Jak vyčistit akvárium od řas bez zbytečné chemie

img
22. 01. 2018

Užitečnými pomocníky do vašeho akvária se můžou stát například sumečci, kteří se svými ústy přisají na kameny, rostliny, dekorace i skleněné stěny…

Máte doma akvárium a přemýšlíte, jak ho vyčistit od řas a nadbytečné potravy přirozeně bez použití chemických prostředků? Řešením pro vás můžou být vodní tvorové, kteří akvárium vyčistí za vás. Které speciální rybičky vám s čištěním akvária pomůžou?

Úklidová četa - sumečci a krunýřovci

Užitečnými pomocníky do vašeho akvária se můžou stát například sumečci, kteří se svými ústy přisají na kameny, rostliny, dekorace i skleněné stěny akvária, kde svými zoubky pečlivě okusují řasy, které jim slouží jako potrava. Díky svým užitečným vlastnostem a mírumilovné povaze jsou sumečci ideálními kandidáty pro obývání vašeho akvária. Sice je neuvidíte proplouvat akváriem s ostatními rybičkami, zato však ozdobí dno vašeho akvária, kde zároveň také uklidí. Pancéřníčci při hledání potravy rozrývají dno akvária, proto je při jejich chovu důležité, aby se na spodní části akvária nenacházely ostré hrany, o které by se mohli poranit.

Čtěte také:

Vybavení do akvária – co musíte zajistit, před tím, než akvárium naplníte rybami?

Stejnou službu v případě, že se potřebujete zbavit řas v akváriu, pro vás udělají také krunýřovci rodu Ancistrus. Krunýřovci můžou dorůstat až 14 centimetrů, proto je vhodné je umisťovat do větších akvárií. Sumečci ke své spokojenosti v akváriu potřebují dostatek tmavých úkrytů, jeskyněk či jiných temných míst, kam by se mohli schovat. Aktivní bývají zejména v noci, přes den se zdržují ve svých úkrytech. Ideální potravou jsou pro ně řasy vznikající právě jako porost na kamenech, dekoracích a stěnách akvária, proto je vhodné umístit je do akvária až po nějaké době nebo je dočasně krmit jinou alternativou.

Vodní šneci

Nevzhledných zelených porostů na dekoracích i stěnách v akváriu vás dokážou zbavit i vodní šneci, kteří se také řasami živí. Pro mnohé jsou ideální volbou pro čištění akvarijních skel, i přesto, že jeho chov, zejména v případě, že se rozhodnete pro Septariu porcellanu, má svá omezení. Mezi nevýhody patří zejména skutečnost, že se Septarie živí pouze řasami, a to převážně z hladkých povrchů. Na rozdíl od menších vodních šneků není možné Septarie od skla oddělit a přemístit jinam. Další nevýhodou je jejich náročnost na množení.

Napsat komentář: Jak vyčistit akvárium od řas bez zbytečné chemie

RE: Jak vyčistit akvárium od řas bez zbytečné chemie

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • honza

    13. 3. 2018 13:27
    Nutno dodat, že tohle je všechno jen řešení následků. Pro akvárium opravdu bez řas je potřeba hledat příčinu jejího vzniku :-) Když řase nedáte podmínky, tak neporoste :-) <br> <br> Na ancistruse pozor. Když vyrostou, tak rádi ničí echynodory. Jak se to jednou naučí, tak už je to nepustí.… celý příspěvek