Jaká malá plemena psů se hodí do bytu? Čivava je ideální společník s klidnou povahou

img
04. 04. 2019

Nejmenší pes na světě, který je vysoký maximálně 23 cm a váží do 3 kg. To je čivava, která pochází z Mexika. Na první pohled se zamilujete do jejích…

Titulem nejmenšího psa na světě se může pyšnit čivava. Tento roztomilý malý pejsek si získal srdce mnoha celebrit po celém světě. Pejsek je v kabelce Britney Spears nebo Paris Hilton. Často se o tomto plemenu mluví spíše jako o luxusním doplňku. Pejsek je díky své klidné povaze výborný společník i pro děti. Čivava je skvělý pes do bytu, jelikož nezabere příliš místa. Ovšem pozor. I když je pes malý, jeho ego je veliké a vyžaduje tak mnoho pozornosti.

Čivava je malý pes s velkým srdcem

Nejmenší pes na světě, který je vysoký maximálně 23 cm a váží do 3 kg. To je čivava, která pochází z Mexika. Na první pohled se zamilujete do jejích očí, ze kterých vyzařuje láska a přátelství. Patří sice mezi malá plemena psů, ovšem srdce má obrovské. Bude vás věrně milovat a doprovázet na každém kroku.

Čtěte také:

Umíte vyrobit domácí pamlsky pro psy? Máme pro vás 5 zdravých receptů!

Díky klidné, mírumilovné a hravé povaze se skvěle hodí prakticky ke komukoliv. Tito pejsci jsou empatičtí, veselí a zvídaví. Skvěle si padnou do noty i s nejmenšími dětmi. Pozor ale na jejich velké ego.

Mini čivava vyžaduje hodně pozornosti

I když je mini čivava spíše kabelkový typ pejska, má opravdu velké ego, které by se nevešlo ani do vaší největší cestovní tašky. Mini čivavy jsou rády středem pozornosti a pokud se jim nebudete dostatečně věnovat, dají vám to jasně najevo svým štěkáním nebo i předstíraným zraněním.

Čivava je totiž velmi bystrá, inteligentní až vypočítavá. Až po čase poznáte, co na vás hraje a co je skutečně pravda. A věřte. Nebudete se s takovým mazlíčkem nikdy nudit. Neustálé hrátky a drbání jsou na denním pořádku.

Čivava a hlídací pes?

Mezi hlavní charakteristiky čivavy patří ale i sebevědomí a odvaha. Nemá problém postavit se i mnohem větším psům, než je ona sama. Budete se divit, ale díky své pozornosti a ostražitosti jsou čivavy využívané mnohými majiteli i jako hlídací psi. Zdá se vám tato představa vtipná? Možná by vám úsměv z tváře při setkání s malým neohroženým psíkem zmizel.

Když se o něj budete dobře starat, bude vám dělat radost až 16 let. Mýty typu, že je náchylný k chorobám díky své velikosti a další pověsti jsou tudíž hned rozmetány.

Malá plemena psů se hodí skvěle do bytu

Nejenže je velkou výhodou pejska jeho přátelská a klidná povaha, ale také jeho velikost. Jestli hledáte do rodiny mazlíčka, který nezabere příliš místa a málo toho spořádá, čivava je jasná volba. A jaké jsou další výhody, když chováte malá plemena psů?

  • pes neruší sousedy hlasitým štěkáním
  • nevyžaduje příliš dlouhé procházky a vysokou aktivitu
  • při cestování se vám skvěle vejde do kabelky
  • ušetříte za krmení i za poplatky
  • nezpůsobí tolik nepořádku jako velký pes

 

Přemýšlíte jaká další plemena jsou vhodná jako pes do bytu a jakou potřebují péči? Inspirujte se v našem dalším článku o malých plemenech psů.

Malá plemena psů mají ale i své nevýhody. Tou největší je to, že vám na zahradě může snadno utéct pod plotem a v zimě budete potřebovat psí obleček.

Pes do bytu, který nevyžaduje mnoho péče? Čivava

Malý psík nepotřebuje tolik péče jako velká plemena. Nepodceňujte však péči o psí srst. Čivavy se neobejdou bez pravidelného kartáčování a zastřihávání.

Jelikož má čivava velké oči, které jsou vystaveny velkému množství prachu a smogu, má je často zaslzené. Proto je nutné je otírat papírovým kapesníkem. Pozornost věnujte i drápkům, které rychle rostou.

Nezapomínejte na péči o zuby, která je také důležitá. Malá plemena psů mají tendence k tvorbě zubního kamene. Proti tomu se dá bojovat třeba tak, že pejskovi dáváme kousat suchary a tyčinky na čištění zubního kamene nebo mu budeme čistit zoubky speciálním kartáčkem.

Co má čivava v misce nejraději?

Krmivo kupujte vždy kvalitní, která mají na obalu napsanou i denní krmnou dávku. Tu můžete podávat jednou denně nebo ji rozdělit a dopřát mazlíčkovi hody ráno a večer. Denní dávka musí obsahovat všechny důležité živiny, vitamíny a minerální látky, které potřebuje pes ke zdravému růstu.

A co čivavy vůbec nesmí jíst?

  • čokoláda a sladkosti
  • cibule
  • česnek
  • kořeněné a solené jídlo

Obecně však platí, že čivava není odpadkový koš, takže jí rozhodně nedáváme zbytky od stolu či z kuchyně, a to i když na nás dělá seberoztomilejší kukuč.

Čivava potřebuje výcvik, jinak je paličatým mazlíčkem

Mini čivavy jsou sice přátelská, přítulná a roztomilá zvířata, ale pokud nad nimi při výcviku nebude držet pevnou ruku, promění se v agresivního a paličatého mazlíčka. Důležitá je v raném věku také socializace, která by měla být včasná. Díky tomu se z čivavy stane optimistické a nebojácné zvířátko.

A kde čivavu koupit? Jedině od chovatelů, kteří vám mohou poskytnout také vzácné rady, se kterými na čivavu hravě vyzrajete a díky kterým se jí u vás doma bude líbit.

Napsat komentář: Jaká malá plemena psů se hodí do bytu? Čivava je ideální společník s klidnou povahou

RE: Jaká malá plemena psů se hodí do bytu? Čivava je ideální společník s klidnou povahou

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.