7 nejčastějších chyb při krmení kočky, kterými jí ubližujete

img
14. 03. 2019

Příliš všeho škodí. A to platí i pro kočkami tolik milovaného tuňáka. Jednou za čas je neškodný. Ale krmení skládající se z velké části z tuňáka…

Bohužel, i s nejlepšími úmysly můžeme někdy naší kočce ublížit. Zejména co se týká stravování. Řada návyků v krmení, které jsou mezi chovateli běžné, ve skutečnosti kočce škodí. Dáváme jí nevhodné potraviny, překrmujeme ji anebo nezohledňujeme její potřeby. Navíc stále o tom, čím krmit kočku, přetrvávají mýty. Naštěstí není nikdy pozdě krmení pozměnit. Řekneme, co nesmí jíst kočka. Také poradíme, jak krmit kočku správně.

1. Při krmení kočky se vyhněte nadbytku ryb

Příliš všeho škodí. A to platí i pro kočkami tolik milovaného tuňáka. Jednou za čas je neškodný. Ale krmení skládající se z velké části z tuňáka nedodává kočkám všechen vitamín E a může vést až k závažným onemocněním. Navíc z příliš častého jedení konzervovaných jídel dostávají do těla nadbytek arsenu.

Čtěte také:

Kočičí tráva čistí kočce žaludek a dodává jí potřebné vitamíny a minerály

Ani syrové ryby nejsou pro ni příliš vhodné. Obsahují enzym thiamináza, který ničí thiamin, jeden z vitamínů B. To pak vede ke ztrátě chuti k jídlu, záchvatům a někdy až ke smrti.

2. Správné krmení kočky neobsahuje mléko a mléčné výrobky

Asi největší mýtus o tom, jak krmit kočku, je podávání mléka a mléčných výrobků. Většina koček je na laktózu nesnášenlivá. Ačkoli některým kočkám jednou za čas mléko nic neudělá, pravidelné nabízení mléčných výrobků kočce způsobí průjem. Podávání mléka místo vody navíc může vést až k dehydrataci. Sýry také obsahují soli, které kočce škodí. A tak bychom mohli pokračovat.

3. Nedávejte kočce zbytky lidského jídla

Kočka na nás často může loudit zbytky od našeho jídla. Nikdy bychom ale neměli kočičímu žadonění podlehnout. Náš mazlíček nemá rozum z toho, co všechno se do lidské stravy dává, ten bychom měli mít my. Soli, koření a řada dalších látek, které jsou pro nás běžné, jsou pro kočky velmi nebezpečné.

Nevhodné kosti, jako třeba ty kuřecí můžou kočce poranit zažívání. Ukázalo se, že pokud se kočičí potrava skládá z dojídání zbytků z více jak 10%, může to vést k nedostatku živin.

4. Psí granule jsou špatným příkladem, jak krmit kočku

Pro některé chovatele to může být překvapení, ale někdy se kočkám do misek dávají psí granule. Zejména, pokud máme v domácnosti kromě kočičky i pejska. Jestli máme za to, že obě zvířata jsou podobná a proto je psí krmení vhodné pro oba druhy zvířat, pleteme se. Psí krmivo totiž neobsahuje pro kočky dostatek bílkovin. Navíc v něm ani nenajdeme taurin, který je pro kočky nezbytný. Kočičí krmivo má navíc i více tuků. Kočkám tedy dopřejme kvalitní granule s obsahem potřebných vitamínů

5. Kočku nepřekrmujeme

Je známým faktem, že obezita u koček způsobuje řadu vážných onemocnění. A pokud náš mazlíček nadváhou trpí, chyba je na naší straně. Vždy si musíme zjistit, jak krmit kočku dostatečně a jaké množství krmiva potřebuje zrovna ta naše. Roli hraje její plemeno, věk a jak moc je aktivní.

Kastrované kočky mají k obezitě větší sklony, zvlášť u nich musíme váhu dobře hlídat. Základem zdravé váhy je i kvalitnější krmivo, ta levnější v sobě mají řadu nezdravých a kalorických náhražek.

6. Krmení kočky zahrnuje i pamlsky, ale jen ve správné míře!

Kočce škodí příliš časté podávání pamlsků. Ačkoli máme za to, že se kočce zavděčíme, zaděláváme jí akorát na zdravotní problémy. Kromě toho, že jsou pamlsky sice chutné, ale bez dostatku živin, mohou kočky přestávat žrát své běžné krmivo. Budou najedené z pamlsků.

Na otázku, jak krmit kočku pamlsky správně, je jednoduchá odpověď. Nesmí přesáhnout 10% z celkového příjmu potravy.

7. Jak krmit kočku? Vynechme nekvalitní krmiva

Někteří majitelé koček můžou vidět nejrůznější druhy krmiva jako reklamní tah. Ale opak je pravdou. Každá kočka má jiné nároky na energii, bílkoviny a další živiny. Například krmivo pro koťata obsahuje daleko víc bílkovin a tuků než krmivo pro dospělé kočky. Když budeme koťata krmit granulemi pro dospělé kočky, nebudou mít živiny na zdravý vývoj. A pokud dospělou kočku krmivem pro koťata, bude zase obézní.

Co nesmí jíst kočka nikdy?

Avokádo a broskve

Zbytky lidského jídla

Kvasnicové těsto

Cibule a česnek

Odřezky tuků a kostí

Koření

Čokoláda

Pažitka

Kofein

Mléko a mléčné výrobky

Alkohol

Hrozny a hrozinky

 

Co nesmí jíst kočka často?

Psí granule

Nevhodný druh krmiva

Pamlsky

Tuňák

Příliš mnoho krmiva

Syrové ryby

Játra

 

Čím krmit kočku? I přílišná péče škodí

Základem kočičího zdraví je vyvážená strava. Uškodit ji může i přehnané podávání doplňků stravy.

Pokud jsme vegetariáni nebo vegani a s průmyslem s masem bez výjimek nesouhlasíme, nepořizujme si kočku. Jakákoli snaha přeučit kočku na bezmasou stravu končí její smrtí. Čím krmit kočku? Pouze masem, je čistým masožravcem. Vitamín A musí dostat z masa. Pokud kočka nedostává potřebné množství živin z masa, může dostat vážné onemocnění nebo umřít.

Kočce záleží i na teplotě podávaného jídla. Dáváním kočičího jídla do chladničky ho sice udržujeme čerstvé, kočce ale studené jídlo příliš nechutná. Naopak se jí zamlouvá jídlo teplé. Připomíná jí teplotu čerstvě ulovené kořisti. Proto kočičí krmivo po vyjmutí z ledničky nechejme zahřát alespoň na pokojovou teplotu. Nenechávejme ho ale venku příliš dlouho, mohly by se v něm začít tvořit bakterie.

Napsat komentář: 7 nejčastějších chyb při krmení kočky, kterými jí ubližujete

RE: 7 nejčastějších chyb při krmení kočky, kterými jí ubližujete

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.