Jací jsou nejoblíbenější domácí mazlíčci? Psi a kočky obsazují první příčky

img
03. 02. 2020

Tito dva mazlíčci nemají naprosto žádnou konkurenci v oblíbenosti. Češi patří v Evropě k největším milovníkům psů a koček. U nás je registrováno…

Psi a kočky patří samozřejmě mezi nejoblíbenější mazlíky, které si pořizujeme. Máme je nejraději, jelikož jsou našimi nejlepšími kamarády, můžeme se s nimi pomazlit a dokážou nás snadno potěšit. Kočky a psi si zabírají pomyslné první místo v žebříčku oblíbenosti, jelikož je nemožné říci, kdo je ve vedení. Oblíbený domácí mazlíček pro děti je také křeček. Své místo v našich srdcích mají ale i rybičky nebo želvy. 

Nejlepší domácí mazlíček? Kočka a pes

Tito dva mazlíčci nemají naprosto žádnou konkurenci v oblíbenosti. Češi patří v Evropě k největším milovníkům psů a koček. U nás je registrováno dokonce více než 2 milionu psů. A proč jsou tak oblíbení?

Čtěte také:

Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček

Pes jako nejlepší přítel člověka

Jen tak se o psovi neříká, že je nejlepší přítel člověka. Psi jsou skutečně věrní a oddaní a již několikrát dokázali zachránit lidem jejich životy. Jsou skvělí nejen jako kamarádi, ale i ochránci osob či majetku. Mnohá plemena jsou navíc velice učenlivá a využívají se jako pomocníci při různých záchranných akcích.

Pokud člověk potřebuje společnost, pohyb, pomazlení, jsou tu vždy pro něho. Jestliže budete dostatečně trpěliví, můžete psa naučit různým kouskům a pobavit tak své okolí. Snad jedinou nevýhodou je náročná péče. Nemůžeme jej nechat příliš dlouho doma samotné jako například akvarijní rybičky.

Zajímavosti o psech

 • Nejstaršímu psovi bylo skoro 30 let
 • Muži mají mnohem větší šance na seznámení se ženou, mají-li s sebou psa
 • Pes se potí jen z tlapek a nosu
 • Psi mají 13 krevních skupin
 • Pes má 10 000krát silnější čich než člověk
 • Vycvičení psi mohou vyčuchat rakovinu prostaty
 • Průměrný pes je stejně chytrý jako dvouleté dítě

Kočka nebude nikdy špinavá

Na světě možná ani neexistuje čistotnější zvíře, než je kočka. Neustále se olizuje a pečuje o to, aby byla krásná a čistá. Nemůže se vám stát, třeba jako u psa, že kočka bude naprosto zaneřáděná. Jediný problém se zápachem přichází u kocourů v dospělosti, ale to lze vyřešit kastrací.

S kočkou nebudete nikdy sami a také se nebudete nudit. Za pamlsek vám kočka ráda předvede pár akrobatických kousků, o kterých jste neměli ani potuchy. Nevýhodou kočky může být línání a neustálé chlupy jak na podlaze, tak i na oblečení. Což je však obdobné, pokud máte doma pejska.

Zajímavosti o kočkách

 • Kočičí srdce bije skoro dvakrát rychleji než naše
 • Kočky mohou pít mořskou vodu, jelikož jejich ledviny dokážou sůl filtrovat
 • Mozek kočky je z 90 % stejný jako náš
 • Kočky ydávají až 100 různých zvuků
 • Prospí až 70 % svého života
 • Nejstarší kočka se dožila téměř 40 let
 • Nejtěžší kočkou byl mazlík z Austrálie - vážil přes 20 kg

Nenároční domácí mazlíčci také vítězí

Velice oblíbení jsou u nás i takoví mazlíčci, kteří nevyžadují mnoho péče, času ani financí. Mezi ty největší lákadla patří akvarijní rybičky, křečci i morčata.

Akvarijní rybičky

Mezi nejlepší domácí mazlíčky řadíme i rybičky. Můžeme je nechat samotné doma i několik dní. Nepotřebují vůbec venčit, česat nebo očkovat. Co se týká stravy, cena je oproti psům či kočkám téměř zanedbatelná.

Největší oblíbenci mezi rybami jsou neonky, závojnatky, skaláry nebo mečovky. Jestliže si pohrajete s výzdobou akvária a rozhodnete se chovat i více druhů, akvárium se může sát skutečnou ozdobou vašeho pokoje.

Křečci a morčata

Křeček, ale i morče, je skvělý domácí mazlíček pro děti. Můžete se spolehnout na to, že se děti naučí díky péči o mazlíčka odpovědnosti. Křečci a morčata nepotřebují příliš pozornosti, vyžadují ale větší péči než třeba rybičky. Také se s nimi můžete mnohem lépe pomazlit a naučit pár zajímavým kouskům.

Tito domácí mazlíčci potřebují především dobré zázemí. Nešetřete na velikosti jejich obydlí a vybavte jej také různými hračkami, aby se mazlík bez vaší přítomnosti nenudil a netrápil.

Je domácí mazlíček pro děti vhodnou volbou?

Děti se snadno pro něco nadchnou a často žadoní u rodičů, dokud se jim nevyhoví. Domácí mazlíček sice učí děti odpovědnosti, ale ne vždy může být dobrou volbou. Zvířátko není vhodné zcela pro každého. To už ale musí zvážit samotný rodič.

Musíte mít na paměti, že největší starost připadne pravděpodobně stejně vám. Malé dítě nebude schopné vykonávat všechny potřebné práce spojené s péči naprosto samo. Než mazlíka domů pořídíte, pak si položte tyto otázky:

 • Vysvětlili jsme dítěti podrobně, jaké povinnosti jej čekají?
 • Není dítě alergické na srst?
 • Máme doma dostatek místa pro mazlíčka?
 • Má dítě dostatečně vysoký věk na mazlíka?
 • Bude mít dítě dostatek času se o zvíře starat?

Napsat komentář: Jací jsou nejoblíbenější domácí mazlíčci? Psi a kočky obsazují první příčky

RE: Jací jsou nejoblíbenější domácí mazlíčci? Psi a kočky obsazují první příčky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.