Infekční vodnatelnost patří mezi časté nemoci akvarijních ryb. Příznakem je nafouklé břicho a vypouklé oči

img
11. 02. 2019 Přečteno: 3500x

Infekční vodnatelnost zachytíte snadno a rychle, pokud se o své rybky v akváriu pečlivě staráte a neustále je kontrolujete. Infekční vodnatelnost…

Všimli jste si, že má vaše akvarijní rybička zvláštně nafouklé bříško, zježené šupiny nebo vypouklé oči? Pak byste měli zbystřit, jelikož rybku postihla pravděpodobně infekční vodnatelnost, která patří mezi časté nemoci akvarijních ryb. Léčba není snadná a mnohdy veterináři doporučují nakažené ryby raději utratit. Pokud ale nákazu identifikujete včas, ryba má velkou šanci na záchranu.

Nemoci akvarijních ryb: jak rozeznat infekční vodnatelnost

Infekční vodnatelnost zachytíte snadno a rychle, pokud se o své rybky v akváriu pečlivě staráte a neustále je kontrolujete. Infekční vodnatelnost poznáte podle toho, že ryba má:

Čtěte také:

Nejoblíbenější akvarijní rybičky a jak se o ně starat

 • velké a nafouklé břicho
 • nepřirozeně vypouklé oči
 • zježené šupiny
 • bledší tělo
 • apatii
 • vředy kolem postranní čáry

 

Jestli si všimnete, že rybka má některé z těchto příznaků, pak byste měli začít ihned jednat, jelikož vodnatelnost patří mezi nebezpečné nemoci akvarijních ryb.

Vodnatelnost: příčinou je bakterie a stres

Nemoc způsobuje bakterie, která je však běžně téměř v každém akváriu. Pokud je ryba zdravá a silná, pak jí nakažení nehrozí. Rybky jsou k této nemoci náchylné tehdy, pokud mají oslabený imunitní systém, jelikož ten byl vystaven stresujícímu faktoru. Mezi příčiny patří dále:

 • špatná kvalita vody
 • stres z přepravy ryb
 • špatná výživa
 • náhlý pokles vody

 

Klidně se tedy může stát, že jsou ve stresu všechny ryby v akváriu, a tudíž onemocní vodnatelností všechny. Nakazit se ale může jen jedna nebo pár rybek. Jak nemoc postupuje, dochází ke zvětšení břicha, v důsledku čehož jsou vnitřní orgány v rybě tak poškozeny, až ryba zemře.

Lze infekční vodnatelnost léčit?

Pokud je ryba nakažena a vy odhalíte nemoc včas, je velká šance, že se ryba uzdraví a vše bude zase v pořádku. Nejprve musíte přesunout a izolovat nakažené ryby od zdravých. Zkontrolujte kvalitu vody v akváriu a vodu upravte tak, aby se nemoc dále nešířila a aby nebyly ryby ve stresu.

Do karanténní nádrže nasypejte sůl (1 polévková lžíce na 4 litry). Nádrž musí být především čistá, pravidelně měňte vodu. Rybkám dávejte taktéž kvalitní potravu. Pokud není infekční vodnatelnost již hodně rozšířená, většinou se tímto způsobem ryba vyléčí.

Pokud ale rozeznáte nemoc pozdě, pak je nemoc nevyléčitelná a ryby umírají. Mnozí veterináři pak radí, aby byly ryby raději usmrceny.

Vodnatelnost: prevencí je dobrá kvalita vody

Většině nemocí lze předcházet, to lze i u vodnatelnosti. Prevence je nejlepší lék. Všechny faktory, které způsobují oslabení imunitního systému nebo rybu stresují, můžete mít pod kontrolou. Jelikož je nejčastější příčinou špatná kvalita vody, dbejte především na údržbu a čistění akvária. Důležité je při prevenci:

 • měnit vodu v akváriu
 • udržovat správnou teplotu ve vodě
 • pravidelně čistit filtr

 

Další prevencí je samozřejmě kvalitní strava. Nedávejte rybám staré vločkové krmivo a nepřekrmujte je. Pokud dodržíte všechny naše rady, pak je propuknutí vodnatelnosti nepravděpodobné a ryby se budou v akváriu mít skvěle.

Napsat komentář: Infekční vodnatelnost patří mezi časté nemoci akvarijních ryb. Příznakem je nafouklé břicho a vypouklé oči

RE: Infekční vodnatelnost patří mezi časté nemoci akvarijních ryb. Příznakem je nafouklé břicho a vypouklé oči

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.