Akvarijní rybičky: jak na úspěšný chov Black Molly?

img
24. 02. 2020

Živorodka Black Molly pochází z biotopu Střední Ameriky, takže jí vyhovuje voda pokojové teploty nebo jen lehce ohřátá (26 – 28 °C). Mírně vyšší nebo…

Rybičky Black Molly v akvaristické prodejně zaujmou až sametově černočernou barvou. Česky se jim také říká „kominíčci“ a z hlediska chovatelského jde o skvělé rybičky pro začátečníky. Black Molly jsou klidné rybky a snesou se i s jinými druhy. Navíc se snadno množí. Chov Black Molly, jinak také vyšlechtěné živorodky ostrotlamé, má jen jednu podmínku. Potřebuje dobrou filtraci. Ostatně jako všechny živorodky, které produkují více kalu.

Tip: Pokud si vybíráte akvarijní rybičky v obchodě, podívejte se i po ostatních variantách živorodky ostrotlamé, Black Ballon, Silver nebo Gold. Jsou to jedny z rybek, u kterých stále probíhá křížení i s velkoploutvými druhy živorodek. Podoba Black Molly nás tak může neustále překvapovat a v jednom vrhu černých ryb můžeme mít i podíl zlatých či stříbrných.

Čtěte také:

Toužíte po čistém akváriu? Krunýřovec je ten pravý pomocník

Black Molly: Podmínky pro chov

Živorodka Black Molly pochází z biotopu Střední Ameriky, takže jí vyhovuje voda pokojové teploty nebo jen lehce ohřátá (26 – 28 °C). Mírně vyšší nebo nižší teplota nehraje v úspěšnosti chovu roli. Rybky nejsou náročné ani na kvalitu vody, úprava pH není potřeba, stačí běžná vodovodní voda. Je však třeba dbát na dobrou filtraci, což je dáno spíše tím, že živorodky obecně produkují velké množství výkalů.

Nádrž pro Black Molly by měla být hustě osázená rostlinami, ryby se rády schovávají, částečně tak ochráníme i mláďata.

Jsou vhodné pro chov s jinými druhy ryb, neboť jsou velmi snášenlivé. Ochotně se množí, takže zhruba za třicet dnů po spáření můžete v akváriu pozorovat malé narozené rybky. Na jednu samičku připadá asi 20 vylíhnutých rybek, které ale často slouží ostatním rybám jako potrava.

Cena pořízení jedné rybičky Black Molly se pohybuje v rozmezí 20 – 50 korun.

Zajímavost: Samičky Black Molly si v sobě drží zásobu spermatu od samce, takže i když samce oddělíte, tak samička může ještě až třikrát porodit mláďata v měsíčních odstupech.

Black Molly: Vhodné krmivo

Black Molly mají jednu nevýhodu - nebo výhodu? Jsou neskutečně žravé. Nemůžete je snad nikdy překrmit, takže i proto je vhodné mít v akváriu dobrý filtr. Vyfiltruje zbytky potravy i zvýšené množství výkalů. Krmivo by mělo být pestré, ale rybky nejsou nijak náročné. Potrava by se měla skládat z těchto tří důležitých složek:

  • Běžné vločkové krmivo pro akvarijní rybky a živorodky
  • Živé i mražené krmivo - dafnie, nitěnky
  • Zelené krmivo - kousek salátu, špenát, mrkev, hrášek

Že jsou vaše Black Molly dobře živené poznáte podle velikosti, do které dorůstají: samička je zavalitější, má větší břicho a měří do 8 cm, sameček je štíhlejší a hbitější a měří do 5 cm.

Problémy v chovu Black Molly

Při chovu Black Molly se většinou při správné péči a pravidelném čištění akvária nemusíme obávat problémů. Když se ale nějaké vyskytnou, pravděpodobně jsou způsobeny nesprávnou péčí.

Náhlé umírání ryb (případně se „staženými a slepenými“ ploutvemi)

Nejčastěji je to způsobeno náhlým zvýšením dusitanových složek v akváriu (špatná nebo nedostatečná funkce filtru, špinavý filtr, nárazové překrmení a „zkažení vody“ nebo zanedbané odkalování a čištění akvária).

U živorodek je nutné měnit ¼ akvarijní vody každých 14 dnů, aby se podobným problémům předešlo. Případně pořiďte výkonnější filtr, zejména, máte-li „přerybněno“. Ideální množství živorodek je: 1 cm ryby na 1 l vody.

Bílý povlak, bílí červíčci v žábrech

Paraziti, které jsou pod lupou vidět v žábrech, bílé skvrny na rybách, nebo potrhané slepené ploutve a postupný úhyn ryb - to jsou problémy, které si můžete přinést s nedostatečně čištěným akvarijním pískem (či přírodninou z rybníka), případně od nově nakoupených ryb, které nebyly v karanténě. Častým zdrojem podobných infekcí je také zmražené krmivo nebo krmivo nalovené v přírodě.

V některých případech pomůže „vodoléčba“ a sice častější měnění vody a zvýšení filtračního výkonu, plus cílená léčba přípravky z akvaristiky určenými přímo na váš problém.

Napsat komentář: Akvarijní rybičky: jak na úspěšný chov Black Molly?

RE: Akvarijní rybičky: jak na úspěšný chov Black Molly?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.