Indický běžec: kachna, která vás zbaví slimáků na zahradě

img
28. 05. 2018

Indický běžec pochází z jihovýchodní Asie a prvně jsme o něm mohli slyšet již před tisíci lety. Patří mezi ušlechtilé druhy a od obyčejné kachny je…

Indický běžec je plemeno kachny, které si získalo svoji oblibu především díky své skvělé schopnosti vybírat slimáky ze zahrady. Navíc má opravdu lahodná vajíčka. Rádi vám poradíme, jak se na chov indického běžce připravit a co vše je k jeho péči potřeba.

Indický běžec snáší ročně až 200 vajec

Indický běžec pochází z jihovýchodní Asie a prvně jsme o něm mohli slyšet již před tisíci lety. Patří mezi ušlechtilé druhy a od obyčejné kachny je tak poznáte hravě. Mají vzpřímený trup a běžáky posunuté do zadní části těla. Díky tomu se dokážou velmi snadno a rychle pohybovat po souši.

Čtěte také:

Sokolnictví – tak trochu jiný koníček

Indický běžec je oblíbený hlavně pro svá chutná vajíčka, kterých dokáže snést ročně až 200. A to není jediný důvod, proč je užitečné ho chovat. Zázraky dokáže i na zahradě.

Indický běžec - chov vás zbaví slimáků na zahradě

I když všechny kachny dokážou lovit a pojídat slimáky, běžec indický je v tomto oboru mistrem. Prošmejdí celou zahradu a svým úzkým a dlouhým zobákem je všechny vydoluje ze země. Do průzkumu zahrady se kachny pustí hned po ránu. Vaše zahrada tak bude od těchto škůdců zachráněna raz dva.

Musíte být ale trpěliví. Indičtí běžci jsou plaší. Když si je přivezete do nového prostředí, dejte jim čas, aby si zvykli. Může trvat i několik měsíců, než se na zahradě budou cítit jako doma a v bezpečí.

Indický běžec - chov vyžaduje větší hejno

Jestli se rozhodnete pro chov tohoto plemena, určitě si pořiďte větší hejno. Nejlepší poměr je 1 samec na 3 samice. Když si malá kachňátka dovezete domů, dejte je nejprve do ohrady, která bude dobře zajištěna před predátory, jako je kočka, liška nebo kuna. Přichystejte jim suchou podestýlku, mělkou vanu na koupání a ohradu umístěte z části do stínu.

Jestli však nemáte příliš zkušeností s chovem kachen, kupte si už odrostlejší. U nich navíc snadno můžete určit pohlaví.

Kachny potřebují velký výběh

Běžči se neobejdou bez velkého výběhu. Rádi totiž pobíhají po trávníku a hledají slimáky. I když oproti ostatním kachnám nejsou takoví milovníci vody, určitě ji potřebují, aby se mohli vykoupat. Dopřát jim můžete nádrž s vodou, nejvhodnější je pro ně jezírko přímo na zahradě. A jelikož kachny vodu znečišťují, musíte dbát i na pravidelnou údržbu. V nádržích vodu lehce vyměníte. Do jezírka lze nasázet vodní rostliny, které pomáhají vodu čistit.

V noci kachny buďto zavírejte do kachníku anebo jim postavte voliéru. Jen tak je uchráníte před dravými predátory, kteří si na jejich mase rádi smlsnou.

Čím běžce indické krmit?

Samozřejmě si nejvíce pochutnávají na slimácích, které dokážou vyhledat v jakémkoliv úkrytu. Potřebují však pestřejší stravu. Do misek jim nasypte proto granule pro kachny, a to především v době, kdy slimáky na zahradě nenajdou. A co vše ještě můžete indickému běžci naservírovat?

  • Naklíčené obilí
  • Šrot s vařenými bramborami
  • Rozdrcené skořápky od vajíček
  • Namočené staré pečivo

Především v období snášek je potřeba dopřát kachnám vyváženou stravu, aby byla vajíčka chutná. Hlavně nezapomeňte na to, že indičtí běžci také potřebují neustálý přístup k čisté vodě.

Napsat komentář: Indický běžec: kachna, která vás zbaví slimáků na zahradě

RE: Indický běžec: kachna, která vás zbaví slimáků na zahradě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.