Marihuana jako lék

img
04. 05. 2012

Marihuana je konkrétním označením usušeného konopí, teplomilné rostliny, zařazené do čeledi Cannabaceae. Pochází z oblastí střední Asie a postupně se…

Polemiky o léčebných účincích marihuany rozdělují odbornou i laickou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory, které konopí vnímají buď jako škodlivou drogu, kterou chtějí legalizovat pouze ti, co ji zneužívají při kouření, nebo jako zázračný lék, kterému je potřeba napravit reputaci a který je klíčem v řešení mnoha terapeutických postupů. Pěstování této rostliny je postavené mimo zákon, stejně jako její využívání. Do budoucna se ovšem předpokládá, že by se to mělo změnit. Příkladem pozitivnějšího přístupu ke konopí je v tuzemsku registrace prvního léku, který obsahuje výtažek z marihuany a představuje pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou, s nebezpečnou nemocí, o které se vše podstatné dočtete v článku „Roztroušená skleróza postihuje velmi mladé lidi!“

Čtěte také:

Kokosový olej poslouží jako skvělá maska na vlasy, tělové mléko i tuk na vaření

Co je marihuana?

Marihuana je konkrétním označením usušeného konopí, teplomilné rostliny, zařazené do čeledi Cannabaceae. Pochází z oblastí střední Asie a postupně se rozšířila do celého světa, kde se pěstuje i v uměle vytvořených podmínkách. Konopí jako takové je poměrně nenáročné na pěstování, obecně požaduje dostatek světla a vody v kombinaci s neutrální či mírně kyselou půdou. Může dorůstat až do výšky okolo 4 metrů. Postupem času se vývojem rozlišily v rodu konopí 3 hlavní druhy, někdy označované jako poddruhy. Jedná se o konopí seté, indické a plané. Nejvyužívanější v rámci průmyslového a komerčního zpracování (například v kosmetice či stavebnictví) je prvně zmiňovaný druh, tedy konopí seté, plané je popisováno jako bezvýznamný plevel. Z pohledu uživatelů, kteří vyhledávají marihuanu jako drogu je pak nejvýznamnější konopí indické pro vysoký obsah THC, což je hlavní psychoaktivní látka vyvolávající konkrétní stavy mysli, což je hlavní důvod zneužívání této rostliny jako drogy.

Jak šel čas s konopím

I když se díky větším možnostem informovanosti dostává marihuana do širokého povědomí veřejnosti převážně v moderní době, patří mezi rostliny, jejichž užívání je zaznamenáno už v dávné minulosti. Ve střední Asii, odkud pochází, a také v západní části Indie bylo konopí pěstováno už několik tisíc let před naším letopočtem. Využívalo se především jako technický surovina, tedy k výrobě lan, provazů, pytlů apod. Bylo také součástí obřadních rituálů. Největší rozmach pěstování je zaznamenán v období 17. až 19. století. Prvotní výrazné negativní projevy vůči používání konopí se vyskytly ve 30. letech 20. století. Tehdejší šéf úřadu pro narkotika v USA kriticky vystoupil vůči marihuaně a vedl boj proti jejímu zneužívání. S vlnou hippies se však konopí těšilo masové oblibě, a tak veškeré podobné nastolené snahy vycházely naprázdno.

Proč je marihuana zneužívána jako droga

Jak už bylo zmíněno na předchozích řádcích článku, nejpodstatnější složkou v rámci vnímání marihuany jako drogy jsou kanabinoidy obsahující THC, které po požití zůstává v těle několik týdnů. Čím větší je hodnota procentuálního zastoupení kanabinoidů v konopí, tím intenzivnější budou jeho psychotropní účinky. O tom, zda se tyto účinky podílí na vzniku neblahých následků na mozkové činnosti a psychice, se neustále vedou horlivé diskuze. Uveďme si alespoň několik základních akutních důsledků kouření marihuany:

 • změny smyslového vnímání
 • navození pocitů klidu
 • zrychlení srdečního tepu
 • živější a barvitější vnímání
 • rozvoj fantazijních představ
 • celkový stav euforie následovaný útlumem a ospalosti

Co se týče nezvratných negativních následků, prozatím nebylo plně prokázáno, že pravidelní a dlouhodobí (několik let) kuřáci marihuany, u nichž se později rozvinula nějaká psychická porucha, si tyto obtíže způsobili právě marihuanou. Obecně jsou ale takový lidé popisováni jako apatičtí až letargičtí jedinci, kteří pomaleji chápou a myslí. Určitě je ještě nutné zmínit, že tak jako každé vdechování nepřirozených látek do plic, tak i kouření marihuany je rizikovým faktorem pro rozvoj dýchacích obtíží. Pokud se zaměříme na závislostní rizika, pak marihuana spadá společně s nikotinem v cigaretách mezi látky, na které si uživatel nejprve vytváří psychický návyk a při dlouhodobé intenzivní konzumaci se k němu přidává i fyzický, který se projevuje nervozitou, případně i tiky svalů apod.

