Jak vybrat krmení pro psy: Je lepší vařená strava, nebo granule pro psy?

img
30. 10. 2017

Jednoduchý trávící systém u psů jim nedovoluje rychle se přizpůsobit změnám v jídelníčku. Proto může rychlé střídání různých složek potravy, psům…

Pokud máte pejska, jistě si často pokládáte otázku, čím ho krmit. Každý pes je individuální, a má své odlišné potřeby - stejně jako lidé. Jelikož ale na správném krmivu závisí zdraví a spokojenost čtyřnohého miláčka, měli by chovatelé obsah jeho potravy pečlivě sledovat.

Krmení pro psy by se nemělo ze dne na den náhle měnit

Jednoduchý trávící systém u psů jim nedovoluje rychle se přizpůsobit změnám v jídelníčku. Proto může rychlé střídání různých složek potravy, psům spíše ublížit. Psům obvykle trvá týden až čtrnáct dní, přizpůsobit se nové složce potravy. Během této doby se mohou objevovat průjmy. Proto rozhodně není na místě, krmit psa každý den něčím jiným.

Čtěte také:

Stříhání srsti a drápků u psa prospívá i jeho zdraví

Granule pro psy šetří až hodiny měsíčně oproti vařenému jídlu

Ať už se jedná o granule nebo o domácí vařenou stravu, je nutné dodržovat základní pravidla krmení. Krmení by mělo probíhat ve stejnou hodinu a až po procházce. Je jasné, že domácí vařená strava pro psy jim více voní a po čase mohou odmítat klasické granule. Vše je ale otázkou zvyku, a není tedy nutné psům zbytečně podstrojovat. Kvalitní granule pro psy mohou být navíc prospěšnější než domácí vařená strava pro psy.

Krmení pro psy musí obsahovat dostatek masa a dalších živin

Jestliže se majitel psa rozhodne pro přípravu domácího krmení, měl by znát přesná pravidla o tom, jaké živiny, minerály a vitamíny, jeho pes přesně potřebuje. Nutné je dbát na vyvážený přísun bílkovin, tuků a cukrů. Pes je především masožravec. A tak i když postupnou domestikací získal schopnost přijímat rostlinnou stravu, maso by mělo tvořit většinu jeho jídelníčku.  Majitelé psů by také neměli zapomínat na obiloviny bohaté na vlákninu a na zeleninu. K vařené potravě můžeme také přidat syrové maso, které by se mělo nejprve zmrazit na teplotu minimálně -18 °C, což zničí všechny nežádoucí parazity.

Vařená strava pro psy a její výhody:

 • chovatel má přesný přehled o složení stravy
 • vařená strava pro psy lépe vyhovuje alergickým nebo nemocným psům
 • čerstvé maso je bohaté na enzymy

Vařená strava pro psy a nevýhody:

 • vysoká náročnost na určení správných výživových hodnot v jednotlivých dávkách krmení
 • ekonomická náročnost, nepočítaje čas, který příprava potravy zabere, většinou je nutné dokoupit další doplňky stravy, které v domácím jídle chybí, jako například fosfor
 • složité skladování a vysoké nároky na čerstvost jednotlivých porcí
 • pes spotřebuje větší množství domácí stravy, protože je méně stravitelná než kvalitní granule pro psy, které obsahují navíc látky podporující trávení

Připravovat stravu pro svého mazlíčka doma je velmi složité a náročné. Jen zkušení chovatelé správně vypočítají, jaké živiny jejich čtyřnohý přítel potřebuje. Pokud váš pes trpí alergiemi nebo častými nemocemi, poraďte se se svým veterinářem, který vám s vytvořením ideálního jídelníčku stravy pomůže. Zohlednit se musí nejenom konkrétní rasa psa nebo věk, ale také jeho výdej energie v průběhu dne. Pokud majitel psa připravuje jeho krmení s vědomím výživových pravidel, může tato strava psovi prospívat více než obyčejné granule.

Granule pro psy se musí vybírat stejně pečlivě jako potraviny pro lidi

Na českém trhu najdeme nepřeberné množství různých značek krmiv pro psy, ale ne každá z nich poskytuje pro psa ideální zdroj živin. Většinou by na obalu měla být uvedená konkrétní tabulka výživových hodnot společně s přesným dávkováním, které se má dodržovat. Zde se dávky liší především podle váhy jednotlivých plemen.

Důležitým kritériem je také cena, která v některých případech sahá velmi vysoko. Avšak i drahé granule pro psy mohou ve výsledku poskytovat ekonomické řešení. Například krmení levnějším suchým krmivem střední kvality vyžaduje denní dávku okolo 200 gramů pro desetikilového psa. Dražších granulí vyšší kategorie, které jsou kvalitnější a obsahují více prvků napomáhajících ke stravitelnosti, ale spotřebuje průměrný pes za den méně, přibližně 100 gramů, čímž může majitel ušetřit.

Granule pro psy a výhody:

 • strava obsahuje přesný podíl živin, minerálů a všech potřebných látek
 • jednoduché dávkování, které se většinou uvádí přímo na obalu
 • skladování nevyžaduje speciální podmínky
 • příprava nevyžaduje čas ani energii
 • kvalitní granule pro psy už dnes koupíte všude
 • na trhu existuje mnoho balení podle jednotlivých ras psů
 • seženete i granule pro štěňata, staré psy nebo březí fenky

Granule pro psy a nevýhody:

 • některé značky na obalu uvádějí nepřesné nebo neúplné informace
 • někdy se můžeme setkat se zaměňováním zbytkového masa se skutečným masem
 • navlhčené granule pro psy mohou v misce začít rychle kvasit

Při nákupu krmení pro psy je třeba mít se na pozoru, neboť ne všechny značky nabízejí kvalitní krmení. Přesto ale  z průzkumů vychází, že kupovat granule pro psy je výhodnější, než jim vařit - a to kvůli úspoře času, energie i peněz. A v ušetřeném čase, který byste normálně strávili přípravou vařené stravy, můžete vzít pejska třeba na procházku.

Napsat komentář: Jak vybrat krmení pro psy: Je lepší vařená strava, nebo granule pro psy?

RE: Jak vybrat krmení pro psy: Je lepší vařená strava, nebo granule pro psy?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.