Co jste možná nevěděli o chovu chameleona?

img
10. 03. 2020

Dříve než si v nadšení přinesete domů malého ještěra, je třeba zvážit dvě hlavní otázky: Zvládnete častý kontakt s živým hmyzem? Ano, právě hmyz…

Chameleon. Ještěr, u kterého si většina z nás vybaví jeho schopnost měnit barvy. Hned poté nám v mysli vytane obraz charakteristicky zkrouceného ocasu, dlouhý vystřelovací jazyk a vypouklé oči mířící každé někam jinam. Děti ho znají například z pohádky Na vlásku, kde si ho za nejlepšího přítele vybrala sama hlavní hrdinka. Snad právě proto nabírá chov chameleona na popularitě. Co chov chameleona obnáší?

Chov chameleona – co vzít v úvahu před pořízením mazlíčka?

Dříve než si v nadšení přinesete domů malého ještěra, je třeba zvážit dvě hlavní otázky:

Čtěte také:

Seznamte se – agama vousatá

  1. Zvládnete častý kontakt s živým hmyzem? Ano, právě hmyz chameleon považuje za svou nejlepší potravu. A vězte, že ho sní poměrně dost a vy tak musíte v bytě uchovávat dostatečnou zásobu. Přes veškerou snahu vám sem tam nějaký cvrček, saranče, kobylka, moučný červ či pavouk uteče.
  2. Máte kam uskladnit terárium? Samozřejmě záleží, jaký druh chameleona chcete pořídit, avšak běžný jedinec dorůstá až 60centimetrů! Počítejte tedy s rozměry terária pro chameleona 80x70x150 cm. Teplota se přes den (v případě chameleona má den 12 hodin) musí udržovat na 28–35 ˚C, v noci pak klesá na pokojovou teplotu.

Chameleon – charakteristika

Jak jsme naznačili, existuje více druhů chameleonů, které je možné chovat v zajetí. Většina milovníků ještěrů se zaměřuje na chov chameleona jemenského (Chamaeleo calyptratus). Ten pochází z oblastí Jemenu a Saudské Arábie, odtud i jeho název. Kromě všech atributů chameleona je jeho výrazným znakem vysoká přilba (u dospělého jedince až 8 cm) a hrdelní hřeben s ostnatými šupinami. Základní barvou je zelená, která je přerušována pruhy a skvrnami. Podle nálady se chameleon umí vybarvit od citronového odstínu po temný olivový. Mezi další druhy vhodné k domácímu chovu patří chameleon pardálí, chameleon obecný a chameleon jacksonův.

Jak chovat chameleona?

Chameleon je zpravidla samotářský jedinec, který podléhá svým náladám, což je také důvod ke změně barvy (i proto je podívaná do terária tak fascinující). Je velmi náchylný na stres, který bohužel někdy vede i k uhynutí.  Od chameleona si rozhodně neslibujte přítulnost. Jeho projev maximální důvěry je, když vám časem vleze na ruku a nechá se krmit. To jej však musíte trpělivě učit už od malička. Jak se chameleon zrovna cítí a nebo zda spí poznáte právě podle změn ve zbarvení. Aby byl chameleon zdravý a spokojený potřebuje i pravidelný přístup k vodě. Buď jej naučíte pít z misky nebo musíte kropit stěny, ze kterých vodu olíže.

Co dále obnáší chov chameleona?

Na chov chameleona potřebujete dostatečně velké terárium s příslušným technickým vybavením. Chameleon také ocení dostatek větviček, lístků a rostlin, na kterých bude hlavně šplhat, ale dá si je také vedle hmyzu i jako chutnou svačinku. Potřebuje semtam také zpestřit jídelníček

Chameleona jako domácího mazlíčka ocení zejména introverti, kteří rádi sledují pomalé změny a nevyžadují fyzický kontakt. Terárium s chameleonem a jeho barevnými kreacemi je k tomu ideální. Chameleon je netradičně zajímavým mazlíčkem. Navíc nevydává žádné rušivé zvuky.

Zajímavosti a tipy pro chov chameleona

  • Chameleon má rád teplo! Zvolte však cílené vyhřívání nikoli přímé slunce. To může způsobit nežádoucí výkyvy.
  • Udržujte v teráriu 55-65% vlhkost.
  • Krmte dospělého chameleona 2-3x denně po 5-10 cvrčcích nebo jiným velikostně podobným hmyzem.
  • Doplňujte vitamíny a hlavně vápník (přibližně 1x za dva týdny).
  • Každý den odstraňte z terária trus a vyvětrejte ho. Alespoň 2x týdně umyjte skla a ošetřete rostliny uvnitř.
  • Pozor na přehřátí i chlad – i na tento nekomfort může chameleon reagovat změnou barvy.
  • Pokud je chameleon nemocný, přestává mít vypouklé oči!
  • Průměrný věk chameleon je 5 let.

Napsat komentář: Co jste možná nevěděli o chovu chameleona?

RE: Co jste možná nevěděli o chovu chameleona?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.