Chov potkana je zábava. Jak můžete chytrého mazlíčka vycvičit?

img
25. 02. 2020

Chov potkana není nijak náročný. Mazlík vyžaduje přiměřeně velkou klec nebo nádobu, která se zařízením příliš neliší od klece pro křečka nebo morče.…

Chov potkanů přinese nejen zajímavého mazlíčka do domácnosti, ale také nevyhnutelnou otázku: Jak vycvičit potkana? Potkan jako domácí mazlíček vyniká nadprůměrnou inteligencí, díky které získáte malého společníka s vlastním úsudkem. Dokonce se můžete zúčastnit potkaních agility - většinou na potkaních výstavách!

Chov potkana: Základem je čistota a trpělivost

Chov potkana není nijak náročný. Mazlík vyžaduje přiměřeně velkou klec nebo nádobu, která se zařízením příliš neliší od klece pro křečka nebo morče. Vytvořit mu musíte bezpečný úkryt, prostor pro zábavu a místo pro jídlo. A chcete-li naučit potkana čistotě, zkuste mu oddělit i část pro vykonávání potřeby.

Čtěte také:

Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

Jak naučit potkana čistotě?

Vyhraďte pro vykonávání potřeby jeden roh terária nebo místo v kleci. Vložte do něj malý záchůdek pro králíky a do něj nejlépe i odlišnou podestýlku. Například podestýlka do kočičích záchodů skvěle absorbuje pach. Trpělivě potkanovi ukazujte, že toto místo má v případě potřeby využít. Přenášejte ho tam, když vidíte, že se chystá vykonávat potřebu a trpělivě na toto místo dávejte i případné výkaly vytvořené mimo záchod.

Pokud si potkan tento návyk osvojí, určitě to oceníte. Jednou z nevýhod chovu potkanů je totiž jejich charakteristický zápach. Když potkánek na záchod nechodí, používejte radši místo klasické podestýlky například kočičí steliva pohlcující pachy. Pak se nežádoucího efektu nemusíte obávat.

Charakteristika chování potkana: Důležitá je pro něj pohoda

Mazlíček, který je kousavý nebo bázlivý nemá dostatečný mentální prostor pro učení. Jednoduše řečeno, potkan se buď bojí, nebo se učí. Pro učení různých triků se proto nejlépe hodí potkani od chovatelů, vymazlení trpělivým přístupem od ranného mládí. Pro jakýkoli výcvik je právě pocit pohody klíčový. Postupné ochočování a zvykání si na nového majitele pro něj musí být zábavou plnou pamlsků a skvělých zážitků.

Pak se můžete dočkat i toho, že váš potkan může běhat volně po bytě a přiběhne na zavolání, zamlsá s vámi sýr k večeři a dojde si zpátky do své klece spát. Umí se skvěle přizpůsobit životnímu rytmu lidí a mají paměť na denní rituály.

Chov potkana – jak jej naučit různým kouskům?

Potkani milují rutinu, takže si je získáte nejlépe tím, že s nimi budete každý den dělat to samé ve stejný čas. Tím se učí nejlépe. Ideální doba výcviku je 10 minut. Snadno se naučí reagovat na jméno, přiběhnout na zavolání, vzít si dobrotu, a právě s dobrotou v ruce můžete projít první krůčky různého výcviku. Zabezpečte si místnost tak, aby potkan neměl kam utéct a nehrozilo mu nebezpečí od jiných zvířat.

Co potkani při výcviku milují?

  • Labyrinty a překážky
  • Malé bazénky s vodou
  • Nádobky, do kterých můžete natrhat papír a kterými budou prolézat
  • Papírové trubičky a prolézačky, tunely
  • Výborně šplhají po žebříčcích pro hlodavce nebo po lanu
  • Některé kousky předvádějí potkani i na lidské ruce
  • Zvukové hračky, zvonečky, rolničky, kdy je úkolem potkana zacinkat, například na konci žebříku

 

Pro výcvik můžete využít zprvu hračky a části labyrintů, které má potkan ve své kleci, aby na ně byl zvyklý, usnadní to prvotní učení. Později přidávejte nové a nové (využít můžete běžné „odpadky“ doma, krabičky, ruličky, dětské hračky, stavebnice nebo přírodniny). Vždy ho nechte nové překážky nejprve očichat a přidávejte novinky postupně.

Jak poznám, že je můj potkan vhodný pro cvičení triků?

K výcviku se hodí potkan, který je mladý a ještě se snadno učí. Má důvěrný vztah se svým majitelem, nebojí se a nechá se hladit či drbat. Pokud se potkan rád pohybuje a je mrštný, dá se předpokládat, že ho výcvik bude bavit. Co nám napoví, že potkan bude šikovný při výcviku?

1. Je na něm vidět, že se rád nechá uplatit pamlskem a chápe, za co ho dostal. Nejprve odměňujeme za každý cvik, později za celou sérii cviků.

2. Má rád lidský hlas a reaguje na něj pozitivně, umí se naučit i cviky na hlasové povely: „zpátky“, „otoč“, „sem“ apod.

Napsat komentář: Chov potkana je zábava. Jak můžete chytrého mazlíčka vycvičit?

RE: Chov potkana je zábava. Jak můžete chytrého mazlíčka vycvičit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.