Chov křepelek se slepicemi se nedoporučuje. Nemají moc společného

img
27. 04. 2020

Křepelka je na chov méně náročná, než byste si možná mysleli. Už jen to, že je menší a zabere tím pádem méně místa než slepice, je velké plus. To…

Křepelka japonská je u nás jako domácí zvíře spíše raritou, ale to je možná trochu škoda. Jejich vejce jsou sice menší než slepičí, zato však jsou zdravější, můžou je navíc jíst i alergici. Křepelky snášejí chutná vajíčka plná vitamínů a mastných kyselin a dají se chovat také na maso. Křepelka byla v některých zemích chována také jako okrasné zvíře.

Jak chovat křepelky? V čem se to liší od chovu slepic

Křepelka je na chov méně náročná, než byste si možná mysleli. Už jen to, že je menší a zabere tím pádem méně místa než slepice, je velké plus. To také znamená, že křepelky jsou snazší kořistí masožravců, a proto se nechovají na otevřeném prostranství dvorku, ale v zabezpečených voliérách.

Čtěte také:

Křepelky mají zdravější vajíčka než slepice. Jak na chov křepelek?

Křepelky ve voliéře však musí samozřejmě mít dost prostoru a klidu. Také je nutné jim zajistit podestýlku, ve které budou moci hrabat. Při chovu venku je to přirozeně hlína, v uzavřených prostorách mívají k hrabání vyhrazené tzv. popeliště. Klecový chov je nenáročný na údržbu a produkuje dost vajíček, křepelky jsou ale ve stresu.

Jak chovat křepelky, to není velice složitá věda. Musíte však na začátku zařídit určité věci, jako vhodné místo k chovu a napáječky. Křepelky jsou citlivé na čistotu vody. Zakalená voda z misky představuje riziko. Informujte se tedy, jaké jsou možnosti instalace napáječek — ty totiž udržují vodu déle čistou.

Jaké potřebuje křepelka krmení?

Křepelka, na rozdíl od slepice, tolik neholduje hmyzu a žížalám. Přesto potřebuje mít ve svém krmivu dostatek bílkovin — k tomu se hodí dávat křepelkám občas pomletý hrách nebo vojtěšku. Také dopřejte křepelkám nutné vitamíny. Pokud používáte směs pro slepice, je třeba ji obohatit o látky, na které je křepelka náročnější.

Pro krmení křepelek se hodí směs semen a obilovin, jako je kukuřice, čirok, rýžové otruby, slunečnicová semínka. Pokud se nechcete trápit s odměřováním správných poměrů jednotlivých složek, můžete směs prostě koupit. Na trhu jsou speciální krmné směsi pro křepelky, které zcela pokrývají jejich potřeby.

Chov křepelek se slepicemi: proč se nedoporučuje

Křepelky není radno nechávat běhat po dvorku, jak je to zvykem u slepic. Kur domácí je přece jen o něco odolnější vůči slunci a větru. Křepelku vám také může na zahradě zakousnout třeba i obyčejná kočka. Zkrátka už jen z těch důvodů, proč se křepelky chovají ve voliéře, není tahle kombinace příliš vhodná.

Chov křepelek se slepicemi v jednom kurníku, například v zimě, je praktický, pokud chováte obojí. Pak ale vybudujte mezi ubikacemi slepic a křepelek přepážku a bezpečně je oddělte. Každý z těchto ptáků má totiž jiné potřeby. Křepelky nesedí na vejcích, tudíž by jim je kur mohl rozklovat. Stravovací nároky jsou také rozdílné. A navíc některé nemoci, které mají u slepic lehčí průběh, by se snadno na citlivější křepelky přenesly a mohly je i zabít — a před tím je přepážka neuchrání.

Chov křepelek venku je možný, zimu rády nemají

Jak chovat křepelky ve venkovní voliéře? Pokud křepelkám postavíte krytý výběh přímo na zahradě, je nutné jim do něj umístit domečky. Křepelky, ptáci původem z teplejších krajů, totiž špatně snášejí průvan, ale také ostré slunce. Na zimu potřebují buď přestěhovat dovnitř, nebo dostatečně zateplit přístřešek senem.

Chov křepelek venku v králíkárně je také možný - ta totiž před dravci chrání znamenitě, stejně jako před větrem. Králíkárnu je nutné čas od času vyčistit od trusu a doplnit křepelkám čistou podestýlku.

Chov křepelek venku je méně častý než například v garáži či stodole. Je samozřejmostí, že voliéru v uzavřeném prostoru nejsnáze zabezpečíte před chladem. Proto je nejpraktičtější mít křepelky uvnitř. Pokud navíc chcete, aby vám křepelky snášely i přes zimu vajíčka, musíte jim trochu zatopit a posvítit. Někteří chovatelé je ale nechávají přes zimu ‘odpočinout’.

 

Napsat komentář: Chov křepelek se slepicemi se nedoporučuje. Nemají moc společného

RE: Chov křepelek se slepicemi se nedoporučuje. Nemají moc společného

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.