Domácí mazlíčci: Která zvířata je lepší chovat ve páru nebo ve skupince?

img
03. 03. 2020

Nejoblíbenější domácí mazlíčci jsou bezesporu kočka a pes. Z drobnějších zvířat to bývají nejčastěji hlodavci, kteří jsou nenároční a hodí se…

Toužíte po tom mít nějaké zvířátko? Domácím mazlíčkem se může stát každé zvíře, které je možné chovat doma. Dobře si ale rozmyslete, které zvířátko si vyberete. Některé druhy domácích mazlíčků se doporučuje chovat v páru anebo ve skupince. Samotné zvířátko by se totiž trápilo. Co chovat doma a jaké druhy zvířat potřebují žít raději ve skupině?

Co chovat doma? Morče, nebo třeba rybičky?

Nejoblíbenější domácí mazlíčci jsou bezesporu kočka a pes. Z drobnějších zvířat to bývají nejčastěji hlodavci, kteří jsou nenároční a hodí se především k dětem. Mohou to být morčátka, křeček zlatý a křeček džungarský, anebo dokonce také myšky. Oblíbeným zvířátkem je i pískomil. Pro náročnější chovatele jsou pak lákavou volbou třeba potkan, činčila, želva nádherná či želva žlutohnědá, anebo různé druhy papoušků.

Čtěte také:

Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

Pořídit si ale také můžete třeba i akvárium. S rybičkami si sice vaše děti neužijí příliš legrace, ale kvalitně vybavené akvárium se hodí jako vkusná dekorace do mnohých prostorů, a to i veřejných. Každé oko i duši uspokojí pohled na krásu a klid spokojených rybiček proplouvajících mezi vodními rostlinami v dokonale vyčištěném a udržovaném akváriu.

Pokud váháte nad tím, co chovat doma, rozhodujte se vždy po důkladném přemýšlení a ideálně svolejte poradu celé rodiny. Zvažte, kolik máte doma místa, zda domácímu mazlíčkovi dokážete věnovat dostatek svého času a jestli prostory vaší domácnosti vyhovují požadavkům na chov zvířete. Velice důležitou otázkou je, zda si pořídíte osamělého mazlíčka, anebo mu raději přiberete kamarády, ať mu není samotnému smutno.

Domácí mazlíčci: Chov v páru a ve skupinách

O některých zvířatech se dobře ví, že je vždy nutné chovat je v páru, anebo dokonce v celých skupinkách. Osamělé zvířátko dle své povahy dost často strádá, jeho kvalita života se tím snižuje a mazlíček i brzy umírá.

U některých zvířat zvyklých žít v páru, stejně jako třeba u lidí, může dojít k tomu, že po smrti jejich partnera umírají steskem. Pokud si třeba k pejskovi pořídíte druhého pejska, nemusí to vždy dopadnout dobře. Pes, který byl doposud pánem domu, může začít na svého vetřelce žárlit, vzniká rivalita a souboj o území i o přízeň svého páníčka. Naštěstí to většinou dopadne tak, že se ti dva skamarádí.

Ne vždy však platí, že je potřeba chovat zvířátko po dvou, aby jednomu nebylo smutno. Většinou vždy u dvou samečků převažuje rivalita, samičky se snášejí lépe. Například křeček má rád samotu a svůj klid, ale u jiných domácích mazlíčků je od začátku společnost dalšího parťáka rozhodně vítaná. Třeba pískomily je rozhodně nutné chovat po dvou, anebo v celých skupinkách. To samé platí například pro myšky. Vždy je lepší preferovat dva mazlíčky stejného pohlaví, pro větší klid raději samičky, protože samci spolu někdy bojují. Anebo si můžete ponechat celou sourozeneckou skupinu stejného pohlaví, jinak by se vám zvířátka rychle množila.

 pískomilové

Podmínky pro chov domácích mazlíčků ve větším společenství

Také některé druhy papoušků je vždy od začátku lepší chovat v páru. Týká se to třeba andulek, korel nebo rozel. Jsou to společenští ptáci, kteří si spolu v kleci budou hrát a povídat. Samotná andulka by se nudila a byla by moc smutná. Pokud chcete chovat ptáky, rozhodně počítejte s větším hlukem ve vaší domácnosti! Také kanárky můžete chovat po dvou, raději však samičky, anebo skupinu dvou až tří samiček a jednoho samce. Dva samci se spolu totiž pochopitelně nesnesou.

U želvy nádherné je také lepší vzít si od začátku hned dvě malé želvičky, ale počítejte s tím, že vám jednou vyrostou do mnohonásobné délky. Nechat se mačkat dvě přerostlé želvy v jednom malém akváriu je zcela nemyslitelné. Proto svým želvám zajistěte dostatečný prostor a vhodné podmínky k jejich chovu, na což byste měli myslet už při nákupu malých želviček na úplném začátku jejich chovu. Navíc želvy nemají rády změny. Když k nim po čase přidáte druhou želvičku, může nastat boj o území, často se tak děje u dvou samců. Je proto lepší si na radu chovatele vzít dvě želvy nádherné od počátku.

Je dobré si uvědomit, že čím více domácích mazlíčků pohromadě budete mít, tím větší párty budou mazlíčci spolu pořádat. Neměl by vás překvapit ani hluk, ani vzájemné dovádění, skotačení či případné potyčky. Zásadní je mít pro všechny dostatek prostoru a potravy, a také si pohlídat jejich případné rozmnožování. Při nákupu domácího mazlíčka se ve zverimexu nebo u chovatele se tedy vždy poraďte o tom, zda je u tohoto druhu zvířete lepší pořízení jedince, anebo rovnou párečku či dvou samiček, aby vám jedno zvířátko o samotě nestrádalo.

Napsat komentář: Domácí mazlíčci: Která zvířata je lepší chovat ve páru nebo ve skupince?

RE: Domácí mazlíčci: Která zvířata je lepší chovat ve páru nebo ve skupince?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.