Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

img
16. 03. 2020

Pokud vás zajímá, které myšky můžete chovat doma kromě potkanů, měly by to být především myši od chovatelů nebo ze zverimexu. Určitě si jen tak…

Představa myší v domácnosti u leckoho vyvolá spíše odpor. Myš byla odedávna považována za škůdce a přenašeče nemocí. A jako vetřelec se často v okolí lidských obydlí hubila. Tato malá stvoření ale dokážou být nesmírně roztomilá a myš je také neobvykle chytrá. Oblíbeným domácím mazlíčkem bývají poněkud přerostlé myši - potkani, ale proč bychom nemohli chovat i malé barevné myšky jako své mazlíčky? Přece jen nemusí být určeny pouze ke krmení hadů, anebo ke kočičí zábavě!

Myšky - chov: které chovat doma?

Pokud vás zajímá, které myšky můžete chovat doma kromě potkanů, měly by to být především myši od chovatelů nebo ze zverimexu. Určitě si jen tak nechytnete myšku na poli, anebo třeba ve sklepě. Podmínkou chovu myšek je, abyste neměli doma kočku, případně šikovného psíka, který rád chytá a konzumuje myši. I takových pejsků je dost, a mnozí z nich loví myši s daleko větším zápalem než některé kočky. Jestli si myslíte, že se kočka nebo pes do klece s myškami nedostane, jste na omylu a klid v domácnosti byste určitě neměli.

Čtěte také:

Jak chovat pískomily, aby byli zdraví a spokojení

Myš domácí, chovaná i jako roztomilý mazlíček, mívá velmi různorodá zbarvení. Nejlákavější jsou laboratorní myši, které mohou být celé bílé, celé černé, strakaté, ale obvyklá barva u volně žijících myšek v přírodě bývá hnědá nebo šedá. Chov barevných myší může být zajímavý především pro děti, které péči o myšky snadno zvládnou. Myšky nejsou na chov nijak náročné, stačí jim vysoká uzavřená klícka, ve které mohou šplhat, rostlinná strava pro hlodavce, pár hraček a napáječka s vodou. Děti se pak péčí o mazlíčka učí zodpovědnosti. Sýr myším nedávejte, i když je myš všežravec, jde spíše o mýtus. Myška ocení k jídlu něco jiného, například piškoty, kousek vajíčka, moučného červa nebo jádro vlašského ořechu.

Jak chovat myšku v bytě?

Obydlí pro myšku je lepší umístit v bytě mimo dětský pokoj a ložnici. Myši bývají v noci hodně aktivní. Můžete jim dopřát i různé domečky, prolézačky a tunely, ruličky od toaletního papíru nebo klubko staré vlny, ze které si rády dělají hnízdo. Akvárium jako obydlí pro myšku příliš vhodné není, drží se v něm plíseň a stejně ho musíte nadkrýt, jinak vám myši budou vyskakovat ven.

Pokud vás zajímá otázka, zda se dá myš natolik ochočit, aby vám poté, co ji vypustíte z klece neutekla, odpověď je sporná. Zatímco někteří chovatelé tvrdí, že když myš domácí vypustíte ve svém bytě, už ji nikdy neuvidíte, jiní mají tu zkušenost, že se myška nechala chytit do dlaně, nebo se do klícky sama vrátila.

Chov myšek v páru

Pozor na rozmnožování myší, které je velmi rychlé. Pokud chováte více než jednu myš, je dobré vědět, že myš domácí dokáže během jednoho roku porodit až 100 mláďat, která pohlavně dospívají už v 6 týdnech. Proto je vhodné, pořídit si raději dvě samičky, aby jedné myšce nebylo smutno. Samičky jsou klidnější, samci se rádi perou a bývají agresivní.

Myšky je vhodné zabavit různými hračkami a prolézačkami, ale pozor na šlapací kola nebo taková zařízení, kde si myš může snadno zlomit nohu. Myšky též zrovna moc nevoní, tady platí pravidlo, jedna myš rovná se menší zápach, více myší rovná se větší zápach. S tím je třeba počítat. Jinak pokud vás zajímá, jak dlouho se můžete těšit z této milé myší společnosti, obvykle to bývá v průměru tři roky, myšky se totiž dožívají při dobré péči maximálně 4 roky.

Napsat komentář: Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

RE: Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.