Jak nejlépe nakrmit králíka? Granule jsou základ!

img
29. 01. 2018

Správné a pravidelné krmení je pro život našeho malého chlupáče velice důležité, snad ještě víc než u jakéhokoliv jiného domácího mazlíčka. Hlavním…

Roztomilí a chlupatí – králíčci patří stále více k favoritům mezi domácími mazlíčky. Oproti kočkám a psům nejsou králíci jako mazlíci tolik nároční. Nepotřebují příliš našeho času, ani chodit venčit, avšak důležité je, abychom je správně krmili. Co zařadit do jejich jídelníčku a na co si dát pozor?

Pestrá strava, aby náš mazlíček prospíval

Správné a pravidelné krmení je pro život našeho malého chlupáče velice důležité, snad ještě víc než u jakéhokoliv jiného domácího mazlíčka. Hlavním důvodem je specifický trávicí systém králíků, kvůli kterému je nezbytné, aby stále něco jedli. Nově pozřená potrava posunuje v trávicím systému tu starou, proto musí králíčci jíst nesčetněkrát denně.

Čtěte také:

Zakrslý králíček je opravdovým domácím mazlíčkem. Jeho chov je nenáročný, v pubertě ale může zlobit

K nejdůležitějším potravinám pro naše ušaté miláčky patří seno, které obsahuje dostatečné množství vlákniny nezbytné pro správné fungování střev. Díky pravidelnému přežvykování navíc dochází k pravidelnému obrušování zubů. Kvalitní seno má krásně zelenou barvu, avšak je občas obtížné jej sehnat.

K přirozené potravě králíků ve volné přírodě můžeme zařadit také luční rostliny. Pokud se však rozhodneme je pro našeho mazlíčka natrhat, je důležité zvážit, kam pro ně vyrazíme, abychom se vyhnuli například rostlinám znečištěným výfukovými plyny. Čerstvé rostliny navíc nemůžeme trhat celoročně, ale především na jaře a v létě.

V zimním období můžeme zavítat do obchodu a stravu svého mazlíčka zpestřit namísto čerstvých rostlin zeleninou nebo výjimečně i ovocem. Zelenina, podobně jako čerstvá tráva, obsahuje řadu prospěšných minerálních látek a vitamínů. Náš mazlíček by je proto  měl konzumovat pravidelně, avšak důkladně umytou a nezapařenou.

Granule – vše potřebné v jednom produktu

Nejpohodlnější variantou, kterou můžeme svému ušákovi dopřát bez ohledu na roční období, jsou granule pro králíky. Vybírat můžeme čistě z granulí, kde je vše semleto do jednoho produktu, nebo z krmných směsí. Vhodnější je sáhnout po granulích - v případě krmných směsí má náš mazlíček na výběr a nezřídka si podle chuti vybírá to, co se mu nejlépe kouše nebo to, co je nejsladší či nejtučnější. Tento špatný výběr našeho chlupáče pak může mít dohru a způsobit problémy s chrupem, obezitou nebo trávením.

Napsat komentář: Jak nejlépe nakrmit králíka? Granule jsou základ!

RE: Jak nejlépe nakrmit králíka? Granule jsou základ!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.