Zámecká kolonáda Karlovy Vary nabízí léčbu pro lázeňské hosty i altán přístupný veřejnosti

img
02. 12. 2015

Vývěr Zámeckého pramene byl ve městě Karlovy Vary objeven již v roce 1796. Tehdy se našel přímo v historickém centru města, pod slavnou Zámeckou věží…

Historie Zámecké kolonády se začala psát již na konci 18. století. Od stavby prvního altánu se ale kolonáda dočkala řady rekonstrukcí a úprav, později byla dokonce kvůli zchátralosti na několik let uzavřena veřejnosti. Dnes nabízí tato secesní kamenná kolonáda, kterou najdeme nad kolonádou Tržní, hned dvě části. Kolonáda Horního pramene je přístupná veřejnosti, kolonáda Dolního pramene pak pouze lázeňským hostům.  

Historie kolonády sahá až do 18. století

Vývěr Zámeckého pramene byl ve městě Karlovy Vary objeven již v roce 1796. Tehdy se našel přímo v historickém centru města, pod slavnou Zámeckou věží, odtud také dostal svůj název. Poté, co se ukázalo, že je pramen díky svému složení vhodný k léčebným účelům, vznikl na místě jeho vývěru malý altán. Už v roce 1809 se ale vývěr pramene na čas ztratil, znovu se objevil až o 14 let později. V roce 1830 tak nic nebránilo tomu, aby byl původně skromný altán doplněn novou kolonádou. O její návrh se postaral architekt Josef Esche a vytvořena byla dřevěná kolonáda, která poskytovala lázeňským hostům pohodlí i místo pro procházky.

Secesní Zámeckou kolonádu navrhl proslulý architekt

Dřevěná kolonáda přestala kolem roku 1910 plnit svoji funkci. Dle návrhu slavného vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna tak začala vznikat nová, secesní Zámecká kolonáda Karlovy Vary. Stavby se ujal osvědčený karlovarský stavitel Friedrichem Seitzem. Vzniklá Zámecká kolonáda byla tvořena třemi samostatnými částmi – kolonádou Dolního Zámeckého pramene, slunečními lázněmi a kolonádou Horního Zámeckého pramene. Také tato stavba ale začala postupem času chátrat. Poslední velké rekonstrukce se tak Zámecká kolonáda dočkala v letech 2000 – 2001. Tehdy byl celý objekt přestavěn na léčebné zařízení Zámecké lázně, které je přístupné pouze lázeňským hostům.

Turisté ve městě Karlovy Vary si tak dnes mohou prohlédnout pouze altán s vývěrem Horního zámeckého pramene. Ani o Dolní zámecký pramen ale nejsou ochuzeni, ten byl totiž sveden do prostoru blízké Tržní kolonády tak, aby ho mohli všichni hosté ochutnat.

Zámecká kolonáda Karlovy Vary dnes nabízí bazény i brouzdaliště

Zámecká kolonáda je i přes časté rekonstrukce stále tvořena třemi samostatnými celky. Kolonáda Dolního Zámeckého pramene, která dříve sloužila jako rozhlehlá promenádní a výstavní hala je dnes halou bazénovou a nabízí lázeňským hostům léčebně – rehabilitační bazény i brouzdaliště. Kruhovitý prostor vývěru Dolního zámeckého pramene ale zaujme monumentálním reliéfem Ducha pramenů z železitého pískovce. Na prostory Dolní kolonády pak navazuje areál Slunečních lázní, tvořen půlkruhovitým otevřeným dvorem s arkádami. Jediná veřejně přístupná kolonáda – kolonáda Horního zámeckého pramene je pak zajímavá kruhovým sloupovým altánem.

Zámecký pramen – dva prameny v jednom

Zámecká kolonáda je pověstná tím, že v ní vyvěrají hned 2 Zámecké prameny. Není to ale tak docela pravda. V podstatě se totiž jedná pouze o jeden pramen, který byl sveden do dvou pramenních váz. Jeden z pramenů však vyvěrá ve vyšší nadmořské výšce, díky čemuž má jinou teplotu i obsah CO2. Oficiálně tak rozlišujeme Dolní zámecký pramen o teplotě 55 °C a Horní zámecký pramen, který má teplotu o 5 °C nižší.

Napsat komentář: Zámecká kolonáda Karlovy Vary nabízí léčbu pro lázeňské hosty i altán přístupný veřejnosti

RE: Zámecká kolonáda Karlovy Vary nabízí léčbu pro lázeňské hosty i altán přístupný veřejnosti

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.