Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

img
15. 07. 2020

Letní tábory pro děti zcela jistě dovedou vaši ratolest k uvědomění si potřebnosti fyzického pohybu. Rovněž podpoří i kladný vztah k přírodě. Delší…

Letní tábory pro děti jsou v těchto měsících velmi častým tématem. Někteří rodiče již své potomky na tábor poslali, jiní o tomto kroku ještě přemýšlejí. Zájem o pobyty s vrstevníky mimo domov bohužel s přibývajícími lety klesá. Děti jsou v dnešní době více fixované na svou matku a otce, či si nedokážou představit období bez přístupu k sociálním sítím a obecně moderním technologiím. O to více jsou právě letní tábory pro děti potřebné, aby si uvědomily i jiné životní hodnoty.

Čtěte také:

Jak naučit děti uklízet

Proč je snídaně pro děti tak důležitá a jaká by měla být?

Děti a mladí dospívající lidé mají v každé době jiné priority. S 21. stoletím se otevřely neuvěřitelné možnosti. To, co je dnes k dispozici, nebylo pro jejich rodiče či prarodiče absolutně myslitelné. V minulosti nebyly rozšířené počítače, tablety, ani mobily, lidé tedy spolu více komunikovali a jejich potomci si mnohem častěji hráli venku na písku, zahradě, či kdekoliv v přírodě. Letní tábory pro děti mohou pomoci se k těmto hodnotám navrátit.

Letní tábory pro děti a jejich základní význam

Letní tábory pro děti zcela jistě dovedou vaši ratolest k uvědomění si potřebnosti fyzického pohybu. Rovněž podpoří i kladný vztah k přírodě. Delší pobyt s vrstevníky je ale prospěšný z mnoha dalších psychologických důvodů:

  • Dítě se naučí větší samostatnosti: letní tábory pro děti jsou vhodné hlavně pro jedince, kteří se pevně drží „maminčiny sukně“. Bez matky neudělají ani krok, jsou na ni velice fixované a neumí si sami poradit. Tento problém může nastat především u jedináčků. Na táboře bude sice váš potomek pod dohledem vedoucího, avšak bude muset spoléhat sám na sebe. Letní tábor podpoří jeho samostatnost v základních činnostech. Dítě si bude umět samo dojít na toaletu, samo se umýt a třeba se naučí i nějakou praktickou dovednost.
  • Dojde k posílení sociálního cítění: letní tábory pro děti prospějí obzvlášť těm ratolestem, které jsou věčně zavřené doma a nechodí ven mezi ostatní děti. Jako lidské bytosti ale potřebujeme již od mala sociální interakci, abychom se naučili správnému přístupu k ostatním lidem. Zvlášť děti, které svou osobnost neustále tvarují, sociální kontakt s vrstevníky velmi potřebují. Naučí se například pomáhat slabším a mladším, nebo jednat v komplikovaných situacích. Dojít může i k rozvoji empatie vůči druhým dětem, a to je velice přínosné.
  • Potlačí závislost na moderních technologiích: v dnešní době jsou děti více ohrožené závislostí na mobilech, počítačových hrách, internetu, nebo sociálních sítích. To vše jejich zdravému duševnímu vývoji neprospěje. Letní tábory pro děti tyto projevy mohou pomoci potlačit a v některých případech i odstranit. Ideální je, když potomka pošlete na tábor, kde kladou důraz na minimální, či nulový přístup k moderním technologiím. Dítě tak bude moci vnímat i jiné hodnoty v životě. Navrátí se k souznění s přírodou.

dětský tábor2 

Letní tábory pro děti a stýskání

Když se rozhodnete své potomky poslat na čtrnáctidenní pobyt mimo domov, vězte, že se bude stýskat nejen vám, ale i jim. Velice záleží na tom, v jakém duchu je dítě vychovávané. Pokud je hodně samostatné, nemusí trpět abnormální fixací na matku a otce. Odloučení od rodičů mohou vnímat intenzivněji obzvlášť děti malé, nejčastěji v předškolních letech, nebo od šesti do deseti let věku. Některé úzkostlivé maminky, které své ratolesti posílají na letní tábory pro děti, lpí na tom, aby se syn, nebo dcera hlásili telefonem každý den. To však dle psychologů není vhodné. Takovýmto přístupem se údajně jen umocní období stesku a dítě se pak nedokáže soustředit na nic jiného. V těchto případech mohou letní tábory pro děti úplně ztratit smysl. Místo častého telefonování se doporučuje jednou, až dvakrát týdně psát dopisy, či pohledy a posílat je rodičům z tábora poštou. Mnoho odborníků se tedy shoduje na tom, že ideální variantou je, když dítě nechá mobil doma. Podpoří se tak intenzivnější komunikace s vrstevníky i již zmíněná samostatnost a stýskání se v podstatě omezí na minimum. O to víc se váš potomek bude těšit na společné shledání.

Letní tábory pro děti – jaký vlastně zvolit?

Druh letního táboru je vhodné volit podle toho, co dítě zajímá. Pobyt s vrstevníky by měl nejen učit zodpovědnosti a správné komunikaci, jsou důležité i jeho zábavné prvky. Váš potomek se tak nebude nudit, když společně vyberete téma, které ho nadchne. Letní tábory pro děti mají různá zaměření. Máte snad doma jazykového nadšence? Pak je záhodno jej poslat na jazykový tábor, kde bude vaše ratolest rozvíjet znalosti v angličtině, němčině, nebo jiném jazyku. Skvělé jsou také sportovní tábory, v nichž najde zalíbení kdejaký sportovec tělem i duší. Jestliže je tedy váš potomek milovníkem atletiky, fotbalu, bruslení, nebo cyklistiky, jistě si vyberete. Internet nabízí mnoho možností, jak najít ten pravý pobyt. Existují však i tábory příměstské, které jsou určené pro ty jedince, kteří nechtějí spát mimo domov, ale stojí o pestrý program přes den. Děti pouze dochází na určené místo a rodiče je večer přivezou zpět. Ať už zvolíte jakýkoliv letní tábor pro děti, vždy bude velkým přínosem pro vašeho syna, nebo dceru. Krásné léto nejen dětem, ale i vám.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

RE: Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.