Chov papoušků nadchne každého, kdo si s mazlíčkem rád pokecá. Jaký bude pravý druh zrovna pro vás?

img
25. 06. 2019

Chov papoušků je zábava, ale také starost. Mnoho papoušků se dožívá vysokého věku. Pokud se rozhodujete, jestli si ho pořídit, měli byste si být…

Chytří, krásní, upovídaní a kamarádští. To jsou papoušci, kteří se velice rychle stanou vašimi věrnými příteli a budou vám dělat společnost kdykoliv bude potřeba. Chov papoušků se bude líbit každému, kdo si občas zatouží popovídat si z legrace se svým mazlíčkem. A je pravda, že papoušci jsou jediní, se kterými si skutečně prohodíte pár slov i vět. Jak ale poznat, který papoušek je pro vás ten pravý a jakého si vybrat? Přinášíme vám přehledný článek, který vám rozhodnutí usnadní.

Jakého chovat papouška? Druhy se od sebe liší chováním i náročností na péči

Chov papoušků je zábava, ale také starost. Mnoho papoušků se dožívá vysokého věku. Pokud se rozhodujete, jestli si ho pořídit, měli byste si být stoprocentně jistí. Papoušek vás může klidně i přežít.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Papoušci se od sebe liší nejen vzhledem, ale povahou, potřebami a náročností na péči. Pokud budete pořizovat papouška dítěti, volte raději méně náročnou andulku patřící mezi malé papoušky a velkým druhům se vyhněte. Jestli chcete chovat papoušky ve velké voliéře, ideální jsou papoušci australští.

Jestli chcete naučit papouška mluvit a dovádět s ním, ideální pro vás bude papoušek žako nebo ara, kteří se řadí mezi velice ukecané papoušky.

Chov papoušků - žako je ukecaný, amazoňan má rád vodu

Nyní si prozradíme zajímavé informace o těch nejznámějších a nejchovanějších papoušcích, které se u nás často objevují. Jen tak budete mít přehled o tom, jaký by se hodil třeba přesně pro vás.

Papoušek žako - přeborník na imitaci zvuků

Papoušek žako je vynikající imitátor všelijakých zvuků a hlasů. Velice rychle se učí novým věcem, jelikož je vysoce inteligentní. Bude si s vámi i rád hrát - umí napodobit třeba zvuk zvonku nebo hasičského auta.

Papoušek je celý šedý, barevné a veselé kombinace barev u něj tedy nečekejte. To vše ale hravě vyváží jeho upovídaný zobáček. Pozor však na několik pravidel - žako musí být označený kroužkem a přihlášený na krajském úřadu.

papoušek žako_roz

Papoušek senegalský - žlutozelený neposeda

Zelenožlutý papoušek senegalský oblíbený hlavně u začátečníků se velmi rád fixuje na člověka. Tomu předejdete, pokud jej seznámíte s celou rodinou nebo když mu pořídíte kamaráda. Jestli se mu nebudete věnovat, bude smutný.

Papoušek senegalský je hravý, a proto mu do klece rozhodně pořiďte několik hraček jako jsou zrcadla nebo dřevěné kruhy. Spadá mezi velké druhy papoušků a potřebuje spíše velkou voliéru než malou klec. Do malého bytu se rozhodně nehodí.

papoušek senegalský_roz

Papoušek ara vyžaduje zkušenějšího chovatele

Papoušek ara ararauna je nejznámější z druhů ara. Má výšku až 90 cm a patří mezi největší ptáky. Proto se mu bude nejlépe dařit v prostorné voliéře. Klec by měla být dostatečně silná, protože by se mohl snadno tento neposeda dostat ven.

Ara patří také mezi jedinečné papoušky tím, že jej můžete naučit mluvit. Bavit vás může naučenými hláškami, a nejen vás, ale i každou návštěvu.

papoušek ara_roz

Papoušek kakadu je dosti hlučný, ovšem velice přátelský

Papoušek kakadu určitě není vhodný pro děti nebo postarší lidi. Je náročný na chov a taktéž poměrně hlučný. V panelovém bytě tedy sousedy papouškem rozhodně nenadchnete. Taktéž patří mezi citlivé papoušky - rozhodně mu nedělá dobře, když ho necháte na dlouho dobu samotného doma.

Chov papoušků kakadu vyžaduje pečlivost, čas, zkušenost a dostatek financí. Cena papouška se může vyšplhat až na 30 tisíc korun. A zde výdaje nekončí.

papoušek kakadu_roz

Amazoňan modročelý rád ohryzává vše kolem sebe

Amazoňan modročelý má silný zobák, základní barva je zelená, čelo a uzdička jsou modré. Velice rád šplhá a za teplého počasí se velmi rád nechá osprchovat sprškou vody. Rozprašovač vody bude milovat.

Za dobré péče se může dožít až 50 let. Velmi rád ohryzává vše kolem sebe, proto mu pořiďte roztřepený provaz a připravte mu zásobu čerstvých vrbových větví.

amazonan modrocely_roz

Hračky pro velké papoušky nesmí chybět

Nestačí papouška dobře stravovat a prokazovat mu láskyplnou péči, ale důležité je ho také hezky zabydlet. Hračky pro velké papoušky proto nesmí v žádné voliéře chybět. Vybrat můžete z opravdu široké nabídky.

  • kreativní hračky
  • brusné hračky
  • plastové a kovové
  • přírodní hračky
  • hračky k nakousnutí
  • houpačky
  • kruhy
  • žebříky
  • zrcadla

 

Hračky pro velké papoušky se budou hodit hlavně těm z vás, kteří nejste každý den doma a občas si vyrazíte z kopýtka. Nechat papouška samotného doma bez zábavy rozhodně není dobré. Díky hračkám mu můžete připravit pořádnou dávku zábavy.

Napsat komentář: Chov papoušků nadchne každého, kdo si s mazlíčkem rád pokecá. Jaký bude pravý druh zrovna pro vás?

RE: Chov papoušků nadchne každého, kdo si s mazlíčkem rád pokecá. Jaký bude pravý druh zrovna pro vás?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.