Chov andulky vyžaduje i důkladné čištění klece alespoň 1krát týdně

img
01. 06. 2020

Jestliže se chystáte na chov jedné nebo dvou andulek, postačí vám klec. Ta musí být však kvalitní a prostorná. Ideální rozměry jsou 100x120x60xm.…

Andulky patří k velice oblíbeným papouškům, které u nás chováme. Svoji oblibu si získali nejen vzhledem, velikostí, chytrostí, ale i nenáročností na péči. Tito veselí papoušci si nejlépe vedou v prostorných voliérách ve světlejších místnostech. Víte však, jak čistit klec pro andulku? Přinášíme vám několik rad a tipů, se kterými bude obydlí andulky dokonale uklizené.

Chov andulek v kleci

Jestliže se chystáte na chov jedné nebo dvou andulek, postačí vám klec. Ta musí být však kvalitní a prostorná. Ideální rozměry jsou 100x120x60xm. Pokud zvolíte klec menší, andulka se v ní nebude cítit komfortně, což se může projevit na jejím zdraví i náladě.

Čtěte také:

Nemáte doma místo pro nové mazlíčky? Andulky můžete chovat venku i během zimy

Klec by měla být umístěna v klidnější části domu. Rozhodně nevhodné místo je kuchyně, kde se neustále setkáváme s různými vůněmi a pachy. Andulky potřebují čerstvý vzduch.

Chov andulky ve voliéře

Ve voliéře chovejte větší počet andulek, aby měla každá dostatečně velký prostor. Voliéru pro papouška můžete bez obav umístit ven na zahradu. Voliéra však musí být na takovém místě, kde není průvan. Důležitý je i dostatek světla a sucho. Voliéru je nejlepší dát pod stříšku.

Jestliže si voliér budete stavět sami, myslete na vhodné pletivo. Oka nesmí být příliš velká, aby se andulka nemohla poranit.

Chov andulek v kleci: co nesmí chybět

Andulky patří mezi skutečně dobré lezce. Proto je důležité, aby klec pro andulku byla vybavena větvičkami na šplhání. Ideální jsou větve z ovocného stromu, který nebyl nikterak chemicky ošetřen. Co dalšího nesmí v příbytku andulky chybět?

  • Pítko s čerstvou vodou
  • Krmítko
  • Nádobu na koupání
  • Hračky

Pokud chcete andulce udělat radost, kupte jí do klece zrcátka. Ta andulky milují. V kleci by mělo být dostatek hraček, aby se andulka zabavila a neměla čas na okusování klece.

Klec pro andulku je potřeba pravidelně čistit

Aby byla andulka spokojená, nesmíme zapomínat na pravidelné čištění klece. Klec čistěte alespoň 1x týdně. Klec je vhodné vyčistit důkladně celou. Ideální je dát andulky během čištění do náhradní klece anebo je nechat proletět po místnosti.

Pokud si nenajdete čas na pravidelné čištění, andulky se nebudou v kleci či voliéře cítit dobře. To se může velice rychle odrazit na jejich zdraví. Proto čištění nepodceňujte.

Umývejte i všechny předměty v kleci

K čištění klece budeme potřebovat:

  • Kbelík s teplou vodou
  • Saponát
  • Kartáč
  • Suchý hadr

Čistěte skutečně vše- bidýlka, misky na koupání i na krmení, hračky i pítko. Většina věcí bude znečištěna trusem, proto si vezměte gumové rukavice a důkladně všechno vydrhněte.

Pítko na vodu je nutné vyčistit i z vnitřní strany. Vhodný je tenký kartáček, kterým vyčistíte i trubičku na pití.

Jestliže budete čistit klec pro andulku jarem, nezapomeňte předměty opláchnout pořádně vodou, aby na věcech nezůstaly zbytky saponátů a otřít suchým hadrem.

Napsat komentář: Chov andulky vyžaduje i důkladné čištění klece alespoň 1krát týdně

RE: Chov andulky vyžaduje i důkladné čištění klece alespoň 1krát týdně

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.