Amazoňan modročelý je upovídaný společník s velkým srdcem. Jak se o něj postarat?

img
23. 04. 2019 Přečteno: 2102x

Amazoňan modročelý má jedinečné zbarvení. Většina jeho těla je zelená, hlava a křídla z části žluté a modré. Čelo má ostře modré. Odtud také pochází…

Řada papoušků se pyšní nádherným zbarvením a velkou inteligencí. Mezi takovými vyčnívá zejména amazoňan modročelý. Bude nám věrným společníkem, který s námi zůstane desítky let. Překvapí nás svými dovednostmi a ochotou se učit. Řekneme vše, co takový chov papoušků obnáší. Poradíme, co dělat, aby se mu u nás líbilo. Přes stravování, návyky až po hračky.

Amazoňan modročelý žije až 60 let

Amazoňan modročelý má jedinečné zbarvení. Většina jeho těla je zelená, hlava a křídla z části žluté a modré. Čelo má ostře modré. Odtud také pochází jeho druhá část jména, amazoňan modročelý. První část odkazuje k jeho domovu, Amazonii. Zbarvení má ale každý papoušek trochu jiné.

Čtěte také:

Papoušek ara: aktivní kamarád, který si s vámi rád popovídá

Amazoňané žijí v párech nebo rovnou ve skupinách. V páru nežijí pouze za účelem hnízdění. S druhým papouškem zůstávají napořád.

  • Papoušek je asi 38 centimetrů velký. Proto patří mezi chov velkých papoušků.
  • Při správné péči žije amazoňan modročelý 50 až 60 let.
  • Pochází z pralesa, který se rozkládá v Brazílii, Paraguay a severní Argentině.
  • Najdeme je na vrcholcích stromů, kde si také obstarávají potravu. Hnízdí v dutinách stromů, kde také přespávají.
  • Pohlavně dospělý je amazoňan modročelý v 3 až 5 letech života. Z vyvádění mladých si ale příliš neslibujme, amazoňan se v zajetí odchovává velmi těžko.

Amazoňan modročelý má k člověku silný vztah

Mezi majiteli se amazoňan modročelý těší velké popularitě zejména kvůli svému napodobovacímu talentu. Skvěle zvládne nejrůznější zvuky a naučí se i obstojně mluvit. Je velmi zvídavý a chytrý. Často dokáže chovatele svou bystrostí až překvapit.

Amazoňan modročelý je někdy plašší. Proto mu dejme čas, než si na nás zvykne. Amazoňan je věrný přítel, už od mláděte se upne na člověka, který se o něho stará. V rodině si většinou vybírá jednoho člena, ke kterému si vytvoří obzvlášť silné pouto.

Amazoňan modročelý: Je pro nás to pravé zvíře?

Papoušci dokážou být hluční. A amazoňan modročelý mezi nimi vyniká. Pokud jsme citliví na hluk, nebude pro nás tím pravým mazlíčkem. Hlučnost neocení ani naši sousedé. Pokud nemáme možnost dát klec dostatečně daleko od jejich pozemku, nadšení nebudou.

Amazoňan modročelý se jako většina papoušků dožívá opravdu úctyhodného věku. Proto před jeho pořízením zvažme, zda jsme na tak dlouhý závazek dobře připravení.

Amazoňan modročelý není levným mazlíčkem. Nákup jednoho nás může vyjít až na 9 tisíc korun.

Chov papoušků: Čím se krmí amazoňan?

Hlavní zásadou pro krmení amazoňanů je pestrá strava. Tento chov papoušků vyžaduje omezení tuků. Plody bohaté na olej jako třeba slunečnicová semínka. Burské oříšky sice amazoňanům velmi chutnají, ve větším množství ale škodí jejich zdraví. Amazoňan modročelý má totiž sklony k tloustnutí.

Pořiďme mu kvalitní krmivo pro papoušky. Pak se bude těšit dobrému zdraví. Stejně tak se mu postarejme o každodenní přísun čerstvého ovoce. Má rád například jablko, kiwi, pomeranč nebo papáju. Pochutná si i na zelenině, jako je třeba mrkev.

Chov papoušků amazoňanů může zahrnovat i krmení cedrovými oříšky, vařenou kukuřicí anebo medem. Ve volné přírodě jsou jejich potravou plody stromů, třeba manga, plody květů, ořechy, pupeny, semena palem, bobule a výhonky. Nezapomínejme ani na pravidelnou dávku vitamínů a minerálů. Na trhu existují speciální směsi.

  • Chov papoušků většinou vyžaduje grit. Amazoňan modročelý není výjimkou.
  • Klec pro velké papoušky by měla obsahovat dřevěné uhlí.
  • Samozřejmostí by měl být i písek na trávení.
  • Papouškům nedávejme, co nás napadne. Některé plodiny jsou pro ně jedovaté. Mezi takové patří například avokádo.
  • Samozřejmostí by měl být čerstvá voda, kterou měníme každý den.

Klec pro velké papoušky: Větvičky, provaz a silné mříže

Amazoňan modročelý je aktivní. Pokud bude zavřený v malém prostoru, bude nešťastný a k tomu i obézní. Klec pro velké papoušky je proto nezbytností. Aby měl amazoňan modročelý stále krásné peří, pravidelně ho sprchujme. Amazoňan naštěstí sprchování miluje. Zejména, pokud je venku teplo.

Čím větší klec, tím lepší. Klec pro velké papoušky by měla mít rozměry alespoň 120 centimetrů na výšku, 120 centimetrů na šířku a 240 centimetrů na délku. Ideálně postavme klec pro papouška 120 centimetrů nad zemí.  

Klec pro velké papoušky by měla mít silné mříže, voliéra zase silné pletivo. Amazoňan modročelý má velký zobák, který by si se slabým kovem velmi rychle poradil.

Velkou zálibu má amazoňan modročelý ve šplhání. Do klece by měl přijít otřepený provaz.

Další oblíbenou činností je pro amazoňana ohryzávání. K tomu pomůže provaz v kleci. Stejně jako dávka čerstvých vrbových větviček.

Klec pro velké papoušky by měla mít dostatek hraček. Ocení zejména dřevěné, které bude okusovat.

Napsat komentář: Amazoňan modročelý je upovídaný společník s velkým srdcem. Jak se o něj postarat?

RE: Amazoňan modročelý je upovídaný společník s velkým srdcem. Jak se o něj postarat?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.