CITES - ohrožené druhy zvířat, které je potřeba chránit. Mohu mít chráněné zvíře jako mazlíčka?

img
26. 03. 2019

CITES je známá dohoda také pod názvem Washingtonská úmluva. Její hlavním účelem je regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů i…

CITES neboli Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin patří mezi nejdůležitější dohody o ochraně. Úmluva se týká všech živočichů, kteří jsou odchováni v zajetí. Nezapomíná ale ani na rostliny, které obyčejně volně rostou v přírodě. Ohrožená zvířata jsou tak díky této dohodě chráněna, podepsalo ji již přes 180 států na světě. Víte ale, jaká zvířata do této úmluvy spadají a co vše je potřeba splňovat, abyste si je mohli pořídit domů?

CITES: regulace obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin

CITES je známá dohoda také pod názvem Washingtonská úmluva. Její hlavním účelem je regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů i rostlin. Nutná je především proto, že některé druhy v naší přírodě bohužel vymírají a pokud nebudeme tyto druhy chránit, pak vymizí.

Čtěte také:

Papoušek ara: aktivní kamarád, který si s vámi rád popovídá

U některých druhů zvířat je jejich odchyt a prodej tak rozsáhlý, že je ohrožena samotná jejich existence. Regulace je prováděna systémem vývozních a dovozních povolení. Víte ale, jaké ohrožené druhy živočichů se na tomto seznamu nacházejí?

Ohrožené druhy zvířat: na seznamu je tisíce živočichů

CITES ochraňuje několik kategorií živočichů, dohromady označuje tisíce ohrožených druhů zvířat. Víte ale, která to jsou?

 • všichni lidoopi - gorila, orangutan, šimpanz
 • papoušci - například kakadu, ara nebo amazoňané
 • lemur
 • panda
 • kytovci
 • delfíni
 • kočkovité šelmy - gepard, levhart, tygr, puma atd.
 • sloni
 • nosorožci
 • plameňáci
 • krokodýli
 • kolibřík

 

Seznam by mohl pokračovat dále. Zajímá vás ale, co vše je potřeba udělat, abyste mohli mít ohrožené druhy živočichů doma a aby se staly vaším mazlíčkem?

Ohrožené druhy živočichů můžete mít doma. Pozor na správnou dokumentaci

Je libo krokodýla nebo tygra jako domácího mazlíčka? Proč ne? I když se jedná o ohrožené druhy živočichů, po splnění několika podmínek se můžete těmito exotickými zvířaty pochlubit i vy.

Pozor ale. Za nelegální dovoz ohrožených druhů hrozí velmi vysoká pokuta. Pokud si chcete pořídit domů mazlíčka, který patří mezi ohrožené druhy zvířat, musí být očipovaný. Pozor si dejte i na příslušnou dokumentaci, která se k živočichovi vztahuje.

Pokud koupíte zvíře bez těchto důležitých dokumentů, pak se můžete ocitnout v maléru. Proto se nikdy nenechte uchlácholit třeba tím, že si zvířátko čip nedávno nechtěně sundalo nebo ho ztratilo. Doklady si při nákupu vždy zkontrolujte a ověřte si, zda označení zvířete odpovídá tomu, co je v papírech napsáno!

Ohrožené druhy zvířat: jak postupovat krok za krokem

Velice oblíbený ohrožený druh zvířete, který je chovaný jako mazlíček, je třeba tygr, papoušek ara nebo krokodýl. Pojďme si ukázat, jak bude vypadat celý postup, abychom si některé exotické či ohrožené zvíře mohli pořídit i my.

1. Především se dobře rozmyslete, zda na chov exotického či ohroženého zvířete budete mít dostatek prostoru i financí. Takové zvířátko potřebuje speciální vybavení nebo péči. Například takový tygr toho denně spořádá opravdu hodně.

2. Obraťte se na Krajskou veterinární správu, která vám podá veškeré informace o tom, co vše budete pro chov zvířete potřebovat.

3. Podle informací je potřeba zařídit pro zvíře domov, kde ho budete chovat. Prostory by měly co nejvíce kopírovat přirozené prostředí (písek, tráva, kamení).

4. Mnohdy bude potřeba navštívit také stavební úřad, protože pro stavbu obydlí budete potřebovat povolení. Kvalitní obydlí stojí dost financí a je počátečním velkým nákladem.

5. Pokud splníte veškeré podmínky, které veterinární správa uložila, pak dostanete povolení k chovu zvířete. Povolení je zpoplatněno a vyjde vás na 1 000 korun.

Ohrožené druhy zvířat: a co sousedi?

Ještě před tím, než začnete vyřizovat veškerá povolení, měli byste varovat své sousedy. Ze začátku budou mít pravděpodobně obavy, hlavně pokud se chystáte pořídit si tygra. Jeho řev bude možná děsit okolní děti, jeho specifický pach zase může vadit dospělým.

Pokud si se sousedy ale promluvíte a zaženete veškeré jejich obavy, budou možná k vašemu záměru tolerantní.

Napsat komentář: CITES - ohrožené druhy zvířat, které je potřeba chránit. Mohu mít chráněné zvíře jako mazlíčka?

RE: CITES - ohrožené druhy zvířat, které je potřeba chránit. Mohu mít chráněné zvíře jako mazlíčka?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.