Chov chameleona: čím krmit chameleona a jak mu obohatit jídelníček?

img
17. 02. 2020

Úspěšnost chovu chameleona má základ v dostatečně velkém teráriu, správném UV osvětlení, které je pro jeho pokožku a vstřebávání vitamínů i minerálů…

Krmení chameleonů není zase takovou vědou, jak se může zdát. Chov chameleonů ale má svá pravidla a nutno říci, že chameleon patří mezi náročné mazlíčky. Jeho speciální potřeby se ale týkají především teploty a osvětlení terária, jídelníček chameleona je vcelku jednoduše sestavitelný. Čím krmení chameleona obohatit?

Náročnost chovu chameleona spočívá v životním prostředí

Úspěšnost chovu chameleona má základ v dostatečně velkém teráriu, správném UV osvětlení, které je pro jeho pokožku a vstřebávání vitamínů i minerálů velmi důležité a také ve vlhkosti vzduchu. Fontánky a rosiče jsou proto samozřejmostí. Oříškem je také teplota v teráriu, která je kolem 27–29 °C s lokálně vyhřívaným místem až na 40 °C a noční potřeba nižší, pokojové teploty. Jen tak bude váš zelený miláček výborně prosperovat.

Čtěte také:

Seznamte se – agama vousatá

Jak krmit chameleona, aby byl plný vitality?

Na začátek je dobré si uvědomit jednu zajímavost. Chameleon je výtečný lovec, svou kořist dokáže spatřit na velkou vzdálenost - uvádí se až na dva kilometry! Jeho oči jsou jedny z nejdokonalejších v živočišné říši. Každé jeho oko se pohybuje jinak a mozek vyhodnocuje obraz z každého oka zvlášť. Má skvělé soustředění a každý jeho pomalý pohyb je dokonale promyšlen.

Základem krmení chameleona je hmyz

Chameleon (nejčastěji mluvíme o chameleonovi jemenském) je hmyzožravec, takže jeho téměř stoprocentní krmná dávka je tvořena přiměřeně velkým hmyzem. Nejčastěji jsou to cvrčci, mouční červi (potemník brazilský a potemník moučný), švábi (argentinský pro menší chameleony, turkinstánské pro větší) a menší druhy sarančat. V letním období rozhodně nepohrdnou smýkaným hmyzem z louky. Dá se říci, že chameleon spořádá všechen běžně dostupný krmný hmyz, přičemž cvrčci by měli tvořit základ.

Do jídelníčku chameleona rozhodně nepatří:

  • Zelenina (kromě listové)
  • Banán - chameleon po něm má trávicí problémy
  • Syrové i vařené maso
  • Bodavý hmyz
  • Holátka (ač někteří doporučují)

A čím naopak můžete krmení pro chameleona zpestřit?

  • Domácí hmyz, můry, mouchy, pavouci, moli
  • Jen výjimečně: květy pampelišky, salát, ovoce - např. zralá jahoda nebo kiwi

Krmná dávka pro chameleona je 10 cvrčků denně!

Samozřejmě záleží na velikosti chameleona, ale dospělý jedinec spořádá asi 5 – 10 cvrčků denně či odpovídající množství jiného hmyz. Mláďata se ráda překrmují, proto u nich buďte obvzlášť opatrní. Starší chameleoni už znají pocit nasycení a nepřejídají se. Nutné ale je dopřát zvířeti také někdy hladovku.

Chameleony pravidelně krmíme:

  • Obden plnou krmnou dávkou
  • Denně plnou krmnou dávkou a jednou za týden či 10 dnů uděláme 2 – 3 denní hladovku

Krmení chameleona zahrnuje také vitamínové doplňky

Pro doma chované chameleony jsou důležité vitamínové a vápníkové doplňky. Ty koupíte běžně v obchodech a nejjednodušeji je mazlíčkům podáte tak, že v prášku obalíte krmný hmyz.

Důležité vitamíny pro chameleony, které by měl obsahovat vitamínový prášek, jsou vitamíny A, D3 a vitamín E.
Vápník můžete doplnit také tak, že rozemeleté uvařené vaječné skořápky na prášek a tímto práškem posypete chameleonům potravu.

Chov chameleona: nezbytná je pro něj voda z rosy

Chameleoni přijímají tekutiny z rosy, kapek na listech rostlin nebo také olizují mokré sklo terária. Někteří se naučí pít i z kapátka, jiní se naučí pít z misky. Základem by ale měla být rosa, kterou mohou libovolně olizovat.

Napsat komentář: Chov chameleona: čím krmit chameleona a jak mu obohatit jídelníček?

RE: Chov chameleona: čím krmit chameleona a jak mu obohatit jídelníček?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.