5 důvodů, proč chovat vietnamské prase

img
11. 02. 2020

Vietnamské prase je plemeno prasete domácího. Ačkoli je vietnamské prase původem z jihovýchodní Asie, středoevropské podmínky mu vyhovují. Své…

Kamarád, hlídač i sekačka na trávu. To vše platí pro vietnamské prasátko, které si mnoho lidí pořizuje na zahradu jako mazlíčka a pomocníka v jednom. Typické rysy vietnamského prasete jsou prohnutý hřbet, pronesené břicho a krátké nohy. Díky tomu své bříško často tahají po zemi. Nejčastější barvou je černá, ale existují i šedé, bílé či strakaté varianty. V dospělosti dorůstají hmotnosti 60–80 kg. Jak probíhá chov vietnamského prasete a proč si ho pořídit?

Vietnamské prase – odkud se vzalo?

Vietnamské prase je plemeno prasete domácího. Ačkoli je vietnamské prase původem z jihovýchodní Asie, středoevropské podmínky mu vyhovují. Své příznivce si na našem území našlo již za časů, kdy bylo Československo a Vietnam v úzkém přátelském vztahu. Zpočátku se objevovalo jen v zoologických zahradách, ale postupně se chov vietnamských prasat rozšířit i do běžných statků a domácností.

Čtěte také:

Rady a tipy, jak na chov ovcí pro začátečníky

Základy chovu vietnamských prasat

Chov ani odchov selat není u vietnamských prasat nijak složitý. Z hlediska krmení je vietnamské prase zcela nenáročné. Patří mezi opravdové všežravce. V ideálním případě je skvělé pro něj mít připravenu zahradu s bohatým zatravněním. Jediné, co se po vás bude chtít, je zajistit dostatečný zdroj vody.

Jaké je vhodné obydlí pro vietnamské prase?

Jejich ubytování na zahradě vám chov také výrazně usnadňuje. K ustájení totiž nepotřebují ani chlívek, stačí jim jednoduchý přístřešek, který je vhodné na zimu drobně upravit. Pokud možnost větší zahrady nemáte a chcete si pořídit vietnamské prasátko jako mazlíčka, pak je vhodná ohrádka.

Vietnamské prasátko není náročným strávníkem

Kromě zelené pastvy vietnamská prasata ocení jakoukoli zeleninu, ovoce, ale i kuchyňské zbytky. Nepohrdnou ani živočišným zpestřením.

Chov vietnamského prasátka: chcete si odchovat vlastní selátka?

Pokud si chcete užít vlastního odchovu, samice se mohou připouštět už cca v šesti měsících. Je třeba vysledovat říji, která se projeví zejména sníženým příjmem potravy a nadměrným zduřením pohlaví. Ta pravá chvíle k připuštění nastává v okamžiku, kdy sviňka neuhne při tlaku dlaně na kříž. Cyklus říje je třítýdenní a trvá 2–3 dny.

Březost pak trvá 113–116 dní, kdy se doporučuje sviňce dopřát i jadrná krmiva. K porodu je dobré přizvat nějakou zkušenější osobu, která vám pomůže se o selata postarat (například uštípne špičáky). Selatům je třeba přitopit až na 36 ˚C, jejich termoregulace je značně omezena. Po deseti dnech je také nutné je začít přikrmovat. Dobré je nepodestýlat. Mláďata se odstavují nejpozději v 8 týdnech, přičemž kanečci se nechávají zpravidla vykastrovat.

Vietnamské prasátko – učenlivý parťák

Oblibu si vietnamské prase získalo zejména díky své učenlivosti a ochotě nechat se ochočit. Zvládne následovat i několik základních povelů, například přiběhne na zapískání. Pokud vietnamské prasátko považujete za člena domácnosti, vězte, že vám to v dobrém vrátí. Nejen, že se postará o přerostlou trávu na zahradě, ale bude váš domov dokonce i chránit před vetřelci. Své návštěvy tedy musíte jemně upozornit, že vaším psem je vietnamské prase.

Proč je výhodné chovat vietnamské prasátko?

  1. Vietnamské prase je odolné vůči nemocem.
  2. Chov vietnamských prasat je nenáročný a bezproblémový.
  3. Chov vietnamských prasátek je cenově dostupný. Pořizovací náklady na sele jsou 500 Kč.
  4. Vietnamské prase je skvělý pomocník – spase trávu i spadané listí a zároveň má dobré povahové vlastnosti.
  5. Vietnamské prase je velmi nenáročné na stravu a ocení i zbytky z kuchyně.

Napsat komentář: 5 důvodů, proč chovat vietnamské prase

RE: 5 důvodů, proč chovat vietnamské prase

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.