Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů

img
29. 07. 2019

Oplývá těžkým typickým zemitým dřevěným kořeněným aroma, které si můžete užít při pálení pryskyřice i při aromaterapii s éterickým olejem. Má…

Pět tisíc let starý skvost – kadidlo a kadidlový olej. Působí blahodárně na psychiku, zdraví a ve starém Egyptě byl kadidlový olej a pryskyřice ceněn více než zlato. Dodnes je mystickou rostlinou křesťanství. Vyčištěná aromatická pryskyřice získaná z trnitého stromu zvaného kadidlovník pravý je koncentrovaným zlatem ze skromného stromu.

Čtěte také:

Kadidlo v aromaterapii jako silný stimulant lidského ducha

Často si vystačí i jen s ranní rosou a skromnou závlahou, jenže v Somálsku, Etiopii nebo některých oblasti Arábie to jinak nejde. Dorůstá až sedmi metrů, rozložitý strom se silnými větvemi a kmenem, na zimu kadidlovník opadává. Maličko připomíná vzhledem baobab.

Kadidlový olej a jeho dřevitá vůně

Oplývá těžkým typickým zemitým dřevěným kořeněným aroma, které si můžete užít při pálení pryskyřice i při aromaterapii s éterickým olejem. Má schopnost vydesinfikovat vzduch od choroboplodných zárodků, zejména v období nakažlivých viróz a vůně samotná lehce ovlivňuje psychiku (incesol acerát je ta tajemná látka), zmírňuje úzkost a navozuje pohodu. 

Proto se často používá při meditaci a je součástí olejových aromaterapeutických směsí ke zmírnění stresu a k uvědomění si sebe sama, zmírňuje stresovou zapomětlivost.

Kadidlová pryskyřice: Zdroj bohatství a cenné platidlo

Cenná pryskyřice se sbírá 2 – 3 x do roka naříznutím stromu (míza vytéká asi dva týdny), následně ztvrdne do zlatavé hmoty. Až budete krystal pryskyřice držet v ruce, vězte, že právě držíte v ruce platidlo starého Říma, Řecka nebo Egypta, platidlo nad všechny drahokamy a zlato. Traduje se, že právě kadidlo udělalo Omán jedním z nejbohatších států v 1. století, dodnes je kadidlo symbolem ománské pohostinnosti. Kadidlo bylo také jedním z darů pro Ježíše a dodnes se používá v křesťanském náboženství, zahání zlé duchy.

V náboženských rituálech se často míchá s myrhou a balzámem. Přímo kadidlový olej se získává parní destilací z pryskyřice kadidlovníku pravého nebo kadidlovníku pilovitého. Přečtěte si o kadidlu v aromaterapii

Kadidlový olej a použití: Inhalace, na kůži i vnitřní užití

Vzácný kadidlový olej můžete vdechovat v aromaterapii (přečtěte si o aromaterapii), pomocí difuzéru nebo pálením kadidlové pryskyřice. Ulevuje od stresu, napětí a úzkosti. Mírní také tenzní bolesti hlavy nebo zad.

Kadidlový olej se používá také v kosmetice, v první řadě blahodárně regeneruje pokožku a působí i v hlubších vrstvách, na klouby a bolesti svalů. Můžeme ho užívat i vnitřně.

  • Regeneruje poškozenou pokožku, po zranění, vyhlazuje jizvy.
  • Odstraňuje bradavice, mějte však několik týdnů trpělivost při každodenní aplikaci.
  • Zmírňuje stařecké skvrny.
  • Vyhlazuje pokožku a zmírňuje tvorbu vrásek.
  • Aplikace oleje masáží na bedra zmírňuje poporodní bolesti při zavinování dělohy.
  • Artróza i artritida také skvěle reaguje na aplikaci kadidlového oleje.
  • Zmírňuje bolesti namáhaných svalů nebo svalových křečí v zádech (bedra, krční páteř).
  • Masáž kadidlovým olejem zmírňuje menstruační bolesti.
  • Při vnitřním užití podporuje hojení podrážděného trávení nebo záněty močových cest.
  • Inhalace působí skvěle na akutní dýchací problémy z nachlazení nebo na astma.

kadidlovy olej1

Kadidlový olej a účinky: Desinfekce a hojení

Kadidlový olej je používán jako bylinný lék pro své antimikrobiální a protizánětlivé účinky. V arabských státech se používají v tradiční medicíně, je také zvykem kadidlo žvýkat a čistit si tím ústa i trávicí trakt. Pro tyto vnitřní účely musí být krystal pryskyřice průhledný, u nás můžeme různé extrakty pro vnitřní použití koupit jako potravinové doplňky, kadidlový olej a kapsle. 

Kadidlová tinktura: Domácí výroba

Máte kousek kadidla a chcete si vyrobit tinkturu? Je to jednoduché. Stačí zalít kousek kadidla 80 % lihem a nechat několik týdnů macerovat.

Kdy si dát na kadidlový olej pozor?!

Tento všelék má ale některé kontraindikace: Nedoporučuje se při těhotenství, ledvinových chorobách, vysokém krevním tlaku, při užívání léků na ředění krve, nesmí se dostat přímo do očí. Není vhodný pro děti do šesti let a nesmí se dávat KONCENTROVANÝ NA KŮŽI. Občas se vyskytují také alergické reakce, takže si kadidlový olej nejprve otestujte na kousku kůže a nechte několik hodin působit.

SERIÁL

Přečtěte si také o dalších přírodních olejích 

Napsat komentář: Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů

RE: Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.