Inteligentní krasavec. Papoušek eklektus různobarevný udělá radost každému chovateli

img
21. 01. 2020

Eklektus různobarevný pochází z Austrálie, Nové Guiney a východní Indonésie. V porovnání s jinými australskými papoušky je eklektus inteligentnější.…

Pro milovníky papoušků je eklektus různobarevný jedním z favoritů. Krásné zbarvení, inteligence a mírná povaha jsou jen jedny z mnoha jeho předností. Pokud mu budeme věnovat dostatek péče, získáme věrného přítele na řadu let. Řekneme, co je papoušek eklektus zač, jak se o něj postarat a na co si dát při chovu pozor.

Eklektus různobarevný: Zelený samec a rudá samička

Eklektus různobarevný pochází z Austrálie, Nové Guiney a východní Indonésie. V porovnání s jinými australskými papoušky je eklektus inteligentnější. Obývá deštné lesy, kde bydlí v dutinách vysokých stromů. Živí se hlavně plody, ořechy, semeny a nektarem.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Papoušek eklektus má hladké a lesklé peří, které mu pevně přiléhá k tělu. Eklektus různobarevný dostává také svému jménu. Má velmi pestré zbarvení. Zajímavé je, že samec a samička je mají úplně odlišné. Dokonce je eklektus papouškem s nejlépe rozpoznatelným pohlavním odlišením na světě.

Samec je zelený, horní část křídel má tyrkysovou a část pod křídly zase červenou. Zobák přechází z oranžové do žluté. Oči má s tmavě oranžovou duhovkou. Naopak samice má červené zbarvení hlavy a křídel. Tělo má modré, konec ocasu žlutý. Duhovka samičky je žlutá a zobák černý. Mladší papoušci mají tlumenější zbarvení, které se s přibývajícím věkem stává výraznější.

Papoušek eklektus dorůstá do délky 35 centimetrů. Jeho váha se pohybuje mezi 250 až 340 gramy. Tvar těla je spíše obdélníkový.

Ačkoli eklektus mezi papoušky nepatří mezi nejzdatnější řečníky, pár slov se naučit může. Dobrý je na napodobování melodií.

  • První odchov eklekta u nás byl až v roce 1980.
  • Eklektus různobarevný má až deset poddruhů.
  • Papoušek eklektus stojí kolem deseti tisíc korun. Dospělí ptáci jsou většinou dražší.

Papoušek eklektus potřebuje dostatek zábavy

Papoušek eklektus různobarevný potřebuje ke spokojenému životu dobrou péči. Protože má velmi citlivou povahu, špatné podmínky se odrazí na jeho psychickém i fyzickém zdraví. Jak se o eklekta postarat?

Potrava

Musíme co nejlépe napodobit jeho přirozenou potravu. Základem je denní přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Potřebuje hodně vlákniny, stejně jako vitamínu A. Nabídněme mu například jablka, okurky, rajčata, papriky, banány, broskve, kukuřicí anebo švestky. Krmme ho také standardní směsí pro papoušky. Doplňujme mu potravu o různě zralou pšenici, kukuřici, proso, rýži a lesknici. Potěší ho i směs oříšků a bobuloviny, jako šípky a jeřabiny.

Jaké vitamíny ppapoušek potřebuje? To se dozvíte v našem článku: Nepostradatelné vitamíny pro papoušky.

Voliéra

Protože je eklektus různobarevný vnímavý a aktivní papoušek, potřebuje dostatečně velkou voliéru. V malé by se rychle začal nudit. Vhodná je kombinovaná voliéra, kde se papoušek eklektus může schovat v kryté části s průchodem do volné voliéry. Vhodná velikost záleží na počtu papoušků, které budeme ve voliéře chovat. Na jednoho eklekta potřebujeme voliéru s šířkou minimálně 100 centimetrů, hloubkou 80 centimetrů a výškou 100 centimetrů.  Důležité je i samotné pletivo. Rozteč drátů by měla být mezi 2 až 2,5 centimetry, aby eklektus oky nemohl protáhnout hlavu. Šířka drátů musí být minimálně 4 milimetry, aby je papoušek nemohl přeštípnou zobákem. Buďto eklekta můžeme chovat celoročně v bytě anebo v létě venku a v bytě jen na zimu. V zimě by měli papoušci mít teplotu nad 15°C. Voliéra nesmí být ani u topení, ani na přímém slunci a ani v průvanu.

Bidýlka

Do voliéry umístěme různě velká a tvarovaná bidýlka. Minimálně tak, aby je papoušek eklektus celé neobemkl prsty. Bidýlka dejme hlavně do horní části klece.

Větvičky

Dejme do voliéry větvičky z ovocných stromů anebo vrbové větvičky, eklektus je bude rád okusovat.

Čerstvá voda

Každý den vodu vyměňujme. Eklektus miluje koupání, a proto si vodu při koupeli může znečistit.

Zábava

Papoušek eklektus různobarevný je velmi inteligentní. Je nezbytné, abychom mu poskytli řadu činností, které bude moct dělat. Ocení nejrůznější hračky a provazy. Například ty interaktivní ho budou bavit a zároveň i rozvíjet. Stejně tak si s eklektem hrajme i my. Pokud se papoušek bude nudit, nebude šťastný. Zhorší se mu psychické i fyzické zdraví. Může si začít trhat peří a celkově bude chřadnout.

Socializace

Základem úspěchu chovu eklekta je dostatečný kontakt. Musíme se mu věnovat, hrát si s ním a získávat jeho důvěru. Jako řada jiných papoušků, je společnost lidí pro papouška eklekta důležitá. Přilne k nám a stane se naším věrným přítelem. Pokud na něj nebudeme mít dost času, bude nešťastný. Zároveň je velmi náchylný na stres a špatné zacházení.

Jakou má eklektus různobarevný povahu?

Papoušek eklektus dokáže být skvělým společníkem pro každého, který mu věnuje dostatek péče. Má aktivní, ale klidnou povahu. Je velmi společenský, zvídavý a hravý. Ale hlavně je velmi inteligentní. Potřebuje stále nějakou aktivitu. Radost mu udělají jak různorodé hračky, tak naše společnost. Přilne k nám a bude s námi chtít trávit co nejvíce času. Je velmi citlivý a vnímavý.

Papoušek eklektus vysedí dvě vejce

Pohlavně eklektus různobarevný dospívá, když je starý 2 3 roky. Jakmile se papoušci spáří, po dvou týdnech naklade samička většinou 2 vajíčka. Inkubační doba je přibližně 28 dní. O mláďata v budce se stará samička. Po 11 až 12 týdnech mláďata vylétají z budky. Poté se role v páru sřídají. O vylétlá mláďata se stará sameček.

Co dělat, aby měl papoušek eklektus úspěšný odchov?

  • Při odchovu si dejme pozor na dostatečnou velikost voliéry. Minimálně o délce 4 metrů. Jinak by si papoušci mohli ublížit.
  • Dávejme si pozor na samice a samce při páření. Samice mohou být na samce velmi agresivní, mohou mu ublížit a dokonce je i zabít.
  • Uvnitř voliéry musí být budka. Minimální rozměry jsou 25 centimetrů na šířku, 25 centimetrů na délku a 80 centimetrů na výšku. Vstupní otvor by měl mít 15 centimetrů.

Napsat komentář: Inteligentní krasavec. Papoušek eklektus různobarevný udělá radost každému chovateli

RE: Inteligentní krasavec. Papoušek eklektus různobarevný udělá radost každému chovateli

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.