Chov křečka: připravte pestrý jídelníček pro křečka

img
09. 03. 2020

Základem krmiva pro křečky jsou semínka a obiloviny. Ty můžete jednoduše koupit v hotových směsích v obchodě, nebo si je namíchat sami a různě je…

Chov křečka je jednoduchý, jídla spotřebuje celkem malé množství a povinnosti kolem něj zvládnou i děti. Čím krmit křečka, aby se mu dobře dařilo? Jsou jídla, která by mu mohla ublížit, nebo po kterých bude zbytečně tlustý. Na to jediné musíme dávat pozor. Zejména děti ocení, že se mohou o mnoho svých vlastních jídel podělit s křečkem.

Krmení křečka: základní strava

Základem krmiva pro křečky jsou semínka a obiloviny. Ty můžete jednoduše koupit v hotových směsích v obchodě, nebo si je namíchat sami a různě je obměňovat. Co by v nich nemělo chybět?

Čtěte také:

Zvažujete pro dítě prvního mazlíčka? Zjistěte, proč je křeček džungarský správnou volbou

Zejména ovesné vločky, proso, burské oříšky (nesolené), oříšky, kukuřičné vločky, hrachové a luštěninové vločky, pšenice, žito, jáhly (nebo klasy prosa), slunečnicová semínka, dýňová semínka, sušené ovoce, rozinky.

Sem tam přidávejte trochu sena, křečci něco sežerou a z části si postaví domeček.

Krmení křečka: důležité bílkoviny

Mnoho křečků má rádo i pořádnou dávku bílkovin, s nimi to však nepřehánějte a dávejte mu tyto složky potravy jako zpestření 1 – 2x týdně. Mezi takové pochoutky patří: mouční červi, cvrčci nebo sarančata nachytaná v přírodě. Budete koukat, jací jsou křečci dravci! Nabídnout jim můžete také psí nebo kočičí granule či méně slaný sýr.

Krmení křečka: Ovoce a zelenina

Křeček není morče, které je doslova kombajnem pro ovoce a zeleninu všeho druhu, přesto maličké odřezky kvalitní zeleniny a ovoce mu dát můžete. Rád si pochutná, ale ve většině případů nesní všechno, takže pak dbejte na to, abyste mističku s měkkým ovocem nejpozději druhý den vyndali a křečkovi se v domečku nekazily zbytky.

TIP: Někteří křečci milují i stébla čerstvé trávy nebo naklíčenou pšenici.

Velký a malý křeček? Velké a malé jídlo!

Vyjmenovali jsme si základní obiloviny, luštěniny a oříšky, které křeček potřebuje v základní krmné dávce. Platí také pravidlo, že čím větší křeček, tím větší zrna si můžete dovolit. Mezi velké druhy křečků patří například křeček syrský, zlatý nebo medvědí. Tito křečci bez problémů žerou i kukuřici, pšenici, žito nebo ječmen a můžete jim dopřát i krmné směsi pro králíky nebo morčata. Menší druhy křečků, jako je křeček džungarský, nebo dokonce křečíků (Roborovský) pak mají raději malinká semínka, vykoušou i klasy prosa a milují jáhly. Můžete pro ně použít i krmné směsi pro okrasné ptactvo.

Krmná dávka pro křečka?

Jak si představit krmnou dávku pro křečka? Je to někdy těžké, protože křečci (zejména džungarští) si tvoří ohromné zásoby a snadno v kapsách vynosí během chvíle do svého pelíšku i plnou obří misku jídla. Když má křeček prázdnou misku, neznamená to, že má hlad! Pokud tedy nemá zvyk chodit do zásob krmení vykonávat potřebu. Pak takové pokálené zásoby okamžitě likvidujte.

Krmná dávka pro menší druhy křečků čítá pět slunečnicových semínek, jeden oříšek, pár zrnek jáhel (zhruba dvě čajové lžičky) denně – pro menší druhy. Pro větší pak postupně odhadnete.

Potřebují okusovat?

Křečci nemají tak silnou potřebu okusování a obrušování si zubů jako třeba morčata nebo králíci, ale okus vyžadují. Takže jim jednou týdně dopřejte různé větvičky (dub, ovocné stromy, vrba, líska) nebo vitamínovou kostku z obchodu, která je tvrdá a také dobře k těmto účelům poslouží. Snažte se vyhnout tvrdému pečivu, které je plné soli a konzervantů. Vyhněte se také:

  • Naklíčeným fazolím
  • Syrovým bramborám, hlavně naklíčeným
  • Mražené zelenině
  • Jedovatým větvičkám (černý bez, šeřík, ptačí zob)

Co křečkovi může škodit?

Přebytek soli, takže solené oříšky a pečivo, mu rozhodně do jídelníčku nepatří. Stejně tak slazené jídlo.

Pití: stačí voda

Nezapomínejte na napáječku, ve které by stále měla být čistá voda. Chlorovanou nechte odstát a křečkům nedávejte ani minerálky. Sem tam můžete mimo sezónu čerstvého ovoce a zeleniny přidat vitamínové kapky.

Napsat komentář: Chov křečka: připravte pestrý jídelníček pro křečka

RE: Chov křečka: připravte pestrý jídelníček pro křečka

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.