Jak se zbavit ruduchy v akváriu? Černou řasu zlikvidujeme pomocí žiletky nebo tekutého uhlíku

img
17. 03. 2020

Černá štětičkovitá řasa. To přesně je ruducha známá také jako BBA (black brush algae). Je to rostlina, která se vyskytovala v mořích a postupně se…

Snad každý akvarista se bojí ruduchy neboli černé řasy. Ta napadá v akváriu prakticky vše a není snadné se jí rychle zbavit. Ruducha v akváriu je bohužel častým problémem. Rádi vysvětlíme, kde se řasa vůbec bere, jak ruducha v akváriu vypadá a jak se jí zbavit, aby bylo vaše akvárium i všichni jeho obyvatelé v bezpečí.

Ruducha v akváriu: černá řasa napadá skoro vše v akváriu

Černá štětičkovitá řasa. To přesně je ruducha známá také jako BBA (black brush algae). Je to rostlina, která se vyskytovala v mořích a postupně se adaptovala i na sladkou vodu. Má tmavě červené až černé odstíny.

Čtěte také:

Jak vyčistit akvárium od řas bez zbytečné chemie

Tvoří černé chomáče na okrajích rostlin v akváriích, ale nejen zde. Prakticky řasa napadá téměř vše v akváriu, jako jsou i dekorace nebo technika v akváriu.

Ruduch je popsáno přes 6000 druhů, ale v akváriích se vyskytují hlavně dva druhy, které dokážou akvaristy potrápit: černá štětičková ruducha a černá vousatá.

Akvarijní řasa ruducha: příčiny vzniku

Jestliže nechcete, aby ruducha v akváriu obtěžovala ryby i rostliny, pak je potřeba vědět, jaké jsou příčiny jejího vzniku. Jen tak budete připraveni řase předcházet.

 • Přílišné osvětlení akvária.
 • Neadekvátní množství CO2 ve vodě.
 • Nevhodně zvolená filtrace akvária.
 • Zvýšená cirkulace nečisté vody.
 • Organické látky nerozložené ve vodě.

Akvarijní řasa ruducha: jak jí předcházet

Řasu nechce v akváriu samozřejmě žádný akvarista. Víme však, jak se o akvárium řádně starat, aby bylo akvárium krásně čisté a ryby zdravé.

 • Dobře udržujte akvárium.
 • Snažte se o systematickou údržbu.
 • Pravidelně vyměňujte vodu.
 • Odkalujte dno akvária.
 • Pečujte o filtrační systém.

Jak se zbavit ruduchy mechanicky

Ruduchy v akváriu se můžeme zbavit několika způsoby. Není to však snadné. Řasu můžete odstranit mechanicky nebo i chemicky.

Nejprve můžete zkusit ruční odstranění ruduchy. Ze skla a dekorací můžete odstraňovat řasu pomocí žiletky nebo břitvy. Buďte ale opatrní, abyste si neublížili. Z vody vyjměte všechny věci, které jsou řasou napadeny, pomalu a pečlivě začněte čistit. Z rostlin je potřeba řasu otrhat, abychom je žiletkou neponičili.

Jak se zbavit řasy v akváriu chemicky

Účinnou zbraní je tekutý uhlík. Nejlepší je přípravek zvaný Flourish Excel nebo také EasyCarbo. Přípravek zásobuje rostliny v akváriu uhlíkem, ale také bojuje s řasami. Ideálně aplikujte 2krát větší množství doporučené dávky každý den, dokud řasy nezmizí.

Další variantou je nabrat trochu přípravku do injekční stříkačky, vypnout filtr a čerpadla a poté aplikovat přímo k postiženým oblastem, kde se řasa nachází. Za asi 30 minut filtr opět zapněte.

Jak se zbavit ruduchy pomocí rybiček

Skvělým pomocníkem je v akváriu při odstranění ruduchy parmička černopruhá. Sice se v mládí živí hlavně zelenými řasami, ale konzumuje dokonce i černou řasu. Výtečným pomocníkem je i kreveta japonská. Je všežravá a na černé řase si ráda pochutná.

Ovšem pozor. Oba druhy jsou dosti vybíravé. Jestliže budou mít dostatek potravy, řasu si nejspíš nevyberou a dají přednost něčemu jinému. Je dobré tedy rybky pomocnice nepřekrmovat, a naopak jim někdy nastolit trochu půstu.

Jaké další řasy mohou akváriu ublížit?

Řasa ruducha není jediná, která může akváriu napadnout. Jaké další řasy jsou pro akvárium nebezpečné?

 • Hnědá řasa: nejčastější problém čerstvě založených akvárií, která většinou zmizí zaběhnutím filtru
 • Oedogonium: příčinou je málo živin a CO2. Pomohou krevetky nebo tekutý uhlík.
 • Rhizoclonium: vzniká při špatné cirkulaci vody a nedostatku živin.
 • Spirogyra: objevuje se pár týdnů po prorývání substrátu.

Napsat komentář: Jak se zbavit ruduchy v akváriu? Černou řasu zlikvidujeme pomocí žiletky nebo tekutého uhlíku

RE: Jak se zbavit ruduchy v akváriu? Černou řasu zlikvidujeme pomocí žiletky nebo tekutého uhlíku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.