Akvaristika pro začátečníky: žádné akvárium není dost velké

img
24. 10. 2017 Přečteno: 1409x

Pravidlo čím menší, tím snazší zde neplatí. Ve větším akváriu se snadněji vytvoří rovnováha, jeho znečištění trvá delší dobu a případné chyby nebo…

Nejen pro milovníky přírody je chov rybiček ideálním koníčkem. Barevní živí tvorové v nádherné křišťálové vodě působí uklidňujícím dojmem. Přírodní vodní biotop plný rostlin, ryb, šneků nebo dokonce krevetek ozvláštní interiér každého domova. Chov ryb je nenáročný a při dodržování základních pravidel jej zvládne každý.

Začátečník by si měl vybrat větší nádobu, snáze se v ní vytvoří ideální prostředí

Pravidlo čím menší, tím snazší zde neplatí. Ve větším akváriu se snadněji vytvoří rovnováha, jeho znečištění trvá delší dobu a případné chyby nebo problémy se lépe odstraňují. Akvaristika se spojuje především s klidem a relaxací, a proto vše vyžaduje velkou trpělivost a klid. Není možné úspěšně založit nové akvárium během dvou dnů. Rybičky potřebují čas na aklimatizaci, voda v akváriu musí být odstátá a vodní rostliny taktéž přivykají novému prostředí nějakou dobu.

Vhodné místo pro akvárium vyberte před jeho napuštěním

Nejprve by měl nadšený akvarista začátečník vybrat vhodné místo pro budoucí akvárium. Nejlépe nějakou velmi pevnou skříňku, která později ponese desítky kil vážící nádobu plnou vody. Místo vybírejte podle denního světla, které by nemělo na nádobu s vodou svítit celý den, aby se rybičky nepřehřívaly.

Pro klid duše dobrého akvaristy si oživte základy chemie

Nejdůležitější pro zdravé a spokojené rybky je čistá a kvalitní voda se správným pH. Problémem může být, že různé druhy akvarijních rybek vyžadují jiné hodnoty pH. Obvykle se pohybuje mezi 5 a 8, což je však velmi široké rozpětí a je nutné vše sladit tak, aby si jednotlivé druhy vyhovovaly. Kvalitu vody mohou ovlivnit různé látky nebo mikroorganismy které si do akvária omylem jeho vlastník může přinést. Často způsobuje problémy špatně propraný písek nebo štěrk, který plánujete umístit na dno. Všechny jemné částice, které později zanesou filtr, se z něj musí vyplavit.

Založení akvária vyžaduje více než vybrat správné druhy akvarijních ryb

Zároveň se může provést takzvaný test kyselosti, kdy se na písek nalije ocet a pokud směs pění, není vhodná pro akvárium kvůli vysokém obsahu vápníku, který by později mohl jeho obyvatelům škodit. Ostatní dekorativní předměty, jako například kameny nebo kusy dřeva, se doporučují před ponořením do nádoby vyvařit a několik dní louhovat ve studené vodě.

Přirozenému prostředí v akváriu napomáhají živé rostliny, dodávají rybám kyslík

Kromě štěrku, ozdobných kamenů, truhlic s pokladem nebo plastových potápěčů, se k vyzdobení akvária používají i vodní rostliny. Jejich úspěšné pěstování však udělalo vrásky nejednomu zkušenému akvaristovi. Stejně jako živé rybky, i ony potřebují správné pH, kvalitní podloží a také dodání potřebných živin ve formě hnojiv. Alternativou mohou být květiny umělé, které ve vodě působí téměř k nerozeznání od pravých.

Akvarijní rybičky po začátečníky aneb před nákupem musím vědět, co chci

Nepřeberné množství barev, tvarů a velikostí - záplava druhů akvarijních rybiček, ale jaké jsou jejich nároky, které druhy mohou být ve společné nádrži, které potřebují vyšší nebo naopak nižší teplotu? Pravidlem je začít jen s několika nenáročnými druhy, postupně se seznámit se základy akvaristiky a později se můžete dočkat i přírůstků v podobě vodních hlemýžďů nebo krevetek.

  • Neonka obecná

Asi každý ve svém životě viděl drobnou blýskavou rybičku, která patří do čeledi tetrovitých. Nejspokojeněji se neonky cítí v hejnech okolo deseti kusů ryb. Ideální teplotu představuje 22 - 27 °C, což nevyžaduje další přitápění. Dobře se snáší s barevnými cichlidkami, skaláry ji naopak vnímají jako kořist.

  • Živorodka duhová neboli Paví očko či gupka

Asi šesticentimetrové rybičky s výraznou ocasní ploutví pochází původem z menších toků střední Ameriky. Velmi snadno se přizpůsobí teplotám mezi 18 a 28 °C. Jejich povahu lze popsat jako mírumilovnou, a proto se velmi dobře snáší s ostatními druhy. Jakmile však dojde k rozmnožování, může se u nich projevit kanibalismus.

  • Krunýřovec skvrnitý

Nenápadná ryba pohybující se u dna se v akváriu stará především o odstranění řas, kterými se z části živí. Pověstný "vysavač" vyhledává pomocí dvou fousků v přední části těla svou potravu u dna akvária. Ač se mohou zdát samotářští, měli by se chovat v počtu několika kusů. Vyžadují pokojovou teplotu a neutrální pH 7.

  • Plata pestrá

Zajímavou, tmavě červenou rybičkou, je Plata pestrá, která se také živí řasami. Jejich spotřeba bývá vyšší než dokáže ekosystém akvária přirozeně vypěstovat, a proto se mohou přikrmit třeba lístky špenátu. Výrazná je také jejich odolnost proti různým teplotám, které se mohou pohybovat od 15 do 25 °C.

  • Skalára amazonská

K náročnějším druhům můžeme zařadit například skaláry, jelikož potřebují vyšší teplotu vody okolo 26 °C. Některé menší druhy ryb mohou vnímat jako kořist a jiné dravější druhy poškodí okusováním ploutve. Pokud akvaristu začátečníka zaujmou svými protáhlými těly, tak řešením může být jednodruhové akvárium s několika kusy.

Napsat komentář: Akvaristika pro začátečníky: žádné akvárium není dost velké

RE: Akvaristika pro začátečníky: žádné akvárium není dost velké

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • honza

    13. 3. 2018 13:08
    Kameny ani kořeny nevyvařujte. Ale pořádně je očistěte. :-)<br> <br> Umělé květiny jsou ve vodě k ničemu, nejen, že nedodávají do vody kyslík. Ale hlavně neodčerpají z vody žádné živiny, což je hlavní funkce živých roslin. Rostliny jsou základ běžného akvária. Bez nich to bude mít začátečník… celý příspěvek