Běhání se psem je výzva i zábava. Poradíme, jak s běháním začít a co je potřeba promyslet

img
06. 03. 2018

Pokud vás nebaví běhat samotné a máte doma psa, už žádného dalšího parťáka ani hledat nemusíte. Váš čtyřnohý přítel miluje běh stejně jako vy, tak…

Máte rádi sport a chcete se mu věnovat i se svým domácím mazlíčkem? Běhání se psem může být pro vás výzva i druh relaxace. Víte však, jak s běháním začít a co vše je k tomu potřeba? Rádi vám poradíme, aby byly vaše běžecké začátky lehké pro vás i pro vašeho psa a abyste z něj měli oba dva radost.

Běhání se psem: sdílejte radost a lásku k běhu

Pokud vás nebaví běhat samotné a máte doma psa, už žádného dalšího parťáka ani hledat nemusíte. Váš čtyřnohý přítel miluje běh stejně jako vy, tak proč nespojit lásku ke sportu a nevyrazit spolu? Běhání se psem vám přinese nejen zábavu, ale také utuží váš vztah s psem. Je však zcela odlišné od samotného běhání, a to v technice, postavení těla i síle. Běh se psem má mnoho výhod:

Čtěte také:

Základní povely pro psa: Jak snadno a rychle naučit psího kamaráda poslouchat

 • Udrží v dobré kondici vás i psa
 • Naučí vás trpělivosti
 • Prohloubí váš vztah se psem
 • Zabavíte psa i sami sebe

Běhat můžete s jakýmkoliv plemenem. Hlavní je především, aby běh pejska bavil. Snadněji se však běhá třeba s huskym, border kolií, ohařem nebo i Jack Russelem.

Kdy a jak s běháním se psím kamarádem začít

Na rozdíl od některých lidí se pes do běhání nemusí nutit. Na společný běh se vždy bude těšit o to více, když ví, že stráví více času se svým pánem. Musíme se však držet určitých zásad a pravidel:

 • S běháním začínáme nejdříve až od jednoho roku života psa. Do té doby ještě nemá pes dokončený růst a aktivní běh by mu mohl natropit jen zdravotní problémy. Navíc je nezbytné, aby dozrál také po psychické stránce.
 • Začínejte s kratšími tratěmi a ze začátku pejska nepřetěžujte. Kratší běh bývá mnohdy mnohem efektivnější než ty delší. Bohatě bude stačit 1 až 2 km. Postupem času délku prodlužujte.
 • Nejprve je potřeba, aby si pes zvykl na postroj a pochopil, co od něj očekáváte a chcete.
 • Psa pozorujte a naslouchejte mu. Když vidíte, že běh je pro něj příliš náročný, zpomalte. Průměrný střední plemeno psa dokáže uběhnout 10 km.
 • Nikdy na psa netlačte a pozitivně ho motivujte, a to například jeho oblíbenou pochoutkou.
 • V letních měsících vybíhejte ráno, kdy ještě není tolik teplo anebo později k večeru. Lépe se bude běhat nejen vám, ale i psovi.
 • Pejskovi dáváme kvalitní stravu, aby načerpal na běh energii a měl dostatek sil.
 • Opatříme si kvalitní vybavení, a to vhodné vodítko na běhání se psem anebo pás na běhání.

Co bude potřeba: vodítko na běhání se psem i pás na běhání se psem

Mezi základy patří také kvalitní výbava. Běhat se psem na volno nemá většinou žádný smysl. Pes se může snadno rozptýlit, v lese chytit stopu a utéct. Proto je vhodné opatřit si postroj pro psa, vodítko na běhání se psem i pás na běhání se psem. A jak správně vybírat, abyste si byli jist, že máte to pravé ořechové?

Vodítko na běhání se psem: vodítko musí být odpružené, jelikož tlumí nárazy vždy, když se rozbíháte, zatáčíte anebo když pejsek zrychlí tempo. Takové vodítko má uprostřed gumu. Běh je pak mnohem pohodlnější a plynulejší. Dávejte ale pozor na délku vodítka. Vodítko na běhání se psem nesmí být příliš dlouhé. Čím delší, tím je manipulace se psem horší.

Vodítko se upevní na postroj pro psa a na pás, který si umístíte na své tělo. Jen tak můžete mít volné ruce a běh si užít na plno.

Postroj pro psa: správný postroj je ten, který netlačí při běhu na hrudník psa a celkový tlak soustředí na ramena a záda. Pes musí mít volný hrudník a postroj nesmí nikde škrtit a vadit v pohybu.

Pás na běhání se psem: je perfektní pomůcka pro pejskaře sportovce. Pás si dáte kolem boků a přicvaknete k němu vodítko na běhání. Nesmí být upevněný v pase, protože jinak vás pás bude při běhu prohýbat v zádech a ta začnou časem bolet. Důležité je, aby byl pás na běhání se psem především pohodlný a dobře vám padnul. Rozhodně si jej před koupí vyzkoušejte.

Běhání se psem vyžaduje pestrý terén

Vás ani vašeho běžeckého parťáka nebude bavit stále stejná příroda a terén. Je proto potřeba přemýšlet nad tím, kam se půjdete proběhnout. Běh by měl být co nejpestřejší, aby psa pořádně motivoval. Střídejte proto nejen místo, ale také:

Typy povrchu – lesní cesta, tráva, chodník,…

Délku běhu- jeden den postačí třeba 2 km, další den zkuste uběhnout trasu delší

Sparring partnery - vytvořte si běžeckou smečku a vyzkoušejte běh s přáteli i jejich psy

Pokud nemáte s běháním se psem žádné zkušenosti a nejste si jisti co a jak dělat, navštivte například společný trénink, kde vám odborníci poradí, jak se na běh lépe připravit.

Napsat komentář: Běhání se psem je výzva i zábava. Poradíme, jak s běháním začít a co je potřeba promyslet

RE: Běhání se psem je výzva i zábava. Poradíme, jak s běháním začít a co je potřeba promyslet

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.