Chov činčil: správná výbava klece je základem, co v ní nesmí chybět?

img
17. 09. 2019

Činčila je velice hravá a aktivní. Ráda také skáče, a proto je nutné, abyste jí pořídili vysokou klec. Minimální velikost by měla být 1 metr na výšku…

Činčila patří mezi velice aktivní zvířátka. I když je vzrůstem malá, potřebuje poměrně prostornou klec pro své každodenní hrátky. Akvária a terária jsou naprosto nevhodná. Nejlepším obydlím je pro činčilu velká klec, která je dobře vybavena tak, aby se činčila zabavila a cítila se v ní v bezpečí. Poradíme, jak na chov činčil, aby byl mazlíček v pohodě a nic mu nechybělo. Pokud totiž nebude mít činčila vhodné ubytování, nebude se jí dařit. Může jí dokonce i vypadávat srst.

Klec pro činčilu musí být vysoká

Činčila je velice hravá a aktivní. Ráda také skáče, a proto je nutné, abyste jí pořídili vysokou klec. Minimální velikost by měla být 1 metr na výšku. Činčila dokáže hravě vyskočit až do výšky jednoho metru, proto velikost klece nepodceňujte.

Čtěte také:

Zakrslý králíček je ideálním mazlíčkem do bytu i pro děti

Naprosto nevhodná jsou terária a akvária. Důvodem je to, že se snadno zapařují a poté na některých místech vzniká plíseň. Ta je pro činčily nebezpečná, jelikož může způsobit vypadávání srsti. V extrémních případech může snadno dojít k naprostému vylínání.

Chov činčil - mazlíček potřebuje i každodenní venčení

Kromě prostorné klece potřebuje činčila každý den také venčení. Ovšem nikoliv venku na vodítku jako jsme zvyklí u psů. Stačí otevřít klec a nechat činčilu proběhnout po pokoji. Ideální je jedna hodina volnosti a činčila bude štěstím bez sebe.

Jelikož ale bude trávit v kleci skoro celý svůj život, je nutné klec dobře vybavit. Dráty klece by neměly být z plastu, aby je činčila nerozkousala. Činčily velice rády koušou, proto by mělo být v kleci vše dřevěné.

Klec pro činčilu musí mít poličku

Každá klec pro činčilu by měla mít dřevěnou poličku, na kterou si mazlíček vyskočí a bude zde odpočívat. Součástí by měla být i silnější větev z jedlého stromu, po které může činčila šplhat. To ale není zdaleka vše.

  • Domeček - nemusí být na zemi, klidně jej můžete dát do vyšších poloh.
  • Prolézačky – mazlíček potřebuje pohyb i zábavu.
  • Dřevěné běhací kolo – činčila si na něm ráda zadovádí.
  • Běhací talíř – skvělý pro každodenní pohyb.
  • Napáječka - každý den musí být plná čerstvé vody.
  • Misky na krmení – krmení vybírejte jen kvalitní a od ověřené značky.
  • Zásobník na seno - omezíme tak znečištění sena.
  • Koupelna a písek – koupelna by měla být z keramiky, písek používáme jen ten pro činčily.

 

Klec musí být umístěna na tišším místě v suchu. Činčily špatně snáší vlhko a jsou poté náchylné na nemoci. Nedělá jim dobře ani průvan a přílišné horko. Doma musíte najít takové místo, které bude pro chov činčil nejvíce vyhovující.

Chov činčil - podestýlka musí být dobře savá

Mezi jednu z nejdůležitějších vlastností podestýlky pro činčily je dobrá savost. Klec by měla být vybavena peletovanou dřevěnou podestýlkou. Takový typ podestýlky dejte na místo, kde činčila vykonává svou potřebu.

Zbytek klece pokryjte méně savými, ale pohodlnějšími podestýlkami jako jsou hobliny nebo sláma. Ideální jsou podestýlky z kukuřičných vřeten, které jsou zároveň málo prašné a nezpůsobí mazlíčkovi dýchací potíže.

Činčila se potřebuje koupat v písku

V kleci nesmí chybět koupelna. Mazlíček se ale nekoupe ve vodě, nýbrž v písku. Koupání je velice důležitý rituál, který udržuje zdravou a krásnou srst. Vždy kupujte jemný písek určený přímo pro činčily a nikdy ne ten běžný, který má příliš hrubá zrna.

Činčila - chov vyžaduje plno hraček

Mazlíček potřebuje v kleci i mimo ni zabavit. Jak jsme se již zmínili, činčila je skutečně velice aktivní zvířátko. Hračky ji nejen zabaví, ale její život v kleci okoření a pomohou udržet mazlíčka v dobré náladě. Mnoho hraček pak slouží také jako materiál k okusování, díky čemuž si činčila obrušuje zuby.

Můžete vybírat z širokého množství hraček ze dřeva, anebo pro mazlíka něco sami vyrobit. Skvělé jsou také interaktivní hračky, které pomáhají k rozvoji smyslů.

Napsat komentář: Chov činčil: správná výbava klece je základem, co v ní nesmí chybět?

RE: Chov činčil: správná výbava klece je základem, co v ní nesmí chybět?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.