Chov papoušků je zábava, hlavně pokud víte, jak ochočit papouška a naučit ho mluvit

img
18. 02. 2019 Přečteno: 2318x

Jak ochočit papouška není žádná velká věda, pokud se budete držet několika málo pravidel. Pak si papoušek rychle zvykne na nový domov a stane se z…

Máte doma papouška anebo o jednom přemýšlíte, ale nejste si jisti, jestli ho dokážete ochočit anebo naučit mluvit? Máme pro vás skvělý článek, ve kterém se všechny tyto věci naučíte. Chov papoušků není tak těžký, jak to může na první pohled vypadat. Stačí být trpěliví a komunikativní. Až se naučíte, jak ochočit papouška anebo ho naučit mluvit, stanou se z vás dozajista nejlepší kamarádi, a to především do nepohody.

Chov papoušků: jak ochočit papouška, aby se nebál

Jak ochočit papouška není žádná velká věda, pokud se budete držet několika málo pravidel. Pak si papoušek rychle zvykne na nový domov a stane se z vás nerozlučná dvojka.

Čtěte také:

Chov andulek vám do domácnosti přinese mnoho legrace. Andulky jsou roztomilí a hraví společníci

Ještě než přinesete papouška domů, musíte mít pro něj nachystanou klec, která bude kompletně vybavena (misky na krmení, napajedlo s čerstvou vodou, větvičky, hračky,…)

Papouška nedávejte do klece násilím. Nechte ho, ať vám z ruky sám otevřenými dvířky volně přeleze do klece. Jen tak mu ukážeme, že se naší ruky nemusí obávat.

V kleci ho nechte dva dny v klidu, aby se mohl rozkoukat a zvyknout si na nové a neznámé prostředí i pachy.

Pak je na řadě samotné ochočování, při kterém musíte být hlavně trpěliví a pozorní.

Jak ochočit papouška: mluvte na něj pomalu a klidně

Nečekejte, že papouška ochočíte během několika hodin nebo dnů. Je to poměrně zdlouhavý proces, který bude především z vaší strany vyžadovat klid, chladnou hlavu, příjemný hlas a trpělivost.

Jak naučit papouška na ruku?

Papouška ochočíme a naučíme ho si přivyknout na nové prostředí díky několika málo trikům:


1. Vždy na papouška mluvte klidným a tichým hlasem, aby věděl, že nejste nepřítel.

2. Nikdy nedělejte prudké pohyby a nemáchejte rukama. Ty nechte tak, aby je viděl. Pomalu mu dejte do klece pamlsek, ale ještě ho nelákejte na ruku.

3. Jakmile se bude ve vaší přítomnosti bez obav pohybovat po kleci, jíst i pít, pak přibližte jednu ruku ke kleci, druhou mějte za zády. Rukou nehýbejte a mluvte na něj.

4. Až se bude cítit v bezpečí, pak strčte do klece celou ruku s pamlskem, ale nehýbejte s rukou. Pokud si nechce dobrůtku vzít, nechte ho v kleci. Pokud si pamlsek bere, nepokoušejte se ho hladit. Může se polekat.

5. Ukažte papouškovi druhou ruku, která byla doposud schovaná za zády. Jedna ruka podává pamlsky, druhá je v klidu. Postupně vyměňujte ruce - ta, co byla v klidu, nyní drží pamlsek a naopak.

6. Položte obě ruce volně k misce s krmením, aby po nich papoušek musel přelézt, když bude chtít pamlsek. S rukama nehýbejte a nechte papouška, ať po nich chodí a prozkoumává je.

7. Jemně hýbete prsty, pokud po nich papoušek chodí. Pokud se neleká, pomalu ho vytáhněte z klece. Nechte ho, ať se pohybuje po ruce, lákejte ho na pamlsek.

8. Když se vám naučí sedět na ruce, druhou rukou ho můžete hladit. Začněte tak, že dáte ruku nad hlavu papouška a snižte ji tak, aby se jí papoušek při pohybu mimovolně dotknul, zatímco vám bude jíst z ruky pamlsek.

9. Pak jej můžete opatrně pohladit na hlavě tak, že budete jemně hýbat prsty a prohrabávat mu peříčka. Když budou pohyby moc rychlé, papoušek se může leknout a uletět. Buďte trpěliví.

Jednotlivé kroky vám nezaberou minuty ani hodiny, ale spíše dny nebo týdny. Nezapomínejte na to, že papoušek je za začátku plachý a potřebuje si důvěru ve vás vybudovat postupně.

Jak naučit papouška mluvit? Vyhraďte si každý den pár minut

Papoušek dokáže být ještě lepším společníkem, pokud ho naučíte mluvit. Může vám popřát dobrou chuť anebo přivítat návštěvu. Přinášíme několik jednoduchých rad, jak naučit papouška mluvit:

Učte ho vždy jedno slovo, a to mu neustále opakujte. Pokud na něj budete chrlit mnoho slov, popletete mu hlavu a on se nic nenaučí. Začněte se slovem, které je krátké a obsahuje samohlásky e, i, u.

Mluvte na něj pomalu, hlasitě a zřetelně. Dejte mu čas, aby slovo zachytil a mohl ho po vás zopakovat.

Vždy si na mluvení s papouškem udělejte čas. V místnosti by mělo být ticho a klid. Vezměte si ho na ruku a vybrané slovo pomalu opakujte.

Papoušek umí vyslovovat i věty a slovní spojení, která souvisí se situací. Pokud přijdete každé ráno ke kleci a řeknete mu „Dobré ráno“, po čase vás překvapí milou odpovědí.

Papoušek se nenaučí mluvit ze dne na dne, proto nezoufejte, pokud na jeho první slovo budete čekat několik měsíců.

Jak naučit papouška mluvit: učte ho v klidném prostředí a dejte mu čas

Mnozí chovatelé mluvení na papouška vzdávají po pár týdnech nebo měsících, pokud neuslyší to kýžené slovíčko. Jiní zase u učení dělají mnohé chyby, které papouškům nepomáhají. Jakých chyb se vyvarovat?

  • Nikdy papouška neučte mluvit tak, že na něj bude hovořit více lidí na jednou. Ani nenechávejte zapnutou televizi nebo rádio.
  • Nemluvte na něj celými větami, ale opakujte jen slova nebo krátká spojení.
  • Při učení ho mějte v kleci anebo na ruce. Nenechte ho lítat po pokoji.
  • Mluvte na něj několik minut každý den, a ne pouze párkrát za týden.

Napsat komentář: Chov papoušků je zábava, hlavně pokud víte, jak ochočit papouška a naučit ho mluvit

RE: Chov papoušků je zábava, hlavně pokud víte, jak ochočit papouška a naučit ho mluvit

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.