Cuy morče: obr, mazlíček nebo cenné věno? Seznamte se s chovem morčat

img
30. 04. 2019

Nenajdete větší morče, než je cuy morče. Toto malé velké morčátko váží v dospělosti i 3 kg, což je až 3krát více než váží morče domácí. Mezi další…

Obr mezi morčaty? Tak to je jednoznačně cuy morče, které dosahuje v dospělosti váhy až 3 kg. Oproti obyčejnému morčeti má nejen o pár kilo navíc, ale i o několik prstů. Na každé noze jich může mít až 6. Tato morčata jsou velice přítulná, milá a hodí se skvěle k dětem. Chov cuy morčat je podobný jako u klasických morčat. Pár odlišností se však najde. Pojďme si představit největší morče, které pochází z Jižní Ameriky, kde se ale na rozdíl od nás chová hlavně na maso.

Cuy morče váží až 3 kilogramy - je třikrát větší než morče domácí

Nenajdete větší morče, než je cuy morče. Toto malé velké morčátko váží v dospělosti i 3 kg, což je až 3krát více než váží morče domácí. Mezi další rozdíly patří to, že cuy morče má na noze 6 až 7 prstů, kdežto běžné morče jen 3. Větší počet prstů je genetická vada, která jim ale při pohybu vůbec nevadí.

Čtěte také:

Skinny morče má hebkou kůži a rádo se mazlí. Na péči je však náročné

Cuy morče pochází z Jižní Ameriky a do Evropy se jako exotický mazlíček dostalo až v 80. letech. Chov morčat cuy není u nás zatím tak rozšířený jako chov morčat domácích. Pořídit si však můžete toto plemeno jak krátkosrsté, tak i dlouhosrsté s různými barevnými kombinacemi.

Obří cuy morče je velmi přátelské a přítulné

Přátelské, milé, přítulné a společenské. To vše je morče cuy. Má rádo společnost dalšího morčete, ale i vaši. Morčata nemají rády dlouhé dny samoty, proto byste ho neměli nechávat dlouho bez pohlazení. Morčátko pak může být smutné.

Morče potřebuje také zábavu. Tu mu můžete dopřát tím, že si jej vezmeme do ruky, na klín a budete ho hladit nebo mu do obydlí přichystáte několik hraček. Zabavíte ho tak skoro na celý den.

Chov morčat cuy je snadný a zvládnou to i děti

Chov morčat cuy není nikterak náročný. Péče je podobná jako o menšího morčátka. Základem je:

 • pravidelná a kvalitní strava
 • neustálý přísun čisté vody
 • péče o srst
 • zastřižení drápků
 • čištění jeho obydlí

 

Pokud mu chcete udělat radost a dopřát mu trochu volnosti, nechte ho proběhnout na zahradě na trávě. Samozřejmě mu k tomu nezapomeňte připravit nějakou ohrádku, aby vám neuteklo.

Cuy morče potřebuje velké bydlení

Morče cuy vyžaduje kvůli své velikosti i velké obydlí. Vybírat můžete mezi několika druhy:

Klec - výhodou je snadná přenosnost a vzdušnost i jednoduché čištění. Ideální je plastové dno a zvýšené okraje, aby morče nevyhazovalo podestýlku.

Ubikace - většinou si je majitelé vyrábějí sami. Bývají ze dřeva nebo plastu.

Plastový box - velkou výhodou je, že na morče netáhne, jelikož k větrání je uzpůsobena horní část boxu. Box se ale musí častěji čistit, aby v něm nebyla velká vlhkost

Na dno dejte podestýlku, nejlépe hobliny z nelakovaného a nenapuštěného dřeva. Vyvarujte se pilinám - ty jsou příliš jemné a dráždí oči i nozdry. Nezapomínejte ale na to, že bydlení pro cuy morče musí být dostatečně prostorné, proto se nespokojujte s bydlením, která seženete pro běžné domácí morče.

Co jí morče cuy? Základem je kvalitní seno

Základem je především vysoce kvalitní seno, protože obsahuje velkou dávku vlákniny. Dále morčatům dáváme zeleninu, ovoce i různé směsi pro morčata. Vždy musí být jídlo čerstvé a kvalitní, aby se mělo morče čile k světu.

Co naopak morče nesmí?

 • brambory
 • cibule
 • česnek
 • lilek
 • pálivé papričky
 • olivy
 • třešně
 • broskve
 • meruňky
 • avokádo
 • mléko a mléčné výrobky

 

Chovatelé také doporučují zapojit do jídelníčku i tvrdý chleba, aby morče obrušovalo řezáky. Důležitý je také vitamín C. Ten si tělo nedokáže samo vyrobit, proto ho pravidelně v sypkém stavu přimícháváme do vody.

Cuy morče se v Peru používá jako platidlo i cenné věno

Cuy morče se u nás v Evropě chová jako mazlíček, kdežto v Peru se jedná o delikatesu. Chované je tu morče hlavně pro maso. Především v chudých oblastech, kde není možný chov velkých hospodářských zvířat, je cuy morče velice žádané.

Velkou zajímavostí je, že s ním můžete v Peru i zaplatit, jelikož je uznávané i jako platidlo. A pokud půjdete nějakému peruánskému páru na svatbu, cuy morče tu možná uvidíte také. Dostává se totiž jako velmi cenné věno.

Napsat komentář: Cuy morče: obr, mazlíček nebo cenné věno? Seznamte se s chovem morčat

RE: Cuy morče: obr, mazlíček nebo cenné věno? Seznamte se s chovem morčat

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.