Čmelíci u slepic dokážou natropit pěknou paseku. Víme, jak na ně vyzrát

img
21. 05. 2018 Přečteno: 11814x

Čmelík je malý parazit o velikosti 0,5 mm, kterého do kurníku většinou zavlečou divocí ptáci, jako jsou třeba vrabci nebo holubi. Jeho barva je šedá…

Čmelík kuří je parazit, který napadá slepice a saje jejich krev. Napadnout může i váš kurník a přitom dokáže způsobit velkou škodu. Nejvíce si libuje ve vlhkém a teplém prostředí. Mezi hlavní příznaky jeho výskytu patří pokles nosnosti slepic nebo skvrny krve na vajíčkách. Poradíme vám, jak se čmelíků zbavit, aby byly slepice zase zdravé.

Čmelíci u slepic - nepříjemný parazit, který saje krev

Čmelík je malý parazit o velikosti 0,5 mm, kterého do kurníku většinou zavlečou divocí ptáci, jako jsou třeba vrabci nebo holubi. Jeho barva je šedá až červená, na první pohled může připomínat klíště nebo blechu. Chová se dokonce i podobně jako klíště. Přisaje se na slepice a začne pít jejich krev.

Čtěte také:

Víte, jak chovat slepice? Správný domácí chov slepic vám zajistí čerstvá a chutná vajíčka

Čmelíci jsou schovaní v nejrůznějších škvírách a prasklinkách ve dřevě a v noci začínají útočit. I když se to na první pohled nezdá, mohou čmelíci u slepic způsobit dokonce i jejich úhyn. Dále mohou přenášet mnohé nemoci, jako třeba salmonelózu.

Čmelíci a příznaky onemocnění slepic

I když je tento cizopasník velmi malý, vysává ze slepic poměrně velké množství krve. Na slepicích se krmí většinou 1 až 2 hodiny, poté se odebere zpět do svého úkrytu. Čmelíci mají rádi vlhké a teplé prostředí, takže zapařené slepičí peří je pro ně velmi lákavým útočištěm.

Proces vývoje čmelíka od vejce k dospělému jedinci je dost rychlý, trvá přibližně jeden týden. Proto je nutné kurník se slepicemi pravidelně kontrolovat. Mezi příznaky napadení slepic patří:

  • Nízká snůška vajec
  • Neklid slepic
  • Úhyn mladých kuřat
  • Bledé hřebínky
  • Skvrny od krve na vejcích

Pokud se čmelíci u slepic skutečně objeví a slepice budou vykazovat tyto příznaky, okamžitě začněte s likvidací tohoto škůdce.

Jak na čmelíky, aby byl kurník opět v pořádku

Likvidace čmelíků bývá často dost náročná. Budete potřebovat čas a především trpělivost. Jako účinný se jeví podle mnohých odborníků běžný Biolit na lezoucí hmyz, který si koupíte skoro v každé drogerii.

Vystříkejte jím celý kurník, zaměřte se především na skulinky a prasklinky, kam se čmelíci rádi schovávají. Tento postup určitě po pár dnech zopakujte, ať máte jistotu, že jste se čmelíků nadobro zbavili.

Pokud se vám stále nedaří boj se čmelíky vyhrát, tak zkuste ještě oheň. Hřady a škvírky vypalte loučí a dávejte pozor! Po ruce vždy mějte vodu na hašení, kdyby se oheň vymknul vaší kontrole.

Prevence proti čmelíkům - udržujte kurník v čistotě

Jak na čmelíky už víte. Měli byste ale také jejich napadení předcházet. Nezbytnou prevencí je udržovat kurník čistý, a především omezit přístup divokých ptáků ke slepicím do kurníku. Můžete zkusit čmelíky odradit i přírodní cestou a dát do kurníku listy ořechu, kapradí, fenykl nebo kmín či mátu peprnou. Dále radíme:

  • Stěny kurníku by měly být hladké a bez spár, aby se zde nemohl čmelík uchytit.
  • Dřevěné steny natřete vápnem.
  • Hřady by měly být vyjímatelné, abyste je mohli snadno čistit.

Čmelíci u slepic mohou výjimečně napadnout i člověka. Jejich kousnutí není zrovna dvakrát příjemné a může se následně objevit i alergická reakce.

Napsat komentář: Čmelíci u slepic dokážou natropit pěknou paseku. Víme, jak na ně vyzrát

RE: Čmelíci u slepic dokážou natropit pěknou paseku. Víme, jak na ně vyzrát

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.