Pro zajímavost ještě uvádíme pár informací o zneužívání konopí jako drogy v Evropě v roce 2011 dle údajů Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost:

- za poslední rok užil konopí každý třetí Evropan ve věku 15 až 64 let

- Česká republika je zemí, kde je v poměru k celkovému počtu obyvatel nejvíce uživatelů konopí v Evropě

- mezi uživateli převládají muži

Marihuana a legislativa

Hned v úvodu tohoto článku bylo nastíněno, že marihuana je považována za nelegální drogu. Co to znamená konkrétně? Informace přináší novelizace trestního zákoníku z roku 2010. Ten definuje, v jakém případě je držení drogy přestupkem a v jakém pak trestním činem. Spousta lidí po jeho zveřejnění nabyla dojem, že došlo k dekriminalizaci drog. To však není pravda, a to ani v případě marihuany. Stěžejní body naleznete níže:

 • neoprávněné přechování drog pro vlastní je postižitelné vždy (u množství, které je menší než malé, se jedná o přestupek, v dalších případech o trestní čin)
 • za neoprávněné přechovávání konopných drog v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na 1 rok
 • za neoprávněné pěstování rostliny konopí pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na 6 měsíců
 • za množství větší než malé je u marihuany považováno 15 gramů sušiny (množství psychotropní látky, v tomto případě THC, musí být větší než 1,5 g)

I přes všechny tyto aspekty plynoucí především z nastavení protidrogové politiky, která ve své podstatě odmítá jakékoliv pozitivní účinky konopí na lidský organismus, je marihuana jako lék vnímána stále intenzivněji, a to nejen laickou veřejností, ale též řadami lékařů a dalších odborníků. Vznikají proto různé iniciativy a organizace bojující za úplnou legalizaci konopí.

Marihuana jako lék

Nyní se tedy dostáváme k tomu, jaké léčebné účinky jsou marihuaně připisovány. O konopí se hovoří především v souvislosti s kožními problémy, různými typy rakovin a degenerativními onemocněními nervového systému. Konkrétnější výčet zdravotních obtíží, při jejichž léčbě vychází dle prováděných výzkumů konopí jako velice příznivě působící, najdete v následujícím přehledu:

Marihuana jako lék pomáhá na:

 • drobné oděrky, popáleniny a hnisavá ložiska
 • akné
 • výrony
 • pohmožděniny
 • arteriosklerózu
 • proti zánětlivým projevům
 • artrózu a další revmatické obtíže
 • astma
 • onemocnění zažívacího traktu
 • epilepsii (více o tomto zákeřném onemocnění čtěte ZDE)
 • roztroušenou sklerózu
 • Parkinsonovu chorobu
 • bolesti svalů a kloubů (s těmi si poradí i Dornova metoda, znáte ji? Informace najdete ZDE)
 • bolesti plynoucí z působení rakoviny v těle člověka (+ byla zaznamenána lepší snášenlivost chemoterapie)
 • rakovinotvorné bujení
 • stres
 • bolesti hlavy a migrénu
 • nespavost (o tom, jak zatočit s poruchami spánku, jsme vás již informovali v článku ZDE)
 • zelený zákal
 • pásový opar
 • lupénku

Marihuana jako lék se dá využívat v podobě mastí (nejčastější) a tinktur na lokální vnější upotřebení, samozřejmě je možné přidávat ji jako přísadu do pokrmů nebo kouřit, což je ovšem ze zdravotního hlediska ten nejméně výhodný způsob.

Za léčebnými účinky konopí je jeho unikátní složení obsahující na 600 různých látek, z nichž zhruba 60 patří mezi ty v současné době zakázané. Marihuaně je díky těmto možnostem z hlediska léčitelství považována za přírodní antibiotikum, antivirotikum a analgetikum. V poslední době se objevily i výzkumy přibližující marihuanu i jako přírodní afrodiziakum. Je tedy jen otázkou, zda se tedy zařadí mezi ostatní přírodní afrodiziaka, která jsme vám popisovali v článku, co najdete ZDE.

Využití konopí v kosmetice a dalších oborech

Vedle léčitelství se marihuana užívá i v jiných oborech. Jde především o kosmetický průmysl, který obohacuje krémy, tělová mléka či šampony o výtažky z konopí. Má totiž vysoké antibakteriální účinky, a tak se stará o pokožku nejen při případných komplikacích s ní souvisejících. Ostatně, tím jsme se zabývali již na řádcích výše. Dokáže také pokožku chránit před působením negativních vlivů, například po spálení slunečnými paprsky. Mimo kosmetiky lze ovšem různé části konopí nalézt i v potravinářství, zemědělství či stavebnictví. Bližší informace se dozvíte z tabulky níže:

Část rostliny

Obor, ve kterém je konopí využíváno

semeno

zemědělství – krmivo pro domácí zvířata

semeno

potravinářství – ve složení bezlepkové mouky

semeno

technické obory – olej je součástí barev, paliv a laků

pazdeří

zemědělství – zdroj biomasy

pazdeří

stavebnictví – k výrobě odlehčených betonových směsí, omítek, tvárnic apod.

vlákno

papírenský průmysl – při výrobě papíru

* pazdeří = odpadní materiál při získávání konopného vlákna, tvoří zhruba 2/3 stonku

Tip: recept na mast z konopí

Pokud vás zajímá, jak se vyrábí konopná mast, která je v rámci přírodní medicíny velice oblíbená, pak se o možném domácím postupu dozvíte právě teď:

Potřebné ingredience:

 • cca 250 g bílé vazelíny z lékárny
 • cca 200 g usušených listů
 • cca 100 g usušeného květenství
 • obyčejná voda

Jak se konopná mast připraví?

