohotovostní režimu. Nejlépe přes celou noc a vodu nevypouštějme.
 • Ráno pračku opět spusťme.
 • Jestliže jsme pračku už nějakou dobu nečistili, pro jistotu ji vyčistěme ještě jednou. Ale tentokrát bez sody a do bubnu nalijme pouze jeden hrnek octa. Program spusťme bez přerušování.
 • Věděli jste, že jablečný ocet si můžete vyrobit i doma?

jak vyčistit pračku2

Přečtěte si také, jak zapojit pračku na odpad

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou? 

Kyselina citronová dokáže, podobně jako ocet, rozpustit nečistoty. Proto je pro nás ideálním pomocníkem. Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou?

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou - návod

 • Do bubnu pračky nasypme jeden  hrnek kyseliny citronové.
 • Spusťme pračku na nejvyšší teplotu. Díky teplé vodě kyselina citronová lépe rozpustí nejen nečistoty, ale i zbytky čisticích přípravků.
 • Jakmile program dopere, spusťme jej znovu. Tentokrát ale pouze vodou. Zbavíme se tím zbytků kyseliny citronové z pračky.

Jak vyčistit ostatní části části pračky?

K řešení, jak vyčistit pračku, patří i jiné části, než jen buben. I dávkovač na prostředky a filtr potřebujeme umýt.

 • Vyndejme dávkovač na prací prostředek. Pomůže nám s tím návod k používání pračky. Je možné, že bude pokrytý plísní anebo špínou. Usazují se na něm totiž zbytky čistících prostředků, které mohou po čase začít plesnivět. Proto dávkovač dobře omyjme horkou vodou. Pomůže nám s tím houbička a kartáček na zuby. Dávkovač umývejme alespoň jednou za měsíc.
 • Nezbytností, jak vyčistit pračku opravdu důkladně, zahrnuje i čištění filtru.  V dolní části pračky, většinou na čelní straně, najdeme krycí víčko. To vyšroubujme. Pokud nevíme, jak víčko oddělat, podívejme se do návodu. Vyčistěme otvor od všech usazených nečistot, jako jsou vlasy anebo kousky papíru. Filtr nakonec umyjme pod tekoucí vodou. Filtr by se měl čistit alespoň jednou za čtvrt roku. 
 • Nezapomeňme vyčistit také těsnící gumu od dvířek. Vezměme hadřík, navlhčeme ho a namočme ho do octa. Hadříkem dobře vyčistěme celý okraj těsnící gumy. Ocet nás zbaví přítomných plísní.

Podělte se s námi o vaše tipy, jak vyčistit pračku.

Napsat komentář: Jak vyčistit pračku bez zbytečné chemie? Pomůže nám ocet a kyselina citronová

RE: Jak vyčistit pračku bez zbytečné chemie? Pomůže nám ocet a kyselina citronová

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.