Křečové žíly – potraviny pro zdraví, které byste měli jíst

img
06. 03. 2020

Pro křečové žíly jsou rizikové jsou potraviny obsahující cukr a trans mastné kyseliny, které způsobují záněty v těle a mohou oslabovat kapilární…

Křečové žíly jsou problém, který trápí každého druhého člověka. S přibývajícím věkem se předpoklady pro vznik křečových žil zvyšuje. Lidé ve věku nad šedesát let mají až čtyřnásobně zvýšené riziko onemocnění. Příčinou vzniku křečových žil je životní styl, nadváha a zaměstnání a dědičné dispozice.

Čtěte také:

Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu

Na křečové žíly má vliv dlouhé stání, sezení, nepohodlné boty i výživa

Pro křečové žíly jsou rizikové jsou potraviny obsahující cukr a trans mastné kyseliny, které způsobují záněty v těle a mohou oslabovat kapilární stěny. A právě podporují vznik křečových žil.

Křečové žíly nebo zánětlivá onemocnění mohou být životu nebezpečné, proto je důležitá jejich prevence a léčba. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, dostatečný pitný režim a úprava jídelníčku.

Prevence vzniku křečových žil

Prevence je vždy lepší než léčba a proto si vezměte k srdci následující rady. Na křečové žíly se vyvarujte se dlouhého sezení. Pokud už musíte dlouho sedět, rozpohybujte lýtka jejich střídavým zatínáním a uvolňováním, kroužením kotníky nebo hýbání prsty. Jak je to možné, dostaňte nohy do pohybu. Skvělá je chůze, mírný běh a cyklistika. Do jídelníčku zařaďte zdravé potraviny.  

Křečové žíly: Zdravé potraviny pro prevenci 

Strava bohatá na vlákninu

Nedostatek vlákniny přispívá ke vzniku zácpy. Zvýšené úsilí při vyprazdňování zvyšuje nitrobřišní tlak, čímž dochází k přetěžování žilního systému a následně pak vznikají i křečové žíly.

Rozpustná vláknina absorbuje vodu, bobtná a vytváří dojem plného žaludku. Posiluje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu a je také prevencí rakoviny tlustého střeva. Rozpustná vláknina je obsažena v ovesných vločkách, v ječmeni a žitu, v banánech a jablcích, brokolici, mrkvi, bramborách a kořenové zelenině.

Nerozpustná vláknina má schopnost zvětšit objem potravy ve střevech a tím urychlí vyprazdňován. Zdrojem nerozpustné vlákniny jsou některé zdravé potraviny, především pak celozrnné potraviny, luštěniny, ořechy, semena, švestky a zelenina.

Šťávy a vitamíny

Nejúčinnější preventivní kombinace je vitamín C, zinek, vitamin E a koenzym Q10. Vynikající i osvěžující jsou šťávy z mrkve, pomeranče, grapefruitu. Zelenina s vysokým obsahem vitamínu C je červená paprika, kapusta, růžičková kapusta, brokolice, zelená paprika nebo kiwi.

Cibuloviny

Obecně cibuloviny obsahují rovněž vitamín C, který podporuje srdeční činnost, čistí cévní a žilní systém. Křečové žíly tak nemají příliš šanci.

Černý rybíz, borůvky, brusianky a zelené potraviny

Bobule černého rybízu, borůvky a brusinky obsahují velké množství vitamínu C a také bioflavonoidy. Flavonoidy najdeme také ve všech zelených potravinách, ovoci, zelenině a bylinkách. Tyto zdravé potraviny chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám a křečovým žilám.

Červená řepa

Tato vynikající kořenová zelenina patří nejen mezi zdravé potraviny, ale chrání i cévní stěny proti praskání.

cervena repa

Má i dostatečné množství vitamínu C. Křečové žíly tak nemají šanci se objevit.

Grapefruit

Nejvíce vitamínu C a rutinu obsahuje bílá dužina těsně pod slupkou. Ideální tedy je, pokud kůra není chemicky ošetřena.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují rutin a vitamín E, které působí preventivně proti vzniku křečových žil a jsou jednou z nejzdravějších potravin vůbec. Budete-li jich jíst dostatek, nemají křečové žíly šanci.

Pohanka

Pohanka jednoznačně patří mezi zdravé potraviny a zdroj vitamínů a rutinu. Zařazujte ji do svého jídelníčku pravidelně několikrát týdně pro ozdravění žilního systému. Křečové žíly s dostatkem pohanky ve střevaě jen tak nevzniknou. Nejlepší způsob přípravy je pouze ji zalít horkou vodou a nechat přikrytou nabobtnat. Z pohanky si můžete připravit i vývar k popíjení.

Rajčata

Rajčata lze užívat vnitřně i vnějším způsobem. Zatímco konzumovat je vhodné pouze dozrálé plody, které obsahují hodně vitamínu C i E. K vnějšímu použití na potírání problematických míst je možné použít i zelená rajčata. Na křečové žíly přiložte vždy plátek čerstvě rozříznutého rajčete a nechte chvíli působit.

Šípky

Skvělým pomocníkem v prevenci i léčbě křečových žil jsou šípky. Pravidelně si připravujte šípkový čaj nebo si dopřejte vynikající šípkový džem.

Kajenský pepř

Pro křečové žíly je kajenský pepř jednou z jedniček. Zlepšuje krevní oběh, mírní otoky nohou a i bolestivost. Z kajenského pepře si můžete připravit jednoduchý, ale účinný nápoj tak, že čajovou lžičku nasypete do šálku horké vody a dobře promícháte. Třikrát denně popíjejte po dobou tří měsíců.

Omezte kouření, pití alkoholu a zbavte se přebytečných kil

Lidé s cévními obtížemi by alkohol vůbec pít neměli. Alkohol je pro játra zátěží, podobně jako kouření. Játra jsou zatěžována kořeněnými a pikantními jídly, smaženými pokrmy a tučnými jídly. Základem zdravé diety je omezení cukrů a tuků, zařadit do jídelníčku zdravé potraviny a rovněž pravidelný pohyb.

Napsat komentář: Křečové žíly – potraviny pro zdraví, které byste měli jíst

RE: Křečové žíly – potraviny pro zdraví, které byste měli jíst

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.