Zhruba polovinu množství vazelíny smícháme se 1 litrem vody. Směs přivedeme k varu, čímž se vazelína úplně rozpustí. Následně přidáme rozdrcené sušené listy, promícháme a na mírném ohni vaříme asi hodinu. Poté odstavíme a necháme vychladnout. Jakmile je to možné, dáme nádobu se směsí do lednice. Posléze se vytvoří tukový škraloup s vodou a zbytky rostliny. Vodu opatrně odlijeme a ze škraloupu ji ještě vytlačíme.  Celou směs pečlivě prohněteme a vložíme do nádoby s volným uzávěrem, co příliš netěsní. Odložíme na temné a chladné místo zhruba na 3 týdny. Po uplynutí této doby uleželou směs rozpustíme ve vodní lázni a přecedíme. Vmícháme zbytek vazelíny, jemně rozmělněná květenství a povaříme ve vodní lázni 40 minut. Občasně promícháme. Po vychladnutí vložíme opět do lednice. Za týden zopakujeme proces s povařením ve vodní lázni, takto učiníme celkem 3 x po sobě (vždy s odstupem jednoho týdne). Poté se směs přivede k varu na přímém ohni, je ovšem nutné míchat. Jakmile se hmota začne lehce smažit, snažíme se, aby se takto upravovala zhruba 10 až 15 minut. Ještě horkou směs přecedíme přes plátno, rozlijeme do připravených nádobek a necháme ztuhnout. Tím je konopná mast hotová. Uchovávat se musí v chladu a temnu.

Tento článek rozhodně nikoho nenavádí k protizákonnému jednání, pouze přibližuje vnímání marihuany na poli léčitelství a klasické medicíny. Do budoucna se v tomto ohledu připravují další opatření, především dostupnost léčebného konopí v lékárnách. Jeho cena však bude mnohem vyšší než v případě nelegálního domácího pěstování, a tak se dá předpokládat, že tento krok k dekriminalizaci rozhodně nepřispěje ve velkém. I tak je marihuana jako lék zajímavá a rozhodně se vyplatí využít specifických vlastností v podobě komerčně dostupných, především kosmetických, produktů.

Napsat komentář: Marihuana jako lék

RE: Marihuana jako lék

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • kolemjdouci

  9. 1. 2015 00:38
  Opravte si, prosím, chybu v článku; na rozdíl od neblahého tabáku marihuana fyzickou závislost nezpůsobuje, pouze psychickou (včetně zmiňovaných tiků či nervozity), podobně jako čokoláda, internet, počítače, sex, cukr a stovky dalších věcí a aktivit. Opiátová závislost na nikotinu je něco… celý příspěvek
 • Adam Sobotka

  4. 1. 2015 00:28
  Jsem hippie :-)
 • Zuzana

  30. 12. 2014 22:06
  Zdravím, já jsem pro legalizaci, radila jsem se s lékárnicí a sama mi říkala, že je i firma nachystaná okamžitě zavést lékarny,m ale čeká se právě na tu legalizaci. A proč jsem pro? Od 14 let trpím na hnisavé afty, které mne trápí i půl roku v kuse, jsou drobné, ale i velké, jako článek prstu na… celý příspěvek
 • Alena

  21. 9. 2014 10:18
  Ti nahoře s tím nadělají....Zakázané ovoce nejvíc chutná. Vše se točí kolem peněz. Přesně jak píšete, chudáci půjdou za mříže. Je to směšné, když dokážou odsoudit starce za užívání konopí.Lidé se vrací k přírodní medicíně a tím ekonomika zdravotnictví logicky přijde o prachy.Já raději sáhnu po… celý příspěvek
 • Petra, Čechová

  11. 8. 2014 16:07
  Dobrý recept :-D, na opary mi ale mastička dělaná doma moc nepomáhá, více působí Cannadent sérum, je to konopí v kombinaci s teatree olejíčkem a ten opar krásně vysuší. Věřím, ale, že zase na jiné problémy je třeba lepší ta udělaná po domácku.
 • Helena

  22. 6. 2012 15:27
  Naopak , marihuanu zpřístupní rádi do lékáren , je to dobrý byznis , bohužel chudí zas na ni nebudou mít , a tak bude opět pěstována nelegálně , chudí , kteřích bude víc a víc , nebudou mít brzy na nic. A tak musí vydržet bolest , a s ní půjdou i do kriminálu.
 • Kamila

  10. 5. 2012 21:44
  Zajímavý článek. osobně jsem velice skeptická, co se týče legalizace marihuany. to by bylo velké narušení farmaceutického byznysu a to si ti nahoře nenechají narušit.
 • Zobrazit další komentáře